Článek
Protože moje dobrodružná dcera zakotvila po Kuwaitu v Číně, samozřejmě s celou rodinkou, dohodla jsem se s dcerkou, že je v té daleké zemi navštívím. Zařídila jsem si vízum v Praze na čínské ambasádě, musela jsem dodat například i oddací list mé dcery a zvací dopis, výpis z účtu a vyplnit formuláře, vystát dlouhé fronty. Letěla jsem z Kodaně do Pekingu. Překvapilo mě, že na letence byl Beijing – neboli Peking. Nevím, proč si čeština ta města pojmenovává po svém. Docela jsem se v první chvíli polekala, kam to letím. No, a anabáze zpáteční cesty, kdy jsem si musela vyrobit v Pekingu na letišti otisky prstů sama na nějakém automatu, než mě pustili dál k letadlu do Evropy, které jsem díky zpoždění prvního letu z Ningbo málem nestihla, a já byla v Kodani a kufr zůstal v tom Beijing, vynechám. Prostě zážitky na každém kroku a po celou dobu mé úžasné cesty z Evropy do Číny.
Jídlo v Číně - překvapí vás asi možnost objednat si třeba žábu
Začnu možná jídlem. Taková obyčejná „sámoška“, tedy supermarket mě tam mile překvapil. Jsem zvyklá na velké a rozlehlé obchody s rozmanitou nabídkou zboží, ale v Číně jsem procházela nekonečné regály třeba jen se sójovou omáčkou a podobným kořením nebo s nepřeberným množstvím čínských polévek v kelímcích připravených ke konzumaci jen zalitím vodou. Například rýži nebo některé sypké potraviny i koření nebo cukr prodávají nejen balené, ale také na váhu, byly uloženy na pultech v jakýchsi boxech a každý si může nabrat kolik potřebuje. Moc se mi líbila nabídka v oddělení se syrovými rybami. Na velké ploše byly vyskládány na pultech s ledem rozmanité druhy ryb, raků, krabů a mořských plodů. Nebo v regálech s pivem jsem objevila Budweiser, což mi připomnělo domov, než jsem zjistila, že je to ten americký.
Co ale bylo zajímavé, že v tom obřím dvouposchoďovém supermarketu stály stánky se syrovými potravinami, nudlemi, masem a zeleninou a u toho obsluha, která vám na místě z vámi vybraných surovin připravila a usmažila rychle hotové jídlo k obědu či večeři. Také jsme tuto službu využili. Chutnalo to výborně a je to podobný systém čínské restaurace jako v Jönköpingu, o čemž jsem psala ve svém dřívějším článku, kdy jsem představila toto švédské město.
V obchodním domě, již mimo supermarket, se nachází například restaurace, kde přímo na místě před zraky lidí vyrábějí knedlíčky zvané dim sum a jsou plněné třeba směsí masovou, krevetovou nebo nějakou vegetariánskou. Také jsem je ochutnala a nedivím se, že jsou tak oblíbené. Byly vynikající. V jejich fastfoodu jsem si objednala i špíz, který vypadal zvláštně, jakési kousky snad párků a možná masa, ale nevím jakého. To se bohužel jíst nedalo. Připadalo mi to jako gumová sulcová nechutná hmota. Velmi často tam jedí polévky s dlouhými rýžovými nudlemi a kusy masa. Vyjedí hůlkami maso a nudle a vývar nechávají. Jídlo, které my v Čechách nazýváme „čínou“ tam s jejich pojetím jídla nemá nic společného, jak mi vysvětlila dcera.
Připraví vám ale třeba žábu, možná ropuchu, kterou si můžete objednat. Známé jsou i u nás kulaté stoly s otočnou menší plochou uprostřed a z naservírovaných jídel si může každý u stolu nabrat co mu chutná. Nicméně dnes už objevíte v Číně i třeba brazilskou restauraci typu „all you can eat“, kde je bufet a k tomu ještě roznáší maso na dlouhých jehlách a ukrajují hostům, co si řeknou. Připomíná to u nás známé Ambiente restaurace Brasileiro.
Zoo – příjemná procházka mezi exotickými zvířaty, viděli jsme i Pandu
Jednoho dne jsme se s dcerkou rozhodly udělat něco pro své zdraví a zároveň se i s dětmi pobavit. Vypravily jsme se do ZOO. Zoo je od jejich bydliště vzdálená prý cca 10 km, na zpáteční cestě mi to připadalo, že jsme byly na konci světa. Vyjely jsme si totiž na kolech. Vyfasovala jsem místo pohodlného elektrokola sice odpruženého horáka, ale s tvrdým úzkým sedlem a dcera si zapřáhla vozík s dětmi. Cesta tam byla ještě dobrá, pak jsme ale nachodily po krásné zoo ještě spoustu kilometrů. Pozorovali jsme s dětmi například zblízka lvy, mezi námi byla voda a vyšší betonová zeď, vypadalo to, jako kdyby lvi odpočívali v džungli na ostrově. Opravdu vzrušující pocit.
Měli jsme na šelmy štěstí i u proskleného výběhu. A dlouho jsme všichni stáli u Pandy. Byla krásná, velká, ale pořád spala. Procházeli jsme se i kolem mnoha dalších výběhů a zahlédli spoustu jiných zvířat. Několik druhů opic, z dalších šelem kromě lvů i levharta, jaguára a třeba i křížence lva s tygřicí, také hyeny, medvědy, slony. Moc hezká a zajímavá zoo.
Jeden zážitek cestou zpátky ze zoo vidím ještě jako dnes před sebou. Ningbo je velkoměsto, má široké několikaproudé silnice a jeden pruh je vyhrazen pro malé motocykly, na nichž tady jezdí snad všichni. Vozí na nich volně tašky s nákupy a děti, upřímně, o nějaké bezpečnosti tedy není moc řeč. Ráno a odpoledne jsou pruhy úplně plné motocyklů a skútrů. My jsme se zařadili mezi skútry s našimi koly a vozíkem za kolo pro malé děti, v nichž seděla moje malá roztomilá blonďatá vnoučata. Jednu křižovatku řídil osobně policista, a když uviděl přijíždět dvě Evropanky s blond dětmi, málem spolknul píšťalku, zastavil ihned provoz na druhé straně a s otevřenou pusou nás celou dobu, co jsme projížděly, pozoroval. Asi jsme tam působily dost exoticky. Možná ještě Evropany se světlými vlasy nikdy neviděl? Bylo to docela legrační. Výlet byl báječný, jen od toho dne bezpečně vím, že úzká tvrdá sedadla na kole nejsou nic pro mě.
Městské parky s jezery i historickou čínskou architekturou
Pochopitelně jsme každý den chodili hodně pěšky. Procházky po jejich parcích byly skvostné. V parcích jste narazili na jezera, osvětlené zajímavé stromy, typicky čínské lávky přes vodu, lavičky a odpočinková místa, pěšinky a promenády nejen zelení se stromy a travnatými plochami, ale i podél řeky nebo jezer. Prošli jsme se parkem Yinzhou v jižní části Ningbo. Kolem něj je vystavěno Siming Finance Town of Yinzhou District. Yinzhou District je čtvrť města, podobně jako asi části Prahy, například Chodov, Vršovice atd. Informace o finančním městě, které se rozkládá kolem tohoto parku, jsem vyčetla z informační tabule. Jejich rozsypaný čaj samozřejmě nepřečtu, ale naštěstí byly informace na tabuli uvedeny i anglicky.
Učarovaly mi nádherné čínské altány v parku Yuehu Park neboli Moon Lake Park v centru města. Tento park je centrem těchto historických staveb. Pečlivě udržované zelené plochy, jezera, typická historická čínská architektura ať už na lávce nad jezerem nebo altány v parcích, ve kterých jsem se mohla v Ningbo procházet, byly opravdu skvělým zážitkem. Pro mě o to krásnějším, že jsem si ty úchvatné přírodní scenérie plnými doušky vychutnávala a užívala s mou dcerkou a milovanými vnoučátky. Navštívila jsem Ningbo na začátku září, a to tam panuje ještě léto. Přálo nám počasí a měli jsme dost teplo. V této oblasti pobřeží bývá sice teplo, ale často zataženo kvůli velkému znečištění. Mají dokonce smogovou aplikaci, která jim hlásí, kdy raději neycházet a ve kterých částech města je to horší.
Centrum města – náměstí Tyiani Square a ohromný zábavní park
Neminuli jsme ani centrum města. Tedy náměstí Tyiani Square. Je krásné s obchody a příjemnou fontánou. Na obrázcích, které přikládám, si můžete prohlédnout kromě jiného i toto náměstí Tiyani Square a přilehlé uličky a okolí. Dcera s manželem mi ukázali také pagodu Drum Tower, tedy tradiční čínskou stavbu - věž, která je u starší budovy využité jako tržnice. Připomínala mi tržnice Vietnamců, které znám od nás. Prošli jsme se i po náměstí, na němž se konal svatební veletrh. Připadal mi tedy hodně evropský.
Strávila jsem v Ningbo jen pár dní, nedalo se stihnout všechno, ale rozhodně jsme nemohli vynechat s dětmi obrovský zábavní park. Ten mě tedy ohromil. Nikdy předtím jsem něco podobného neviděla. Mega hala a prostor, na němž jste se mohli ocitnout, jak v italských Benátkách na gondole, tak třeba v africké poušti u pyramid a Sfingy. Všude kolem spousta atrakcí a kolotočů, uprostřed haly prostor s obří Zeměkoulí a širokou dráhou, po níž jako program procházel výpravný kostýmový průvod podobný brazilskému karnevalu s tanečníky v rytmu samby. Fantastická podívaná. Svezli jsme se vláčkem, který projel celou halu kolem dokola ve výšce možná i výše než dvou pater. V čele celého prostoru byl veliký nádherný zámek se schodištěm hodným Popelky z jedné z nejkrásnějších pohádek. Pochopitelně nechyběly stánky s občerstvením i sladkostmi. Báječný ráj pro děti.
Čína, ať už si o ní myslíme cokoli, může nabídnout mnoho
Čína, ať už si o ní myslíme cokoliv, může nabídnout mnoho. Je to obrovská země a má především nádhernou rozmanitou přírodu, to je to, co jsem díky své dceři zaznamenala. Také to, že tam stojí a fungují obrovská absolutně moderní mnohamilionová města. Napodobuje například ta americká, mnohdy je svou představivostí a nápady i předčí a snaží se být moderní. Přináší či kopíruje ze světa jen to nejlepší. Staví města, z nichž některá mají i víc obyvatel než naše republika. Vyslechla jsem ale také názor, který si bohužel nemůžu ověřit, že je opravdu obrovský rozdíl mezi těmi x-milionovými supermoderními městy a venkovem, kde lidé žijí tradičním životem. Čína má vskutku dlouhou a zajímavou historii, úžasné historické stavby a kulturu. Ať už Velkou čínskou zeď nebo historické pagody a chrámy v jejich typickém stylu nebo i u nás známou a staletími prověřenou tradiční čínskou medicínu. Má neuvěřitelnou vůli a neustále buduje. Tady to ale končí. Nicméně za zhlédnutí opravdu stojí.
Zdroje:
Návštěva Ningbo, informace od dcerky a