Článek
Dříve se od babiček očekávalo, že budou hlavně vařit, péct koláče a hlídat vnoučata. Dnešní babičky jsou ale úplně jiná liga. Babička 21. století klidně vyrazí na kurz pole dance, odcestuje na Bali nebo si otevře vlastní firmu. A proč by taky ne? Časy se změnily a s nimi i role žen. Ty už si dávno nenechají diktovat, jak by měly trávit důchod.
Kariéristky a dobrodružky
Mnohé babičky dnes ještě vůbec nejdou do důchodu, i když už na to mají věk a místo toho třeba začínají druhou kariéru. Odvážně se pouštějí do podnikání, vrhají se na dobrovolnickou činnost, nebo cestují po světě. Zatímco kdysi byly spíš oporou rodiny a často „obětmi“ starého systému, dnes si mnoho žen v této fázi života říká: „Teď je konečně čas na mě!“
Nechci hlídat vnoučata, chci žít!
Rostoucí počet žen říká, že hlídání vnoučat není jejich životním posláním. Chtějí si užívat svobody, kterou si po desetiletích práce zasloužily. Ano, milují své rodiny, ale odmítají být jen „hlídacím servisem“ pro své děti, které si plánují potomky bez ohledu na to, zda babičky mají chuť a čas je vychovávat.
Babičky jako ikony sociálních sítí
Nové generace babiček se stávají trendy i na Instagramu nebo TikToku. Sdílejí svá cestovatelská dobrodružství, fitness úspěchy nebo módní outfity. Proč by měly být zavřené doma, když mohou být inspirací pro ostatní? Příběhy jako „babička influencerkou“ už nejsou výjimkou, ale běžnou realitou, ve které jde nejen o věhlas, ale taky pořádné částky na účtech.
Změna v přístupu
Mnoho žen dnes chápe důchod jako novou životní kapitolu plnou možností. Díky moderní medicíně, delšímu věku dožití a lepší kondici si užívají života víc než kdy dřív. Proto není třeba se odchodu do důchodu v 67 letech bát. Generace dnešních babiček přepsala pravidla a vyvrátila zažitou představu, že „po padesátce to jde z kopce“.