Hlavní obsah
Právo a státní správa

Důchody rostou, mzdy stagnují. Kdo je v Česku opravdu znevýhodněný?

Foto: Andrea Piacquadio / Pexels

Průměrný důchod vyšší než minimální mzda je varovným signálem, že je třeba hledat rovnováhu mezi úctou k seniorům a podporou těch, kdo dnes vytváří hodnoty. Je třeba zvážit, zda současný systém neznevýhodňuje pracující, kteří drží ekonomiku v chodu.

Článek

Srovnání průměrného důchodu a minimální mzdy v Česku odhaluje znepokojivý paradox. Zatímco pracující lidé s minimální mzdou musí každý den chodit do práce a makat, aby vydělali 18 900 Kč hrubého měsíčně, průměrný důchod v Česku je nyní 20 693 Kč. Nedává mi to smysl. Myslím si, že mezi průměrným důchodem a minimální mzdou by mělo být rovnítko.

Průměrný důchod vs. minimální mzda

Vnímám zásadní problém, pokud pracující člověk na minimální mzdě dostává méně než průměrný důchodce. Není to nic proti důchodcům, nebo lidem s minimální mzdou. Teď neřešíme kolik peněz kdo dostává. Jde o to, že když je minimální mzda je menší než průměrný důchod, znamená to, že stát oceňuje roky práce důchodců více než současné pracovní nasazení mnoha lidí. Ačkoliv důchodci mají na své penze nárok díky předchozím odvodům a rokům práce, nepoměr vůči minimálním příjmům zaměstnanců se mi moc nezdá. Osobně by na mě působilo neskutečně demotivujícně vědět, že budu v práci trčet nějakých 160h měsíčně a budu se snažit zajistit rodinu za menší částku, než kolik dostává na svoje osobní výdaje průměrný penzista.

Minimální mzda nestačí

Lidé pracující za minimální mzdu, často ve fyzicky náročných profesích, mají pocit, že jejich úsilí není dostatečně oceněno. Minimální mzda jim nezaplatí skoro ani nájem, natož nějaké životní radosti jako je pěkné oblečení, dovolená nebo kvalitní jídlo.

Důchody jsou neudržitelné

Vysoké důchody znamenají stále větší výdaje ze státní kasy, které musí financovat pracující obyvatelstvo. To vyvolává mezigenerační konflikty. Nejde o to, že my „pracujeme“ na důchodce. Jde o to, že už to nemžeme utáhnout, protože je nás prostě příliš málo. Zapomnělo se totiž na jednu věc. Předchozí generace sice napracovaly dost na to, aby měly důchod, ale neporodily dost lidí, které by to teď zaplatily. I když se každý rokem daně nepříjemně zvyšují, stejně to nestačí.

Co s tím?

Reforma stávajícího důchodového systému je nevyhnutelná. Vláda se sice o něco pokouší, ale zatím je to jako „plivnutí do moře“. Je potřeba to celé překopat a obrátit vzhůru nohama, nebo se celý systém zhroutí. O tom, že aktuální model je neudržitelný, se ví už roky. Jen se zatím nenašla vláda, která by to toho skutečně razantně zasáhla. Protože ji voliči okamžitě odstaví. Jenže není zbytí. Posunutí doby odchodu do důchodu je první krok, ale další musí následovat.

A co s minimální mzdou? Já bych ji zrušila. Nepřirozeně to narušuje trh. Zaměstnavatelům by mělo být umožněno, aby odměnu za práci určovali oni, když to bude málo, nebudou mít zaměstnance. Pokud někoho seženou, očividně je odměna dostatečná. Takhle dochází u spousty pracovních pozic k přeplácení. Když je práce tak nekvalifikovaná a jednoduchá, že i minimální mzda je za ni příliš. A přiznejme si, že takové pracovní pozice prostě jsou. Může je dělat absolutně kdokoliv. Není na ně potřeba zodpovědnost, kvalifikace nebo nějaké speciální dovednosti. A když to zaměstnanec zkazí, nic se nestane, protože v konečném důsledku se prostě jedná o naprosto bezvýznamnou činnost.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz