Hlavní obsah
Internet a technologie

Přišli jsme o 800 000 Kč. Stačilo jedno špatné kliknutí

Foto: Open AI / DALL-E

Stačilo jedno špatné kliknutí. Během vteřiny zmizelo 800 tisíc korun, které jsme roky střádali. Může se to stát každému – a ten pocit bezmoci, když sledujete prázdný účet, je nepopsatelný. Kdybychom jen tušili, jak snadné je stát se obětí.

Článek

Na začátku to byla obyčejná středa. Den jako každý jiný. Nikdy by nás nenapadlo, že to bude den, kdy přijdeme o všechno, co jsme celá léta pečlivě budovali. V jediné vteřině, jedním špatným kliknutím, se z nás stali oběti dokonalého podvodu.

Začalo to nevinně

Otevřeli jsme e-mail, který se tvářil jako urgentní zpráva z banky. „Váš účet byl napaden, okamžitě zabezpečte své finance,“ stálo v něm. V hlavě nám zazvonil alarm a začali jsme panikařit. Tohle přece musíme okamžitě vyřešit, nebo přijdeme o celoživotní úspory!

Na první pohled na mailu nebylo nic podezřelého. Logo banky bylo dokonalé, jazyk zprávy bezchybný. Dokonce i e-mailová adresa odesílatele odpovídala tomu, co bychom od banky čekali. Takže nás panika úplně pohltila. Klikli jsme na odkaz a byli přesměrováni na stránku, která se tvářila jako přihlašovací portál internetového bankovnictví.

Bez přemýšlení jsme zadali své přihlašovací údaje. A v tu chvíli jsme předali klíče ke svému účtu hackerům.

800 000 Kč zmizelo během několika minut

Na první pohled se zdálo, že je vše v pořádku. Jenže asi po půl hodině nám přišla další zpráva. Tentokrát skutečně od banky. „Zaznamenali jsme neobvyklou aktivitu na vašem účtu.“Běželi jsme hned k počítači, ale už bylo pozdě. Když jsme se přihlásili do svého skutečného internetového bankovnictví, viděli jsme, jak naše peníze mizí v několika transakcích na zahraniční účty. 800 000 korun. Bylo pryč. Stačilo jen několik kliknutí.

Dokonalí podvodníci 

Tohle nebyli žádní začátečníci. Věděli přesně, co dělají a jak se svým obětem dostat co nejlépe pod kůži. Dokázali vytvořit stránky, které byly od těch pravých k nerozeznání. Využili našeho strachu, že přijdeme o své peníze, a v panice budeme jednat rychle a bez přemýšlení. Měli všechno perfektně promyšlené. Věděli, že jakmile klikneme a zadáme údaje, jsme v jejich pasti. Věděli, že naše banka nás už nezachrání. A měli pravdu.

„Vaše chyba, nic s tím neuděláme.“

Tohle byla odpověď naší banky. Ano, kontaktovali jsme je okamžitě. Jenže banka nám sdělila, že jsme sami dobrovolně poskytli přihlašovací údaje. Že jsme porušili bezpečnostní pravidla. Že jsme nepostupovali opatrně. A proto za naši ztrátu nenesou odpovědnost. Ani policie nám nedokázala pomoci. Hackeři byli příliš šikovní. Stálo nás to 800 000 korun. Naše úspory, naše budoucnost. Vše bylo pryč. A my se neměli kam obrátit.

Poučení, za které jsme draze zaplatili

Ztráta našich peněz byla hodně tvrdým probuzením. Pokud bychom bývali věděli to, co víme teď, nikdy by k tomu nedošlo. A právě proto chceme, aby náš příběh varoval ostatní.

  • Nikdy neklikejte na odkazy v e-mailech. Ani když vypadají důvěryhodně.
  • Banky nikdy nepožadují citlivé údaje přes e-mail. Pokud ano, jde o podvod.
  • Dvoufázové ověření vám může zachránit peníze. Nastavte si ho hned teď.
  • Zachovejte chladnou hlavu. Podvodníci vás chtějí vystresovat, abyste jednali impulzivně a dělali chyby.

Proč to píšeme?

Protože tohle může potkat každého z vás. Myslíte si, že jste opatrní? Že byste na podvod neskočili? To jsme si mysleli taky. Podvodníci jsou ale rychlejší, chytřejší a neúprosní. Naše peníze jsou pryč a už je nikdy neuvidíme. Pokud však náš příběh pomůže jednomu z vás ochránit své úspory, mělo to alespoň nějaký smysl.

Buďte ostražití. Nedůvěřiví. A pamatujte: jedno špatné kliknutí vás může stát všechno.

Karel a Markéta

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz