Hlavní obsah

Řemeslo má zlaté dno, ale na učňák bych své dítě nedala

Foto: Open AI / DALL-E

Ilustrační obrázek

Vybrat si učňák je jako říct si o život plný dřiny, bez šance na růst. Může být zedník bohatý? Může si instalatér dopřát život na úrovni? Ano, pokud pracuje 16 hodin denně. Ale proč by se chytré děti měly dřít, když mohou využít svůj potenciál lépe?

Článek

„Dej se na řemeslo a vyděláš si víc než vysokoškolák!“ slýcháme poslední dobou ze všech stran, společně s rádoby moudry, že „řemeslo má zlaté dno“. Jenže ruku na srdce – kdyby vám doma rostl talentovaný, chytrý a ambiciózní kluk nebo holka, opravdu byste je poslali na učňák? Proč zahazovat potenciál někoho, kdo může být skvělý lékař, inženýr nebo IT specialista, jen proto, že teď letí historky o bohatých zednících a instalatérech?

Chytrý kluk s míchačkou? Ne, díky.

Učňovské obory jsou skvělá volba pro ty, kteří se školou bojovali už na základce, ale mají šikovné ruce. Ale pokud má dítě mozek, analytické myšlení a potenciál prorazit ve světě, je učňák promarněná šance. Opravdu byste posadili bystrého kluka do montérek a řekli mu, že jeho největší kariérní posun bude přejít ze zaměstnance na OSVČ?

Zkuste se zeptat sami sebe – kdy jste naposledy viděli truhláře, zedníka nebo automechanika, který si opravdu žije jako král? Ano, pár se jich najde. Ale většina skončí v montérkách, s bolavými zády a s průměrným platem, zatímco ti, co šli studovat, sedí v kancelářích, pracují hlavou a jejich kariéra má neomezené možnosti.

Řemeslník si vydělá balík? Jasně, ALE…

Řemeslo je dřina. A i když si dobrý instalatér může přijít na pěkné peníze, není to nic, co by mu zajistilo luxusní život a klidnou budoucnost. Kolik elektrikářů si v padesáti nemusí brát prášky na bolest zad? Kolik zedníků nemá zničená kolena?

Navíc, vydělá si dobře jen ten, kdo je špička v oboru. Ale ruku na srdce – kolik absolventů učilišť opravdu prorazí? Většina skončí v továrně, v řetězci fast foodů nebo na pracáku, protože jejich „řemeslo“ v reálu nikoho nezajímá.

Nadané děti patří na vysokou, ne k soustruhu

Dnes už neplatí, že vysoká škola je jen pro šprty. Technické a IT obory jsou budoucnost, kde si šikovný člověk vydělá desetkrát tolik, než kdyby zůstal u řemesla. Chytré dítě nemá šanci v učňovském oboru rozvinout svůj plný potenciál.

Samozřejmě, pokud vaše dítě od malička miluje dřevo nebo opravy aut a chce se tomu věnovat, ať jde na učňák. Ale pokud je chytré, logicky uvažuje a má šanci jít dál, proč ho tedy držet při zemi?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz