Článek
Překvapuje mě, kolik starých lidí si dnes pořizuje štěňata. Nemám nic proti tomu, když staří lidé mají domácí mazlíčky. Naopak to podporuju, protože jim péče o zvířátko zvyšuje kvalitu života, udržuje je v „chodu“, vitální a dává jejich životu smysl. Jen mi vadí ta mláďata. Pokud si totiž člověk v 70 letech pořídí malého štěňátka, je velmi pravděpodobné, že mu nedokáže dopřát tolik pohybu, kolik mladý a dospělý pes potřebuje. A co hůř, je dost dobře možné, že zemře ještě za života toho psa a ten pak prožije nejen trauma ze ztráty páníčka a domova, na který je zvyklý, ale často skončí jako nevítané dědictví u příbuzných, kteří o něj nestojí nebo se dostane až do útulku.
Pořizování mazlíčka s rozumem
Právě útulky jsou podle mě ideální místo, kde by starší lidé měli svého zvířecího společníka hledat. Na svůj domov tu čekají zejména dospělí nebo staří psi, kteří by věkem a temperamentem mohli přesně odpovídat tomu, co starší člověk potřebuje. Provozovatelé útulků znají povahy svých chovanců a dokáží doporučit zájemcům toho pravého podle jejich zdravotního stavu, aktivity a preferencí.
Výběr správného mazlíčka
Pro starší lidi je adopce staršího zvířete nejen výhodná, ale také praktická. Starší psi již většinou nejsou tak aktivní a nepotřebují tolik pohybu jako mladší zvířata. Navíc jejich povaha a chování jsou již vyvinuté, což může být pro seniorního majitele ideální. Tito psi jsou klidnější a většinou se snadno přizpůsobí novému domovu. Adopce staršího psa tak je pro oba přínosem – starší pes získá nový domov a starší člověk společníka, který mu vyhovuje po fyzické i emocionální stránce.
Nezapomínejte na budoucnost
Další důležitou věcí, kterou by starší lidé měli při pořízení mazlíčka zvážit, je budoucnost. Je zásadní mít promyšlený plán, co se s mazlíčkem stane v případě, že se o něj majitel nebude moci nadále starat. Domluva s rodinou či přáteli, kteří budou ochotni se o zvíře v případě potřeby postarat, může pomoci předejít stresujícím a traumatickým situacím, které často nastávají, pokud mazlíček zůstane bez pána. Tím, že starší lidé zodpovědně promyslí všechno, co by je v budoucnu mohlo potkat, zajistí, že jejich mazlíček nebude zbytečně trpět.
Přínos adopce pro obě strany
Studie ukazují, že domácí mazlíčci zlepšují psychickou pohodu, snižují stres a dodávají svým majitelům pocit zodpovědnosti a radosti ze života. Starším lidem péče o mazlíčka zvyšuje socializaci a pocit smyslu života. To vede k jejich lepšímu celkovému zdraví. Zvíře, které strávilo čas v útulku, je za nový domov neskutečně vděčné a své páníčky zahrnuje láskou. Je to tak win-win situace pro obě strany.