Hlavní obsah
Zdraví

Jak na první pomoc u alergických reakcí aneb co dělat, když vás bodne vosa do krku či do jazyku?

Foto: microsoft designer

Co dělat se včelím žihadlem? Pomůže cibule? Jak poznat vážnou alergickou reakci? To vše se dozvíte níže v článku.

Článek

Jak poznám, že je alergická reakce vážná a že mám volat záchranku?

Pokud vás něco bodne (nebo něco zbodnete vy / dostanete se do kontaktu s něčím dráždivým) a alergická reakce je pouze v místě kontaktu s alergenem, jedná se o lokální alergickou reakci. Tu dokážete většinou vyřešit sami s prstem v nose, s kámošem antihistaminikem a chladným hadrem.

Jak bude místo vypadat?
- Otok, začervenání, svědění, bolest – pokud vás něco bodne
- Kýchání / slzení očí / kašel při alergii na pyl

- Při pozření- bolest břicha, zvracení, průjem.

Pokud je však alergická reakce celotělová – neomezuje se pouze na místo, kde jste se s alergenem potkali – tak máte hodně velký problém. Bohužel, jestli u sebe zrovna nemáte adrenalinové pero (viz níže v článku), jedinou první pomocí je v tomto případě neodkládané volání na záchranku.

Jak poznám vážnou reakci? Jak to vypadá?

Není to tak těžké- vážná alergická reakce se neprojeví jen lokálně, nýbrž po celém těle.

Bodla vás včela do nohy, ale začíná vám otékat obličej?

Píchla vás vosa do ramene, ale začíná vás svědit celé tělo a naskakují vám na něm divné červené fleky?

Snědli jste hodně drahou krevetu, ale začíná se vám po ní těžce dýchat? Máte mžitky před očima a hučí vám v uších?

Tak takto může vypadat alergická reakce, která se nevyřeší Fenistilem. Pokud alergická reakce není jen lokální, volejte záchranku, člověka posaďte a pokud není šťastným vlastníkem EpiPenu, hlídejte jeho vědomí. Může ho brzy ztratit.

Kdo že je to ten EpiPen?

EpiPen je adrenalinový autoinjektor – tedy pero s jehlou, které obsahuje jednu dávku adrenalinu. Ano, pouze a jedině jednu. Tak opatrně při manipulaci, ctěný zachránce, ať si onu jednu dávku nepíchnete omylem do svého palce. (Stává se to. I doktorům či doktorkám píšícím chytré články na Medium.)

Na EpiPenu je napsaný návod, jakým způsobem se má aplikovat. Pokud tedy znáte někoho, kdo EpiPen má, nešilte a v klidu si návod přečtěte ještě předtím, než ho budete muset někdy naostro použít.

Co když dotyčný má ono adrenalinové pero? Mám ho použít? A kdy?

Rozhodně ano. Adrenalinové pero má být aplikováno postiženému včas – již v momentě prvních celotělových příznaků, aby měl adrenalin ještě možnost stav pacienta dostatečně vylepšit.

Tady není čas na váhání, protože těžká alergická reakce může zabíjet velmi rychle. Zároveň přikládám jednu informaci pro uklidnění: pokud má pacient předepsaný EpiPen, tak není kontraindikace (důvod proti) jeho podání – prostě se mu ho nebojte bodnout.

Kdyby ho náhodou nepotřeboval, nebude mu po něm sice úplně dobře (bude ho možná bolet hlava, pocítí bušení srdce), ale nezabije ho to. Neřešená těžká alergická reakce možná ano.

A jak že to mám píchat?

EpiPen má dva konce – jeden modrý a jeden oranžový. Modrým koncem (= modrá patří k nebi) otočte pero nahoru, oranžový konec patří ke svalu. Modrý konec je pojistka pera – tu je potřeba z pera sundat. Poté oranžový konec bodnete do boční strany stehna. Klidně přes kalhoty. Hlavně rychle. Bodnuté pero držte u stehna ještě 10 vteřin, během kterých se adrenalin aplikuje.

To není raketová fyzika, že?

Foto: Barbora Petrová

Adrenalinový autoinjektor EpiPen. Modrý konec- pojistka, oranžový konec obsahuje jehlu.

Foto: MUDr. Barbora Hrušková

EpiPen, návod k použití a jeho obal.

Ježiš, on má ta pera dvě!

Někteří pacienti mají tak silné alergické reakce, že u sebe nosí rovnou dvě pera (protože v jednom peru je jen jedna dávka adrenalinu, pamatujete?). Druhé pero se aplikuje po dohodě s dispečerem záchranné služby – obecně je to v případě, že se do 5–15 minut alergická reakce dostatečně nezlepšila nebo se opět horší.

Uf, zabralo to! Situace vyřešena.

Pozor na jednu věc- po aplikaci adrenalinu se stav postiženého zlepší. Bohužel, adrenalin se v těle velmi rychle metabolizuje a po nějakých 5 minutách se může stát, že se alergická reakce opět horší. Proto se nenechte nechytat a i při zlepšení stavu pacienta volejte záchranku.

Co mám dělat, když mě píchne vosa nebo včela a to místo mě bolí? Mám si na to dát cibuli nebo ocet?

Chápu, že cibuli nebo ocet většinou doma najdeme. Pak doma taky většinou najdeme čistou vodu, která kupodivu také ke zmírnění lokální alergické reakce zabere. A po vodě alespoň nebudete mít aroma nakládaných buřtů s cibulí.

Takže – v první řadě postižené místo chlaďte. Že máte doma kromě cibule i Fenistil? Skvělé! Tak ho použijte, uleví se vám. A že máte v lékárničce i Zyrtec nebo jiný protialergický lék? Tak ten si také můžete lupnout. Tento lék totiž patří mezi volně prodejná antihistaminika, tedy léky potlačující alergickou reakci.

Mám žihadlo od včely z místa bodnutí vytahovat? A jak?

Pokud vás bodla včela, tak žihadlo nevytahujte, nýbrž setřete. Pokud se totiž žihadlo při pokusu o odstranění zmáčkne, zbytek jedu z jedového váčku se vystříkne do kůže. A vy o bonusovou dávku včelího jedu opravdu většinou nestojíte.

Takže žihadlo odstraňte tahem po kůži třeba nožem, nebo třeba platební kartou.

A co když mě píchne vosa do jazyka? Umřu?

Možná ano a možná ne. Dobrá zpráva zní, že pokud nejste na vosu těžce alergičtí, tak její podlý útok s velkou pravděpodobností přežijete. I jazyk, jako každé jiné místo na těle, oteče, ale opět pouze v místě, kde vás vosa bodla. Takže zachovejte chladnou hlavu a sežeňte si kostku ledu, kterou budete cucat. Použít opět můžete volně prodejná antihistaminika. A kdyby vám otok přece jen hodně vadil, nechte se zkontrolovat lékařem, který vám na rozdíl od včely píchne něco, co otok zmírní.

A co když vosu spolknu?

Na rozdíl od nebohé vosy to vy přežijete. Ona asi ne. Pokud vás při své poslední cestě do žaludku bodne, místo oteče. V krku to může být dost nepříjemné, ale opět ne život ohrožující. Takže zase zkuste staré dobré chlazení, léky a klid. Kdyby byl náhodou otok tak veliký či natolik nepříjemný, že by vám způsoboval potíže s dýcháním, volejte záchranku. Vosu sice už nezachráníme, ale vám s otokem pomůžeme.

Shrnutí:

- Při lokální reakci neztrácejte hlavu a bodněte si Zyrtek.
- U těžkého alergika nečekejte na zhoršení jeho stavu a bodněte mu adrenalin již při prvním celotělovém příznaku
- I při zlepšení stavu volejte záchranku.

Zdroje:

ZDrSEM- zážitkové kurzy první pomoci, www.zdrsem.cz
SPC k lékařskému přípravku Epipen a Emerade

ERC Guidelines 2021

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz