Hlavní obsah
Zdraví

Ze života anesteziologa: Když dostanete v nemocnici alkohol zdarma a ještě přímo do žíly

Foto: Microsoft designer

Ano, taková situace opravdu existuje. Bohužel, pacient z této formy ebriety zrovna moc nadšený nebude. Alkoholem se totiž v nemocnici léčí otrava metanolem a etylenglykolem. A protože se blíží Silvestr, stává se toto téma opět aktuálním.

Článek

Metanol: panák s příchutí slepoty
Methylalkohol či dřevěný líh. Jedná se o bezbarvou čirou kapalinu, která je cítit stejně jako alkohol. A bohužel taky stejně chutná, takže ji ani ti nejzkušenější nemají šanci na první dobrou od alkoholu odlišit.


Kde na metanol v životě narazíme
Metanol je obsažen jako rozpouštědlo v barvách, lacích a odlakovačích - nikoho normálního asi nenapadne tyhle věci vypít. Dále ho najdeme například v nemrznoucích směsích - ty už se pijí častěji, viz níže v článku. A v neposlední řadě ho může obsahovat nekvalitně vypálený alkohol - a ten tvoří nejvyšší procento otrav metanolem.


Malá dávka, ale velká otrava

Metanol je oproti alkoholu při požití toxický již v nízkých dávkách. Namísto kýženého stavu opice vám v lepším případě nadělí slepotu (a to již při vypití 4 ml). V horším případě, při dávce 1ml/kg daného člověka, vám zajistí jednosměrnou jízdenku na patologii.

Koktejl pro fajnšmekry

Při požití metanolu se velmi rychle objevují příznaky shodné s požitím alkoholu: zmatenost, porucha koordinace, avšak chybí veselá alkoholová opilost.
Poté následuje zrádné období, kdy se nic neděje aneb ticho před pořádnou bouří. Je to v době, kdy se metanol v těle transformuje ve své zlé potomky. Po 6-30 hodinách od prvních příznaků nastupuje bolest žaludku, zvracení, průjem, bolest hlavy, svalová slabost, poruchy zraku, křeče, bezvědomí. Poruchy zraku jsou pro otravu metanolem typické, způsobuje je kyselina mravenčí - metanolový konečný metabolit. Pacienti postižení optického nervu popisují jako by najednou viděli mlhu či se ocitli ve sněhové vánici.


Etylenglykol: malá sladká pomsta Santa Clause, která vám namísto dárků přinese selhání ledvin
Etylenglykol je sloučenina, která se vyskytuje například v nemrznoucích směsích (Fridex). Její nebezpečí spočívá v její chuti - chutná totiž sladce. Což nahrává pro otravy těch nejmenších pacientů. A jste to vy, kdo je může zachránit - nedovolte, aby se děti k chemikáliím dostaly. Mějte je v nedostupné výšce, ideálně pod zámkem (chemikálie, né děti). Nikdy nic nepřelévejte do neoriginálních lahví - protože modrá Cola Cola je prostě moc velké lákadlo. A i když to opatříte velkým tučným nápisem JED a vyzdobíte věrohodně vypadající lebkou, někdy je ruka a žízeň prostě rychlejší než umění četby a logické myšlení.
Po pozření etylenglykolu vám sice nezmrzne úsměv na rtech, ale do smíchu vám taky moc nebude. V těle se totiž v konečné fázi sloučenina přemění na kyselinu šťavelovou, která nadělá pěkný binec. Tělo překyseluje (způsobuje metabolickou acidózu). A protože kyselina šťavelová dokáže v těle tvořit krystalky, dochází u otráveného člověka k následnému poškození a selhání ledvin.

Od sladké chuti k hořké realitě

Další příznaky otravy jsou podobné jako u otravy metanolem: bolest hlavy, nevolnost, zvracení, poruchy vědomí a navrch jako bonus poruchy srdečního rytmu či již zmiňované selhání ledvin.

Když si chcete v těle vyrobit mravenčí farmu

Metanol ani etylenglykol samy o sobě nejsou nebezpečné. Toxické jsou až jejich metabolity. Obě látky jsou v těle metabolizovány enzymem alkohol dehydrogenázou:
- Metanol na formaldehyd, který je pro tělo toxický. Formaldehyd se dále metabolizuje na kyselinu mravenčí, která také zdraví zrovna neprospívá. A ano, je to přesně ta kyselina, kterou vlastní ve svých kusadlech mravenci.
- Etylenglykol se přemění na glykolaldehyd a následně na kyselinu šťavelovou.


První pomoc z Finska
Pokud si myslíte, že jste se právě otrávili namísto alkoholu metanolem či etylenglykolem, jako první pomoc si naordinujte 4 pořádné panáky alespoň 40% alkoholu (doporučuje se odhadem 150 ml).
Dále se doporučuje vyvolat zvracení. To udělejte ideálně předtím, než do sebe nalijete ty záchranné panáky.
A samozřejmě zavolejte 155, protože domácí léčba je jen dočasná záchrana.


Alkohol jako lék
Proč se otrava metanolem nebo etylenglykolem léčí zrovna alkoholem? Vysvětlení je jednoduché. Všechny tyto látky se v těle metabolizují pomocí stejného enzymu a to alkohol dehydrogenázou. Ta má vyšší afinitu k alkoholu - když si má enzym vybrat, koho si vezme na paškál jako první, dá přednost alkoholu. Ostatní látky se poté nepřemění v toxické produkty a z těla se vyloučí v nezměněné bezpečné formě.


Co se bude dít v nemocnici
Léčba v nemocnici se odvíjí od toho, jestli je známo, čím se pacient otrávil. Na začátku otravy, jak již bylo výše zmíněno, je stav nerozeznatelný od otravy alkoholem.

První volbou léčby je opravdu podání alkoholu přímo do žíly. Přesně jde o infuzi 10% sterilního alkoholu v infuzi 5% glukózy (=„roztok obsahující sterilní cukr“).


Pobyt na áru all inclusive

Pokud tento roztok není ihned k dispozici, sáhnou doktoři do svých zásob od pacientů a lijí alkohol do pacienta horem dolem. (Doufám, že jste pochopili, že se jedná o nadsázku. Doktoři samozřejmě alkohol nepijí a od pacientů jej nikdy nepřijímají. Ale to s popíjením drinků na lůžku je holá pravda.) Pokud není pacient schopen pít sám, zavede se mu přes nos do žaludku nasogastrická sonda, kterou se tam alkohol lije přímo.
U pacientů, kdy toto nestačí, se přistupuje k hemodialýze - očištění krve od toxinů skrz speciální přístroj. To už, narozdíl od předchozí léčby, tak příjemné není.
Pro úplnost informací - v rámci léčby je ještě podávána kyselina listová - ta je potřebná k detoxikaci pacientovy vlastní mravenčí farmy.


Je důležité udržet si hladinku
Pro léčbu je zásadní, aby se v krvi udržovalo 1-1,5 promile. To zajistí, že se alkohol dehydrogenáza zaměstná alkoholem a metanol s etylenglykol se nebudou dál transformovat. Této střední opilosti se dosáhne, jak jste si již přečetli, buď transportem alkoholu infuzí přímo do krve nebo u méně závažných případů popíjením alkoholu per os - což potvrzuje v praxi přísloví o pečených holubech.

Závěrem
Alkohol do žíly sice může být docela fajn, ale selhání ledvin či porucha vidění za tuto zkušenost rozhodně nestojí. Tak si dávejte pozor na to, co pijete, a zvažte, jestli vám to domácí čůčo od souseda opravdu nevytře zrak.

Zdroje

https://www.nemkyj.cz/informace-k-otrave-metyalkoholem

https://www.tis-cz.cz/index.php/informace-pro-odborniky/methylalkohol/metanol-doporuceni-pro-nemocnice

https://www.wikiskripta.eu/w/Otrava_metanolem

https://www.stefajir.cz/otrava-etylenglykolem

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz