Článek
Je zajímavé, jaké všechny cizí předměty tam byly vpraveny dobrovolně a na jaké všechny pacient nešika omylem upadl. A občas je to taková lékařská detektivka plná očekávání a napětí, co na nás na konci výkonu vlastně vykoukne.
Než se vydáme do míst, kvůli kterým většina z nás ze zvědavosti tento článek rozklikne, zastavíme se u nudnější, ale stran výskytu cizích předmětů častější lokality- dutiny ústní a přiléhajících trávicích cest.
Začneme odshora: Pica syndrom
Do dutiny ústní si strkáme různé věci, nejčastěji tedy jídlo. Pica syndrom je onemocnění, které nutí tyto pacienty pojídat doslova všechno, co neuteče. Kamínky, hlínu, papír, vlasy. Bohužel se někdy tyto nepotraviny někde v těle nahromadí a buď způsobí v lepším případě zácpu (se kterou si pacient časem poradí sám), nebo se v horším případě zaseknou a nedokáží se samy dostat ven. Pokud se zaseknou ve střevech, nazýváme tento stav jako ileus, který se v nejhorším případě bude řešit operativně. Stav to totiž může být i život ohrožující- pokud se střevo moc naplní, může prasknout/nedokrvovat se a vytvořit gangrénu (odumření tkáně). Následné rozšíření infekce do celého těla (sepse) může takového člověka zabít.
Děti
Děti svět objevují ústy. A je jim jedno, jestli je to, co si do pusy strčí, jídlo, kočka nebo kus vaší nohy. Zvlášť u malých dětí bychom to měli být my, rodiče/prarodiče/hlídací tety, kdo dohlédne, aby nespolkly nebo nevdechly něco, co by je mohlo stát zdraví. Proto všechny malé hračky/kusy hraček/korálky/malé komponenty čehokoliv odstraňte z jejich dosahu- hrozí jejich vdechnutí. A na co si dejte obzvlášť velký pozor, jsou malé kulaté baterie a magnety.
Knoflíkové lithiové baterie
Vypadá jako hezký lesklý bombonek, který příjemně brní na jazyku. Pokud dítě knoflíkovou baterii spolkne a ta se dostane do žaludku, není to tak hrozné a je trochu času jí vyndat (v nemocnici endoskopicky), než naleptá žaludeční sliznici. Naopak obrovský problém nastává, pokud se dítěti baterie zasekne v jícnu. Zde začíná velmi rychle leptat tkáně (do 2 hodin většinou vzniká silné poškození).
Jaká je první pomoc při spolknutí knoflíkové baterie?
- Samozřejmě ihned volat záchranku.
- Dále se doporučuje podat lžíci medu - med obalí sliznici jícnu a snižuje tak míru jeho poškození [1].
- Pokud máte od baterie obal nebo víte, ze které věci jí dítě vzalo, přibalte to do nemocnice s sebou (i tyto baterie se liší ve velikosti).
Magnetky
Proč jsou nebezpečné magnety? Jeden v těle zas tak nevadí. Pokud jich je ale snězeno více, mohou se magnety někde při průchodu trávicím traktem secvaknout a je jim vcelku jedno, jestli to bude přes stěnu žaludku či střeva. V takovém místě opět dochází k nedokrvení a odumírání uskřinuté tkáně.
Níže položené tělní otvory
Tak jste se dočkali. Co se týká jižnějších tělních otvorů, tam se vejde spousta různých věcí. A ne všechny se dokáží dostat tam a zase zpět, obzvlášť ty, které pro tyto cesty nejsou primárně určené.
Takže pak se na sále vyskytne pacient, který omylem spadl na velké dildo, které se mu zaseklo až někde u jater. Nebo v celkové anestezii vytahujeme skleněnou lahev od Plzně, která kvůli podtlaku v dané dutině bez lékařské pomoci vytáhnout nejde. Skleněná žárovka také není nejvhodnější erotická pomůcka, už jen díky své křehké nestabilitě. A co teprve kluzká kulečníková koule nebo kulaté vajíčko- tohle bylo naštěstí uvařené. Natvrdo.
Šišky
Další z nevhodných sebeuspokojujících improvizovaných pomůcek jsou šišky. V teple a vlhkosti těla se totiž při odkládání návštěvy lékaře může snadno stát, že se šiška rozevře. To sice může být příjemné, ale při chirurgické extrakci se bohužel šiška snadno drolí na jednotlivé kousky a semínka, což chirurgovi nedělá radost a přidělává práci. A samozřejmě se zvyšuje riziko, že ve vás nějaké to semínko zůstane.
Ani močová trubice nebývá ušetřena
I urologové se někdy ve svých službách nenudí, obzvlášť s pacienty, kteří nerespektují jedno z hlavních urologických pravidel: „Nedávej do uretry (močové trubice) nic, co by sis nedal do žíly.“ Motivace těchto pacientů je různá, od sebeuspokojení či uspokojení svého druha (91 %), přes jednání v opilosti, po jednání psychotické (7 %) [2].
Mezi nejčastější cizí předměty zaváděné do močových cest bývají: různé bužírky, svíčky či teploměry. Naopak mezi nejkurióznější zaznamenané případy patří:
- (mrtvý) slepýš vyjmutý z močového měchýře
- zubní kartáček
- růženec
Doporučení lékaře: doma to nezkoušejte.
Závěrem
Do tělních otvorů se vejde ledacos. Pokud ale nechcete riskovat komplikace jako infekci či operaci, pořiďte si raději pomůcky k tomu určené a růžence si nechte na nedělní návštěvu kostela.
Zdroje:
Praxe anesteziologa na operačním sále
[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32022776/
[2]
https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2003/03/09.pdf
https://www.osel.cz/9957-vite-co-delat-kdyz-dite-spolkne-knoflikovou-baterii.html