Hlavní obsah
Zdraví

Ze života anesteziologa: Volně prodejné léky, které mohou způsobovat závislost či halucinace

Foto: Microsoft designer

Čtěte příbalové letáky. Protože i ty nejvíc nevinně se tvářící léky mohou při nesprávném užívání způsobovat nežádoucí účinky jako třeba halucinace či závislost. V tomto článku se podíváme na nebezpečí nosních kapek a sirupů na kašel.

Článek

Nosní spreje: malí nosní diktátoři aneb krátkodobá úleva s dlouhodobými následky
Nosní spreje, to jsou takoví malí kouzelníci. Ucpaný nos vyřeší během pár vteřin. Kdo by je nemiloval? Naneštěstí tahle láska není bez rizika. Na některé druhy nosních kapek a sprejů si můžete vypěstovat nepěknou závislost.
Ne nadarmo se v příbalovém letáku píše, že se nosní spreje nemají užívat déle než 3-5 dní (některé zdroje připouští 5-7 dní), ale kdo ty příbaláky pořádně čte, že?


O jaké nosní spreje se jedná
Nebezpečí hrozí u léčiv řadících se do kategorie dekongestantů- tedy léčiv snižujících otok sliznic. Jsou to například Olynth, Otrivin, Muconasal.


Jak fungují
Tyto látky dokáží stáhnout nosní cévy (vazokonstrikce), takže se v daném místě sníží prokrvení. To vede ke snížení otoku, okamžité úlevě a volnému dýchání- farmaláska na první nádech.


Riziko rebound fenoménu
Pokud dekongestanty používáte déle, než byste měli (tedy déle než 3-5 dní, pamatujete?), začne si váš nos na následné vysazení a fungování bez spreje vytvářet vlastní názor. Čím déle je sliznice nosu vystavovaná účinkům dekongestantů, tím pravděpodobněji si na jejich účinek zvykne a nedokáže si bez nich poradit sama. Takže si bez spreje v kapse nedojde ani na záchod, protože bez něj máte nonstop nos ucpaný.
A může to být ještě horší, sliznice může vyrobit takzvaný rebound fenomén. To znamená, že pokud nos neobdrží svou očekávanou dávku, oteče sliznice ještě více než poprvé.


Doslova závislost na stříkání
S nosními spreji se bohužel pojí i závislost psychická, protože ten okamžitý pocit úlevy je prostě návykový. Psychické pohodě nepřispívá ani fakt, že při pozdním vysazení dekongestantů se otok nosu mnohonásobně zhorší. Nosní sprej se pak stává vaším novým nejlepším, a zároveň nejhorším a nejpodlejším, přítelem. Takže pokud ho hledáte v kabelce častěji než mobilní telefon, je na čase si přiznat, že s ním má váš nos toxický vztah. Je čas na detox.

Závislost není jediný problém
A to ještě není všechno! Pokud dekongestanty užíváte dlouhodobě, můžete si vytvořit více problémů:
- již zmiňovanuo závislost
- chronický zánět kvůli poškození přirozené funkce nosní sliznice
- atrofii sliznice - díky vazokonstrikci (snížení prokrvení) nemají buňky dlouhodobě dostatek kyslíku a dochází u nich k atrofii (zmenšení a snížení funkce), která vede ke ztenčení a oslabení sliznice nosu
- zvýšené riziko infekcí- méně funkční sliznice je snadnější vstupní branou pro viry a bakterie


Co dělat, abyste se nestali otroky farmaceutických firem a jejich výrobků:
1. čtěte příbalové letáky a dodržujte dávkování- vy jste tu šéf, ne váš nos
2. zkuste do léčby zařadit nosní spreje bez dekongestantů- například mořskou vodu, kterou si do nosu můžete stříkat do aleluja
3. nebuďte nemocní aneb rada na závěr k nezaplacení.



Dextromethorphan aneb jak se z léku na kašel stane jízdenka do říše divů
Dextromethorphan je léčivo, které nalezneme například v přípravcích jako Stopex, Robitussin, Paralen Grip či Coldrex. Patří mezi opioidní látky. Využívá se především pro schopnost tlumit kašel působením přímo v mozku (přesněji řečeno působí centrálně v prodloužené míše). Takže když vás škrábe v krku, Dextromethorphan to vyřeší – a při neopatrném dávkování možná vyřeší s kašlem i pár existenciálních otázek, na které jste se nikdy nechtěli ptát- viz níže.


Zneužívání- od kašle k extázi aneb snadná cesta do jiného vesmíru s rizikem mezipřistání na urgentním příjmu
Dextromethorphan umí nejenom skvěle tlumit kašel, ale díky svým opioidním účinkům i navodit euforii, sedaci a pro ty otrlejší i halucinace. Při určitých dávkách dokáže pomoct se soustředěním. Bohužel, dávkování je tak trošku ruskou ruletou. Neexistuje přesně stanovená dávka, při které k těmto účinkům dochází.
Takže si mnohdy experimentátor při alternativním dávkování může hodit korunou, zda poletí do říše snů nebo se probudí jako taťka Šmoula na urgentním příjmu. Nebo se bude plně soustředit na počítání růžových mravenců pochodujících na zdi jeho pokoje.

Halucinace aneb legální LSD?
Jeden z experimentátory vyhledávaných účinků Dextromethorphanu je jeho halucinogenní efekt. Při „správném“ dávkování dokáže vyvolat disociační halucinace- uživatelé ho popisují jako změny vnímání či oddělení duše od těla [1]. Jak již bylo zmíněno, dávka se u každého člověka bude lišit. Proto i účinky dokáží uživatele někdy nemile překvapit.


Předávkování- když lék na kašel poslouží jako raketoplán do paralelní reality (aneb jak se z kašlajícího pacienta stane kosmonaut amatér)
Při vyšších dávkách, které jsou nad 10 mg/kg hmotnosti, dochází k předávkování. Mezi příznaky intoxikace se řadí: hyperaktivita, halucinace, nepravost, poruchy vidění, dvojité vidění, horečka, tachykardie, vysoký krevní tlak, křeče až koma.

Kombinovat není sranda
Dextromethorphan by se neměl užívat s citrusy, především pak s grepfruitem. Citrusy totiž snižují funkci enzymu (cytochrom P450), díky čemuž se prodlužuje účinek Dextromethorphanu. To sice může být fajn při tlumení kašle, ale o několikadenní halucinace asi nikdo moc nestojí.


Serotoninový syndrom
Zvlášť nebezpečná je kombinace Dextromethorphanu s léky, které zvyšují množství serotoninu.
Mezi ně například patří:
- některá antidepresiva (Prozac, Zoloft)
- opiáty používané k léčbě bolesti (Tramal, Fentanyl)
- některé léky proti zvracení (degan, Ondansetron)
- některé léky používané u Parkinsonovy nemoci (Selegilin)
- Léky na migrénu- Sumatriptan

Tahle kombinace může vyvolat serotoninový syndrom, což je stav, který může ohrozit život. Mezi příznaky serotoninového syndromu patří: vysoký krevní tlak, extrémní pocení, bušení srdce, křeče. Typické jsou zvýšená teplota a bolesti hlavy. V nejhorších případech dochází k rozpadu svalů (rabdomyolýze), selhání ledvin a poruše srážlivosti krve.

Závěrem
I volně prodejné léky se mohou při nesprávném užívání stát nebezpečnými. Proto čtěte příbalové letáky, dodržujte dávkování a k případnému výletu do říše fantazie použijte raději knihu.

Zdroje:

[1] https://www.prolekare.cz/casopisy/cesko-slovenska-pediatrie/2014-6/dextrometorfan-v-rukach-adolescenta-lacny-a-legalny-listok-na-vylet-50842

https://www.benu.cz/jak-se-zbavit-zavislosti-na-nosnich-kapkach

https://www.stefajir.cz/dextromethorphan

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz