Článek
Událost, kterou komunistický režim tajil a o které se neměla široká veřejnost dozvědět žádné detaily. Jednalo se totiž o nehodu, při které přišlo o život několik lidí a další lidé se vážně zranili. Pokud by se detaily této katastrofy dostaly mezi lidi, přišlo by se na to, že nebyla dodržena žádná bezpečností opatření. Most Pionýrů byl již v té době klíčovým spojníkem mezi Moravskou a Slezskou Ostravou a jeho destrukce způsobila významné narušení každodenního života v regionu. Most Pionýrů byl slavnostně otevřený v Ostravě v roce 1959 a byl v době komunistické éry více než jen stavebním úspěchem.
Most Pionýrů 25.11.1976
Posted by Radi Mír Garasu on Monday, January 10, 2022
Most Pionýrů byl symbolem Ostravy
Stal se symbolem technologického pokroku a byl pojmenován na počest mladých pionýrů, kteří byli přítomni na jeho inauguraci. Jeho robustní betonová struktura však skrývala latentní nebezpečí. Z plynovodu, který propojoval místní koksovny a který procházel přímo pod mostem, začal v důsledku geologického sesedání půdy unikat vysoce hořlavý plyn do dutiny mostu. Nikdo však tomuto problému nepřisuzoval žádnou pozornost a úřady se snažily tato fakta opomenout. Silný zápach se postupně začal rozšiřovat a lidé pozorovali, že je něco špatně. Nikdo ale nic neřešil.
Tragédii se snažil režim utajit
25. listopadu 1976 došlo k výbuchu. Most Pionýrů explodoval a místní lidé se jen stěží dokázali vzpamatovat. Výbuch byl způsoben únikem koksárenského plynu z poškozeného potrubí, které vedlo přímo pod mostem. O důvodech samotné exploze se však do dnešního dne vedou bouřlivé diskuze. Zápis z vyšetřování uvádí, že v době, kdy došlo k výbuchu, měl přes most projíždět trolejbus spolu s osobním automobilem. Teorie ohledně příčiny výbuchu mostu Pionýrů jsou různé, ale některé z nich naznačují, že jiskra z pantografu projíždějícího trolejbusu mohla zapálit plyn, který se nahromadil v dutinách mostu.
Jiné teorie hovoří o elektrickém výboji, který by mohl mít stejný efekt. Svědkové popisují okamžiky krátce před výbuchem jako nejhorší v jejich životě. Před samotným výbuchem se údajně vznítilo pouliční osvětlení. Mohutná exploze následně vymrštila vozidla do vzduchu a most byl kompletně pohlcen plameny. Během této události zemřela jedna cestující z trolejbusu a dalších 17 lidí bylo zraněno. Podle dostupných zdrojů výbuch způsobil vážné poškození místních domů, včetně rozbitých oken a výkladních skříní.
Soudruzi chtěli událost utajit
Ačkoliv na místě během několika minut zasahovalo několik hasičských jednotek, škody byly natolik rozsáhlé, že byla poškozena i hlavní konstrukce mostu. Úřady se však rozhodly, že na tuto událost uvalí přísné informační embargo a nikdo se nesměl dozvědět pravou příčinu výbuchu. Do médií se pouštěly jen takové informace, které soudruzi schválili a dopředu domluvili.
Cílem bylo potlačit informace a k veřejnosti poslat jen takové detaily, které se režimu hodily. Paradoxem však bylo, že se lidé dozvěděli o této tragédii ze zahraniční televize. Rakouská televizní stanice totiž získala záběry, které ukázaly, jak ničivý tento výbuch byl. Netrvalo však dlouho a zhroucený most byl do měsíce provizorně opraven a znovu otevřen.