Hlavní obsah
Lidé a společnost

Když skončila válka, slavilo se ve velkém. Rusové vypili všechny zásoby vodky a pořád měli málo

Foto: Wikimedia Commons/Public domain

9. května, přesněji v 1:10 ráno, rozhlasové vysílání v Sovětském svazu oznámilo světu, že skončila druhá světová válka. Německo kapitulovalo a všichni začali slavit ve velkém. Rusové vyběhli do ulic, ale jen o pár hodin později řešili velký problém.

Článek

9. května 1945 v jednu hodinu a deset minut po půlnoci zaznamenaly média v SSSR oficiální rozhlasovou zprávu o kapitulaci nacistického Německa. „Německo kapitulovalo, je čas se radovat. A vy se radujete, běžte do ulic a jásejte. Končí válka, začíná mír,“ tak zněla zpráva, která Rusům oznámila jednu z nejdůležitějších zpráv za posledních 6 let, na kterou všichni celou dobu čekali.

Celý svět tak během několika minut obletěla zásadní zpráva, která do domovů vnesla pozvolný klid, mír a nadšení. Místo čekání na ranní oslavy se Rusové v pyžamech rozhodli okamžitě vyjít do ulic a bouřlivě oslavovat konec 2. světové války. Ačkoliv se zpráva o kapitulaci Němců objevila podle některých pozdě, nic nebránilo tomu, aby lidé ve velkém oslavovali konec nejničivější světové války v historii světa.

Slavilo se několik hodin, v Rusku došla vodka

Podle dochovaných zpráv a historických záznamů se slavilo dlouhých 22 hodin v kuse. Lidé nešli do práce, nikdo z nich nemohl spát a na ulicích se objevovali lidé v pyžamech, nočních košilích a s alkoholem v ruce. Nikdo nevěřil tomu, že znovu může klidně chodit po ulici a zažívat svobodu, která až do 9. května byla téměř nemožná. Když o několik hodin později, kolem 10. hodiny dopoledne, k národu promluvil i samotný Josif Stalin, lidé už neměli co zapíjet.

Foto: Wikimedia Commons/Public domain

V Rusku došla vodka a lidé neměli žádné zásoby. Jak prozradil ve své reportáži jeden ze zahraničních redaktorů, lidé slavili natolik, že během několika minut vypili všechny své zásoby. Podle informací se vypilo přes 100 litrů vodky a Rusové stále měli málo.

Měl jsem štěstí, že jsem si ihned po příjezdu koupil na nádraží litr vodky, později bylo absolutně nemožné ji sehnat. V Moskvě 10. května nebyla jediná láhev vodky. Všechnu jsme vypili.
Grigorij Alsiklov - novinář

Vodka udržovala vojáky při životě

Vodka však nebyla obyčejným alkoholickým nápojem, ani nápojem chudých, jak se dnes někteří mylně domnívají. Za druhé světové války držela řadu vojáků při životě, dokázala vyléčit střelné rány a sloužila jako dezinfekce. Na její výrobu se Rusové specializovali několik let, dokud nevymysleli takovou vodku, která bude zdravotně nezávadná a dobře prodejná.

Výroba vodky v Sovětském svazu nebyla pouze kulturní a marketingovou záležitostí, ale také zásadní součástí hospodářské strategie země. Navzdory vážným nedostatkům během války, kdy v zemi chybělo obilí a brambory, Rusové vždy zajistili, aby vodka byla k dispozici. Místo přerozdělení obilí a brambor chudým lidem, dal Josif Stalin přednost výrobě tohoto alkoholického nápoje.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz