Článek
V maďarské vesnici Felcsút, asi 45 kilometrů od Budapešti, stojí fotbalový stadion pro 3800 diváků. Jmenuje se Pancho Arena – podle přezdívky legendárního Ference Puskáse. Vesnice přitom má jen něco přes 1600 obyvatel. Na konci silnice vede úzkorozchodná železnice, po které projíždí malý červený turistický vláček do ještě menší vesnice Alcsútdoboz. Vlak, obnovený za dva miliony eur z fondů EU, je většinu dní prázdný.
Tyto nákladné projekty v rodišti maďarského premiéra Viktora Orbána jsou symbolem proměny, kterou zažívá Maďarsko už téměř patnáct let. Za tu dobu se z politika, který v roce 2010 sliboval skoncovat s „érou politiky sloužící soukromým cílům, soukromým zájmům a soukromé moci“, stal architekt systému, který právě to umožňuje – systému národní spolupráce, známého pod zkratkou NER.
Muž skromného původu s mocným vlivem
Viktor Orbán se narodil 31. května 1963 ve městě Székesfehérvár. Vyrůstal v prostých podmínkách v malých vesnicích, než se jeho rodina usadila ve Székesfehérváru. Studoval práva na univerzitě Eötvöse Loránda v Budapešti, kde v roce 1987 promoval. Krátce studoval i na Oxfordské univerzitě díky stipendiu Sorosovy nadace, ačkoli později mnoho z liberálních myšlenek Západu odmítl.
V roce 1986 se oženil s Anikó Lévai, právničkou narozenou v roce 1963 ve městě Szolnok. Mají spolu pět dětí – Ráhel, Gáspára, Sáru, Rózu a Flóru.
Dnes, po patnácti letech u moci, má Orbán oficiálně jen skromný majetek. Podle majetkového přiznání vlastní pouze podíl na bytě v Budapešti, dům ve Felcsútu (vedle veřejně financovaného stadionu) a úspory ve výši 5,7 milionu forintů. Jeho čisté jmění je odhadováno na přibližně 1 milion eur, což zahrnuje 14 000 eur na společném bankovním účtu s manželkou a zmíněné nemovitosti. K tomu má roční plat premiéra, který se po zohlednění inflace pohybuje kolem 62 000–65 000 eur.
„Nejznepokojivější na dnešním vývoji Maďarska je klientelismus,“ uvedl József Péter Martin, výkonný ředitel Transparency International v Budapešti.

Viktor Orbán s manželkou
Vzestup systému NER
Orbánova strana Fidesz původně vznikla jako prodemokratické mládežnické hnutí v 80. letech, které Orbán pomáhal zakládat. Krátce vládla mezi lety 1998 a 2002, poté byla osm let v opozici. Od té doby ale vždy vyhrála každé další volby, naposledy v roce 2022.
Po mnoho let byl hlavním strůjcem ekonomického zázemí Fideszu Lajos Simicska, bývalý stranický pokladník a majitel největšího pravicového mediálního konglomerátu. Simicska a Orbán se znali ze střední školy, byli blízcí přátelé a političtí spojenci. O Simickovi Orbán na konci 80. let prohlásil: „Byl chytřejší než kdokoli z nás.“
Od počátku 90. let Simicska používal stranické peníze k vytváření obchodních podniků k financování Fideszu. Sestavil loajální mediální impérium a díky státním zakázkám rozrůstající se stavební byznys. Po nástupu Fideszu k moci v roce 2010 se Simicska stal nejmocnější osobou v Maďarsku s ambicí řídit záležitosti země, přestože nikdy nebyl zvolen.
Rozchod se Simicskou a nástup nových oligarchů
V roce 2015 došlo k zásadnímu zlomu, když se Orbán se Simicskou rozešel. Po této roztržce byl Simicska vyloučen ze státních zakázek a po volbách v roce 2018 byl nucen prodat své společnosti. Uzavřel dvojr otevřeně protivládní noviny a rozhlasovou stanici – triumf pro premiéra.
Simickův pád otevřel cestu pro nové loajální oligarchy. Nejvýraznějším z nich je Lőrinc Mészáros, Orbánův přítel z dětství a bývalý starosta Felcsútu. Mészáros převzal většinu bývalých Simickových společností a jeho vzestup je pozoruhodný.
V roce 2014 Mészáros vysvětlil svůj nebývalý obchodní úspěch slovy: „Bůh, štěstí a Viktor Orbán určitě sehráli roli v tom, čeho jsem zatím dosáhl.“
Jeho majetek vzrostl z 8 miliard forintů v roce 2015 na více než 500 miliard forintů (1,4 miliardy eur) v roce 2025, což z něj činí nejbohatšího Maďara. Když se ho novináři ptali, jak rozvinul své podnikání rychleji než Facebook Marka Zuckerberga, Mészáros žertoval: „Možná jsem chytřejší.“
Orbánův otec
Také Győző Bálint Orbán, dnes 85letý, Viktorův otec, využil příležitosti, které se naskytly po roce 2010. V roce 2011 koupila jeho realitní společnost CZG Ingatlanforgalmazó Kft. panství Hatvanpuszta nedaleko obce Alcsútdoboz. Třináctihektarový pozemek prošel masivní rekonstrukcí za několik miliard forintů a je nyní vybaven bazénem, palmovým skleníkem a podzemní garáží.
Nejznámější společností Győző Orbána je Dolomit Kft., v níž je většinovým vlastníkem. Firma, která provozuje důl na dolomit v Gántu, zaznamenala po roce 2010 prudký nárůst tržeb – z 1 miliardy forintů na přibližně 4 až 5 miliard forintů ročně od roku 2018. Jeho společnosti dodávaly stavební materiály pro četné státem financované projekty.
Zeť, dcera a jak vzniklo rodinné impérium
Největší pozornost však přitahuje Orbánův zeť István Tiborcz, který se v září 2013 oženil s premiérovou nejstarší dcerou Ráhel. Jejich svatba vzbudila pozornost poté, co policie utratila 12,3 milionu forintů z peněz daňových poplatníků za vyšetřování zmizení dvou mobilních telefonů.
Zájem o Tiborcze však začal ještě dříve, během jeho dvoření Ráhel. V té době se jeden z jeho bratrů stal největším vítězem státních pozemkových tendrů v Bicske, poblíž Felcsútu.
Po svatbě s premiérovou dcerou Tiborczovo bohatství rychle rostlo. Jeho společnost Elios Zrt. zaznamenala prudký nárůst příjmů poté, co se spojila s Közgép Zrt., firmou tehdy považovanou za finanční mocnost Fideszu.
„Můj manžel a já máme vlastní rodinu, stojíme na vlastních nohou a uspějeme sami,“ prohlásila po svatbě Ráhel Orbánová.
Poté, co EU začala Elios vyšetřovat kvůli nesrovnalostem v zakázkách, Tiborcz rychle firmu opustil a přesunul se do realitního sektoru. V roce 2015 získal kešthelskou marinu, přístavní oblast v Maďarsku, od místní samosprávy bez výběrového řízení. Brzy poté založil skupinu pro investice do nemovitostí BDPST Zrt.
Ani po odchodu z Eliosu tok veřejných peněz pro Tiborcze neskončil. Obchodoval s tureckým miliardářem Adnanem Polatem a jordánským miliardářem Ghaithem Pharaonem, ale jeho největší zisky pocházely z vládou podporovaných prodejů hotelů, státem financovaných renovací a daňových úlev.
Dnes je Tiborcz, kterému je 39 let, podle maďarského časopisu Forbes patnáctým nejbohatším mužem v Maďarsku s majetkem v přepočtu přes devět miliard korun.
Širší rodina a přátelé Orbána
Další členové Orbánovy rodiny také čerpají výhody ze systému NER.
Mladší bratr Viktora Orbána, Győző Orbán Jr., se drží mimo politiku, ale aktivně působí v rodinných podnicích. V roce 1996 spoluzaložil Gánt Kő Kft. se svým otcem a zůstává generálním ředitelem Dolomit Kft.
Orbánův další bratr, Áron Orbán, se v roce 2022 stal generálním ředitelem společnosti Multi Shoot Zrt., která se zaměřuje na střelné zbraně a taktické vybavení. Firma plánovala výcvik státních bezpečnostních složek na nové střelnici ve výstavbě v Szécsénke. Webové stránky této střelnice uvedly jako partnery firmy, které měly blízké vazby na vládu.
Viktor Orbánův synovec, Dávid Orbán, je také zapojen do rodinného těžebního podnikání. Na začátku roku 2022 se stal výkonným ředitelem největší rodinné těžební společnosti, Dolomit Kőbányászati Kft. v Gántu.
Maďarsko dnes
Dnešní Maďarsko prošlo zásadní proměnou. V únoru 2025 vyvolal velkou pozornost dokumentární film „Dynastie“ od investigativního centra Direkt36, který mapuje obchodní aktivity rodiny premiéra Viktora Orbána. Film, který má již více než 3,5 milionu zhlédnutí, způsobil propagandistickou kampaň ze strany vlády, která tvrdila, že film vznikl jako součást operace ukrajinské rozvědky.
Společným jmenovatelem firem napojených na Orbánovu rodinu a přátele je, že jejich úspěch silně závisí na vládních zakázkách, dotacích a příznivých regulacích. Výsledkem je, že žádný z „národních kapitalistů“ není schopen jít proti vůli výkonné moci, aniž by riskoval vše, co vlastní.
Zatímco několik členů jeho rodiny nashromáždilo za vlády Fideszu od roku 2010 značné bohatství, sám Viktor Orbán zůstává oficiálně chudý. Ačkoli slouží jako premiér již 15 let a nyní má nejvyšší plat mezi hlavami vlád EU, udržuje si puritánský image s fotografiemi, na kterých pije pálenku, poráží prasata a nosí gumové holínky. To mu však nebrání v užívání luxusu, včetně letů soukromým tryskáčem a několika osobních cest vojenskými letadly Maďarska.