Hlavní obsah
Zdraví

Syndrom vyhoření hrozí i rodičům nebo studentům

Foto: Photo by Resume Genius on Unsplash

Syndrom vyhoření může potkat každého

O syndromu vyhoření slyšela spousta lidí ve spojení s manažery, zdravotníky nebo psychoterapeuty, v poslední době se začíná mluvit také o učitelích, ale potkat může kohokoli. Třeba i rodiče nebo studenty.

Článek

Syndrom vyhoření není hrozba pouze pro manažery, lékaře, sociální pracovníky, učitele a další profese pomáhající (nebo chcete-li sloužící) lidem. Může postihnout každého, včetně studentů, rodičů a vlastně kohokoli. Kohokoli, kdo se s velkou energií a velkým očekáváním do něčeho pustí - a pak narazí. Má ale velkou chuť a odhodlání to dokázat, naplnit svoje očekávání nebo očekávání někoho jiného, a tak se do toho pustí ještě víc - a znovu narazí. A tak dál. Člověk pak nemá chuť, čas ani energii na cokoli, co mu dříve dobíjelo baterky, soustředí se jen na původní představu cíle, kterému obětuje všechno. Ovšem bez očekávaného výsledku. Dříve nebo později pak zjistí, že více neznamená vždycky lépe a jak vysoko na začátku vystoupal, tak hluboký následuje pád.

Jak poznat syndrom vyhoření?

  • Emocionální vyčerpání, trvalý pocit únavy a vysílení i po odpočinku, který dříve stačil (někdy se navíc přidají potíže se spánkem)
  • Ztráta dřívějších zájmů, negativní vliv na sociální vztahy
  • Snížená pracovní efektivita, potíže s koncentrací, snížený výkon, nedostatek motivace
  • Cynismus, frustrace, beznaděj, ztráta smyslu dané aktivity
  • V poslední fázi deprese, úzkosti, ztráta smyslu života, myšlenky na sebevraždu

Jak se syndromu vyhoření vyhnout?

Je dobré myslet na to, že prevence je vždycky lepší než léčba. Možná si řeknete, že se následující tipy snadno řeknou a hůř provádí. A máte pravdu. Pro někoho to znamená hodně času, úsilí a slepých uliček, ale s dobrým průvodcem bývá cesta snazší (i když ji stejně musíte ujít po svých). Navíc léčba syndromu vyhoření se už bez pomoci odborníků neobejde a bývá ještě náročnější.

  1. Stanovte si své hranice, učte se je poznávat v různých situacích a podmínkách. Objevujte umění říkat NE a hájit si své hranice
  2. Určete si realistické cíle, vysoké cíle si raději rozložte na více menších. Snižte svá očekávání od sebe i od svého okolí
  3. Udržujte své sociální vztahy, věnujte čas a energii své rodině a přátelům. Ne nadarmo se o nich někdy mluví jako o podpůrně (nebo záchranné) síti
  4. Odpočívejte aktivně i pasivně. Věnujte se oblíbeným aktivitám a koníčkům, ale dopřejte si i dostatek spánku (tipy na lepší spánek najdete v tomto článku) a dovolte si někdy nedělat nic
  5. Pracujte se stresem. Rozvíjejte své možnosti, jak náročné situace řešit (vzděláváním, radami, pomocí dalších...) nebo lépe zvládat (např. pomocí dechových cvičení, o kterých jsem psal v tomto článku)
  6. Vyzkoušejte psychoterapii. Může být velmi užitečné mít na své straně někoho, kdo se v tématu vyzná a provede vás změnami ve vašem životě. Nemusí jít o mnohaletou terapii, často stačí několik málo konzultací.

Co si z toho vzít?

Porozumění příznakům a průběhu syndromu vyhoření je klíčové pro jeho prevenci a léčbu. Prevence a léčba začínajícího syndromu vyhoření může být vcelku snadná, léčba pokročilejšího a závažnějšího problému se někdy neobejde bez medikace, delší pracovní neschopnosti a nepříjemných psychických stavů. Vyplatí se tedy řešit problém včas.

Je také důležité si uvědomit, že tento stav může postihnout opravdu každého, nemusí jít jen o pomáhající profesionály a vysoko postavené manažery. Každý proto máme další důvod, proč se o sebe dobře starat; abychom tu byli nejen pro druhé, ale abychom žili spokojeně svůj život.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz