Článek
Velmi frekventovaná chyba. Vídáme ji v textech různé povahy a patří mezi ty, kvůli kterým se lidé v internetových diskuzích přestávají zabývat tématem článku a začnou se navzájem poučovat o pravopise. Rozlišit mě/mně je ale velmi jednoduché.
Jen pro pořádek – bavíme se o skloňování osobního zájmena já. To ve 2. pádu (koho, čeho) a 4. pádu (koho, co?) nabývá podoby mě (knižně mne). Ve 3. pádu (komu, čemu?) a 6. pádu (o/na kom, čem?) je to mně.
Nebudeme však zabíjet čas rozborem pádů a souvisejících příkladů (k tomu poslouží web ÚJČ) a přejdeme ke slibovaným pomůckám.
Josefův trik
Správné použití mě/mně rychle určíte náhradou zájmena třeba oblíbeným křestním jménem ve dvou tvarech – zkusme to s mým křestním jménem:
- Josefa = mě/mne
- 2. pád: Bez/e Josefa/mě chyb neubude.
- 4. pád: Josefa/Mě na pravopisu nenachytají.
- Josefovi = mně
- 3. pád: Dej to radši ke kontrole Josefovi/mně.
- 6. pád: O Josefovi/mně a češtině se vám bude i zdát.
Princeznovský tip
Další pomůckou je osobní zájmeno ty, specificky jeho pádové tvary tebe (tě) a tobě (ti). Když do věty pasuje lépe tebe, použijeme mě. A když tam lépe padne tobě, je namístě mně.
Při této pomůcce sice občas musíte přimhouřit oči nad slovosledem i smyslem věty (Dej to radši ke kontrole mně/tobě.), ale čistě pro rozlišení mě/mně je tato pomůcka výborná.
Za tip s tebe/tobě děkuji knihomolce píšící pod jménem Jiná princezna.
Věřím, že teď už s výběrem mě/mně zapásit nebudete.
Češtině zdar!