Hlavní obsah
Jídlo a pití

Oplachujete kuřecí maso? Možná si zaděláváte na problém

Foto: Pexels / JÉSHOOTS

„Přeci ho nenechám špinavé.“ V dobré víře opláchnete kuře a možná netušíte, že kráčíte vstříc riziku nákazy nebezpečnými bakteriemi.

Článek

Pokud jste právě opláchli kuřecí maso, protože ho chcete mít čisté, nebo to děláte třeba jen ze zvyku, je možné, že jste si zadělali na zdravotní problém.

Výzkumy ukazují, že mytí syrového kuřecího může vést k šíření nebezpečných bakterií, jako jsou Campylobacter nebo Salmonella, na okolní povrchy v kuchyni. Tyto mikroorganismy nejsou vidět, necítíte je, ale přesto mohou způsobit vážné zdravotní potíže – od střevních obtíží až po hospitalizaci.

Co se děje při oplachování kuřecího masa?

Mikroskopické kapky vody, které při oplachování vznikají, se mohou rozprsknout na dřez, pracovní desku, nádobí nebo v horším případě třeba do mísy se salátem, který jste připravili před chvílí. Tomu se říká křížová kontaminace. Potom už stačí malý kontakt s kontaminovaným předmětem a problém je na světě.

Studie publikovaná roku 2022 v časopise Journal of Food Protection potvrdila, že voda nedokáže bakterie z masa účinně odstranit. Naopak podporuje jejich šíření po celé kuchyni.

Podobně i Americké ministerstvo zemědělství (USDA) důrazně doporučuje syrovou drůbež nemýt. Místo toho je třeba maso důkladně tepelně upravit, protože právě vysoké teploty spolehlivě zničí případné patogeny.

USDA doporučuje tři kroky, jak předejít nákaze při přípravě kuřecího masa:

  1. Připravte si pokrmy, které nebudete tepelně upravovat, ještě předtím, než začnete manipulovat se syrovým masem.
  2. Všechny kuchyňské plochy a náčiní, které přišly do kontaktu s masem, důkladně vyčistěte a dezinfikujte. Nezapomeňte ani na mytí rukou.
  3. Nebezpečné bakterie zničíte jen důkladnou tepelnou úpravou.

Trouba nebo pánev odvedou lepší službu než voda

Zatímco mytí vodou bakterie nezničí, tepelná úprava ano. Kuřecí maso je potřeba důkladně propéct nebo provařit, ideálně na teplotu nad 71 °C. Právě při této teplotě dochází k usmrcení nebezpečných patogenů, které se v syrovém mase mohou nacházet.

Závěr

Říkáte si po přečtení článku, že maso, a netýká se to jen kuřecího, myjete celý život a ještě se vám nic nestalo? V tom případě gratuluji – měli jste štěstí. A abych byla upřímná, jsem na tom stejně. Kuře oplachovala babička, maminka, a ještě nedávno i já. Ale proč to pokoušet a nadále riskovat vážné následky?

Anketa

Oplachujete maso před tepelnou úpravou?
Ano.
83,3 %
Ne.
0 %
Jak kdy.
16,7 %
Celkem hlasovalo 6 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz