Článek
Svatba devítileté dívky šokovala americkou společnost
Zatímco v dnešním vyspělém světě jsou dětské sňatky kritizovány a je stanoven minimální věk pro vstup do manželství, ještě na počátku 20. století v různých amerických státech takové zákony chyběly. Jenže už tehdy dětské sňatky budily pobouření, a jeden takový případ vedl ve Spojených státech amerických k tomu, že se okamžitě začalo volat po změně zákona a zvýšení minimálního věku pro vstup do manželství. Jednalo se o případ, který se odehrál v okrese Hancock, kde se 9letá Eunice Winstead provdala za 22letého souseda Charlieho Johnse.
Oddal je baptistický kazatel a vše proběhlo bez přítomnosti jejich rodin. Malá Eunice dokonce rodičům zalhala, že si jde koupit panenku, svatbu jim zatajila. V té době neměl stát Tennessee žádný minimální věk pro uzavření manželství. Když se rodina malé Eunice o sňatku dozvěděla, nakonec začala vnímat jejich svazek manželský jako přínosný, protože Charlie byl zajištěný. Jednalo se o farmáře, který vlastnil 50 hektarů půdy a dobytek. Novinářům tehdy matka Eunice sdělila, že se dívka zajímá o šití a vaření a je velmi chytrá. Asi se tak snažila před veřejností svatbu obhájit a poukázat, že je Eunice ve svém věku vyspělejší než vrstevníci. Sama se také vdávala velmi mladá, v 16 letech. Proti sňatku byla zejména matka Charlieho, které se vůbec nelíbilo, že si domů přivedl o 13 let mladší nevěstu. Nakonec však i ona ustoupila a syna podpořila.
Jejich sňatek vedl ke změně zákona
Netrvalo dlouho a o jejich svatbě se dozvěděla média, která správně vytušila, že takový příběh bude senzace. Asi deset dní po svatbě vyšel první článek o novomanželském páru Johnsových. Postupně příběh převzala i větší média, jako například New York Times. Také se příběhem inspirovali filmaři, kteří roku 1938 natočili film Child Bride (v překladu „Dětská nevěsta“, pozn. red.). O takovou pozornost ale Charlie Johns vůbec nestál. S novináři odmítal komunikovat, jejich články kritizoval s tím, že si vymýšlí a také už nechtěl nechávat svou rodinu fotit. Jakmile se celá věc dostala do médií a povědomí americké společnosti, která byla jejich svatbou šokována, bylo jasné, že debata o legislativních změnách je nevyhnutelná. Velmi rychle byl přijat ve státě Tennessee zákon, který stanovil minimální věk 16 let pro vstup do manželství. Pamatoval však i na výjimky, jako například pokud byla daná dívka těhotná.
Školu nedokončila, stala se matkou 9 dětí
Jak to bylo s Eunice a Charliem dál? Poté, co se v létě roku 1937 provdala, rozhodla se od září pokračovat ve studiu základní školy – tu však nedokončila kvůli sporu s učitelem, od kterého dostala rákoskou za zlobení. Její manžel ji bránil a učiteli vzkázal, že se takto nemůže chovat k manželce někoho jiného. Poté, co Eunice ze školy nadobro odešla, stala se ženou v domácnosti. V 15 letech porodila své první dítě, během let pak přivedla na svět dalších 8 potomků. Rodina žila na statku, kde se společně starali o hospodářství.
Ironií osudu je, že když si jedna z Charlieho dcer, 17letá Evelyn „postavila hlavu“ a chtěla se provdat za přítele Johna Antricana, byl Charlie razantně proti. Dokonce ho dvakrát nechal zatknout za únos dcery. Ta nechápala, proč otec tak vyvádí, a vmetla mu, že její matku si vzal jako devítiletou. Během let se manželům Johnsonovým povedlo nakoupit další pozemky a žili si spokojeně na svém statku. Eunice litovala jen jedné věci – že nedokončila školu. V rozhovoru dívkám poradila, aby se svatbou počkaly aspoň do 21 let. Uvedla, že ona „měla štěstí na dobrého muže, ale každá ho mít nemusí“. Charlie Johns skonal roku 1997, Eunice žila déle, zemřela v roce 2006.