Článek
Lidé něco tušili už dávno, ale nikdo nezasáhl. Blažena a Lubomír Rosnerovi ze Slavkova u Brna během 26 let pečovali o celkem 15 dětí. Většina z nich měla tělesné nebo duševní postižení. Prezident Václav Klaus jim v roce 2005 udělil medaili Za zásluhy. O tři roky později ale přišel zlom. Manželé skončili ve vazební věznici v Brně Bohunicích a úřady jim odebraly všechny děti. Ve Slavkově tomu nikdo nemohl uvěřit. Ti hodní Rosnerovi a týrání dětí? To se přece nemohlo stát.
Odhalené násilí
Jenže důkazy byly jasné. Klíčový byl videozáznam z mobilu. Blažena Rosnerová na něm křičí na dítě, které se špatně ostříhalo. Za sedm minut několikrát vybouchne vzteky, nadává dívce kvůli jejímu postižení, vyhrožuje jí ústavem a nazývá ji „ku*vo“, „zrůdo“ a „šeredo“. Dívku také fyzicky napadla. „Je to hrozné, co se stalo, já jsem se dceři několikrát omluvila, budu se jí omlouvat celý život,“ vzlykala Rosnerová u soudu. Sama uznala, že kdyby takový záznam viděla u jiné rodiny, požadovala by pro tu matku nejvyšší trest.
Další důkaz získali učitelé ze školy, kde dva svěřenci vhodili do schránky důvěry dopis, ve kterém popsali, co se dělo doma. Podle jejich výpovědi děti musely dlouho klečet na kolenou a pěstouni je přitom bili po hlavě - rukama, smetákem, prutem, naběračkou nebo i lžičkou. Běžné byly i výhrůžky o smrti nebo o tom, že skončí v blázinci. Některé děti prý pěstouni dokonce i škrtili. Rosnerová před soudem obvinění odmítla. „Nedá se říct, že by byly děti trestány. Občas jen některé muselo dostat přes zadek, protože to jinak nešlo,“ řekla.
Učitel Marek Studnař si varovných signálů všiml už v minulosti. U soudu uvedl, že nejstarší děti chodily do školy vždy připravené a čistě oblečené. V posledních čtyřech letech ale zaznamenal výrazné zhoršení. Děti často zapomínaly školní pomůcky a úkoly měly odfláknuté. Podle něj také postupně přibývalo informací o hrubém zacházení. Když u jednoho dítěte objevil zranění, odvedl ho k lékařce. Tvrdil, že vše nahlásil sociálce, ale žádná reakce nepřišla.
Rosnerovi vinu popírali a tvrdili, že obvinění vymysleli dva puberťáci, kteří se chtěli dostat z pěstounské péče. Jeden prý kouřil balíček cigaret denně, kradl, pil alkohol a napadal ostatní. Druhý měl v domě rozmazávat výkaly. Psycholožka Marta Skulová ale u soudu potvrdila, že v rodině byly tělesné tresty běžné. „Děti jim rozuměly, ale tresty se později staly nepřiměřenými. Rodiče přestali zvládat problémové chování jednoho z dětí a sami měli zdravotní potíže,“ uvedla.
Zvenku klidný domov
V roce 2005 přitom všechno působilo jako z pohádky. Dům plný dětí, tři psi, dvanáct koček. Na dovolenou jezdili půjčeným autobusem. „To si nemůžeme dovolit moc často. Jako pěstounka beru patnáct tisíc a manžel má důchod,“ říkala tehdy Rosnerová. Podle odborníků začaly problémy s přibývajícím věkem dětí. Rosnerová prodělala mozkovou příhodu, rodina byla pod tlakem a v malém domě se tísnilo příliš mnoho lidí.
Psycholožka Renata Musilová viděla hlavní problém právě v počtu svěřených dětí. „Problémy v rodině Rosnerových pramenily z jejich množství,“ řekla u soudu. Obhájci přesto žádali zproštění viny. V průběhu řízení navíc zaznělo, že jedno z dětí prý vzniklo ze vztahu mezi dvěma svěřenci. Rosnerová tvrdila, že výbuchy vzteku byly výjimečné. Znalci to ale zpochybnili.
„Co mě překvapilo, byla délka toho afektu. Nestačil jeden úkon, druhý úkon, pořád se to něčím živilo. To mi přišlo jako závažné,“popsala jedna ze znalkyň. Sedmiminutový záznam výbuchu vzteku podle ní ukazoval, že podobné scény nebyly v rodině výjimkou. Příbuzní některých dětí dokonce požádali prezidentskou kancelář o milost ještě před vynesením rozsudku.
Státní zástupkyně Martina Klvačová uvedla, že některé děti trpí syndromem týraného dítěte. Upozornila na sklony ke krádežím, lhaní nebo depresím. Znepokojivé podle ní bylo i to, že pěstouni údajně maskovali stopy po násilí obklady a mastmi. Rosnerová to odmítla s tím, že by si takové chování přece museli všimnout lékaři nebo sociální pracovníci během návštěv.
Nečekaně mírný trest
Vyškovský soud rozhodl v roce 2010. Blaženě Rosnerové a Lubomíru Rosnerovi uložil dvouletý podmíněný trest se zkušební dobou na tři roky a dohledem. „Byl uložen velmi mírný výchovný trest, takže budu zvažovat případné odvolání,“ reagovala Klvačová. Manžele označila za rizikové, protože podle ní nezvládají stresové situace.
Proces provázely silné emoce. Rosnerová u soudu několikrát plakala a v jednu chvíli zoufale vysvětlovala, že děti u nich chtějí zůstat. „Co jim mám vůbec říct? Samy říkají, že chtějí zůstat tam, kde se cítí dobře. Vždyť i znalkyně přiznala, že se u nás doma teď nic špatného neděje,“ uvedla se slzami v očích. Soudce Menšík však označil záznam z mobilu za klíčový důkaz. „Ti kluci si mobil připravili schválně, protože věděli, co brzy nastane,“ prohlásil.
Po rozsudku si manželé nechali čas na rozmyšlenou, zda se odvolají. Rosnerová tvrdila, že bez pomoci okolí by to nezvládla. Podle vlastních slov by vězení psychicky neunesla. „Nemyslím si, že jsem byla tvrdá. Možná se to někomu tak jeví, ale všechno se posuzuje podle normálních zdravých dětí,“ řekla. Přestože jim hrozilo až osm let za mřížemi, soud přihlédl k jejich dosavadní bezúhonnosti a uložil nejnižší možný trest.
Státní vyznamenání jim i přes odsouzení zůstalo. Mluvčí prezidenta Radim Ochvat tehdy uvedl: „Jelikož uložený trest je podmíněný, soud o ztrátě vyznamenání nemohl podle trestního zákoníku rozhodovat. Prezident republiky není oprávněn činit ve věci ztráty státního vyznamenání žádné kroky.“
Po odebrání všech devíti dětí v roce 2008 rozhodl opatrovnický soud, že tři mladší se k Rosnerovým mohou vrátit. Dva starší chlapci, kteří pěstouny z týrání obvinili, zůstali v ústavní péči. O tom, co se stalo s ostatními dětmi, už nebyly zveřejněny žádné další informace.
Případ tehdy otřásl celým Slavkovem. Jen málokdo chápal, jak mohli lidé s vyznamenáním od prezidenta týrat svěřené děti.
Zdroj: vyskovsky.denik.cz | idnes.cz | lidovky.cz | idnes.cz | cesky.radio.cz | lidovky.cz | zpravy.aktualne.cz | lidovky.cz