Článek
Úvod
Na Adolfa Hitlera bylo jen za dobu jeho působení ve funkci německého kancléře provedeno více než 20 zdokumentovaných atentátů. Je nepochybné, že pokusů, o kterých dodnes ani nevíme, bylo ještě více. Atentát „Dvacátého července“ byl ovšem výrazně jiný v tom ohledu, že spiklenci měli vypracovaný komplexní plán, jak se zbavit nejen Hitlera, ale také jak převzít moc v Německu. Pouhá shoda zcela neuvěřitelných a nepravděpodobných náhod způsobila, že Führer atentát přežil.
V dnešním článku budeme sledovat průběh Operace Valkýra hodinu po hodině a dokonce i minutu po minutě.
Claus Philipp Maria Schenk Graf von Stauffenberg se pokusil Adolfa Hitlera zavraždit nejprve 14. a poté i 15. července 1944. Jeho první pokus byl odvolán, protože ve Wolfsschanze ve Východním Prusku nebyl ani jeden z dvojice Heinrich Himmler-Hermann Göring. Druhý pokus už vypadal slibně. 15. července 1944 byli na poradě jak Himmler, tak Göring, avšak ve chvíli, kdy von Stauffenberg pokládal na zem tašku s bombou, Hitler odešel z místnosti. Stačil ji však odnést, bombu deaktivovat a vyčkával na další pokus. Ten nadešel 20. července 1944.
20. červenec 1944
8:00
Claus von Stauffenberg odlétá z letiště v Rangsdorfu a opět míří do Wolfsschanze, kde se nachází Vůdcův hlavní stan. Má u sebe aktovku a v ní dvě kilové výbušniny. Je pevně rozhodnut, že za jakýchkoli okolností dnes zabije Führera Adolfa Hitlera.
9:00
Graf von Stauffenberg sedí v letadlem směr Východní Prusko. Ví, že hraje vabank a že šance na úspěch jsou velmi malé. Jisté také myslí na to, jak ohrožuje svou ženu, čtyři děti a dva bratry. Ale také ví, že to musí udělat.
10:00
Důstojník Wehrmachtu Claus Schenk von Stauffenberg si je vědom toho, že další pokusy už zřejmě nedostane. Gestapo je čím dál blíže k jeho skupině spiklenců, které označuje jako Schwarze Kapelle. Je to dnes nebo nikdy.
11:00
Plukovník Graf von Stauffenberg přistává a spolu se svým komplicem Wernerem von Haeftenem míří k bunkrům.
12:00
Naneštěstí je krásné počasí a porada se nekoná v bunkru ale v dřevěném domku. Tato skutečnost výrazně snižuje efekt tlakové vlny a samotného výbuchu. Při aktivaci bomby byl von Stauffenberg ještě ke všemu vyrušen a naneštěstí stačil sestavit jen jednu.
12:30
Porada začíná. Graf von Stauffenberg se bohužel nemůže dostat do těsné blízkosti Führera a aktovku s bombou pokládá pod stůl, kousek vedle něj. Bomba je metr od Hitlera a von Stauffenberg odchází s omluvou, že má telefonát.
12:42
Prásk!
Bomba vybuchla v době, kdy von Stauffenberg a von Haeften přijeli k první bráně. U první a později s menšími problémy i u druhé brány je pustili ven. Oba si jsou jisti, že se atentát zdařil a míří k připravenému letadlu.
13:00
Claus von Stauffenberg a Werner von Haeften odlétají z východopruského Wolfsschanze do Berlína. Ačkoli si jsou jisti svým úspěchem, Adolf Hitler měl opět velké štěstí a vyvázl jen s malými zraněními. Atentát nepřežili čtyři lidé z nejbližšího okolí bomby.
13:45
Zatímco Führer je ve velkém šoku a má, jako spousta dalších, proražené ušní bubínky, následkům atentátu podlehnou důstojníci Günther Korten a Heinz Brandt. Také stenograf Heinrich Berger. A později i Rudolf Schmundt.
14:30
Plán Operace Valkýra počítá nejen s odstraněním Hitlera a nacistického vedení, ale také je připraveno kompletní přebrání moci. Ludwig Beck se má stát prezidentem. Carl Friedrich Goerdeler kancléřem.
15:00
Zhruba dvě hodiny po atentátu přijíždí do Wolfsschanze na plánované setkání s Führerem italský Duce Benito Mussolini. Hitler mu ukazuje místo výbuchu bomby a své děravé kalhoty. Mussolini chválí prozřetelnost, která Führera opět zachránila.
15:30
Mezitím, co se transportní He 111 s von Stauffenbergem a von Haeftenem na palubě blíží k Berlínu, mám pro Vás tip na film Valkýra z roku 2008. Tom Cruise zde exceluje v roli Clause von Stauffenberga.
16:00
Von Stauffenberg přistává v Berlíně a informuje o úspěchu atentátu. Erich Fellgiebel volá spiklencům do Berlína, že Hitler atentát přežil. I přes tuto zprávu se Friedrich Olbricht rozhodne spustit Operaci Valkýra. Už není kam uhnout.
16:40
Claus von Stauffenberg a Werner von Haeften přijíždějí do Bendlerblocku. Erich Fellgiebel dělá co může, aby odřízl Wolfsschanze od spojení se světem, ale bohužel se mu to nepodaří.
17:00
Na mnoha místech se puči daří až nečekaně dobře. Několik důstojníků věří, že je Hitler mrtev, obsazují sídlo NSDAP, dochází k zatýkáním členů SS. V téže době však vydává Heinrich Himmler rozkazy, kterými ruší Operaci Valkýra.
18:15
Do Bendlerblocku přijíždí Joachim von Kortzfleisch, vojenský velitel Berlína. Zuřivě se pohádá s Olbrichtem a za výkřiků: „Führer je naživu!“, jej spiklenci zatknou a uvězní.
19:00
Otto Ernst Remer dostává rozkaz zatknout Josepha Goebbelse. Když však dorazí na ministerstvo propagandy, Goebbels mu sdělí, že Hitler je naživu a následně mu jej dá k telefonu. Remer dostane od Hitlera rozkaz vzbouřence zatknout.
20:00
Major Remer dostává se svými jednotkami Berlin postupně pod kontrolu a začíná obkličovat sídlo spiklenců v Bendlerblocku. Na místě vyčte polní maršál Erwin von Witzleben plukovníkovi Clausi von Stauffenbergovi, že se nepřesvědčil, zda je Führer opravdu mrtev.
20:45
Nejen po celém Berlíně, ale i po celém Německu se už šíří zpráva, že Adolf Hitler žije. V Bendlerblocku se skupina, která byla proti převratu, pustí do boje se spiklenci a proběhne i krátká přestřelka. Friedrich Fromm je osvobozen.
21:30
Otto Ernst Remer začíná se svými jednotkami postupně dobývat Bendlerblock a zatýkat spiklence. Boje trvají déle než hodinu. Remer má jasné rozkazy, že všichni vzbouřenci mají zatčeni a nesmí být na místě popraveni.
23:00
Všichni spiklenci jsou pozatýkání a Remer má budovu zcela pod kontrolou. Puč je potlačen. Friedrich Fromm však ignoruje Remera s jeho rozkazy, a nechá na místě ustavit provizorní vojenský soud.
23:50
Následuje další velká hádka mezi Remerem a Frommem. Fromm trvá na okamžité popravě vůdců spiknutí a nedá se odradit. Na místě donutí Ludwiga Becka k sebevraždě. Ta se však Beckovi nepodaří, a tak je Beck následně zastřelen.
21. července 1944
00:10
Na dvoře Bendlerblocku nechává Fromm zastřelit Friedricha Olbrichta, Albrechta Mertz von Quirnheima, Clause von Stauffenberga a Wernera von Haeftena, který se vrhl před von Stauffenberga a oba muži tak byli popraveni v jednu chvíli.
00:30
Friedrich Fromm se chystá k další sérii poprav. Přijíždějí však jednotky SS, které vede nejen schopný ale i všehoschopný muž Otto Skorzeny. Ten veškeré další popravy zakazuje, protože má za úkol zajistit spiklence živé. Skorzeny zajišťuje, že střílení pro tuto noc končí.
01:15
Německo je stále plné spekulací, co se stalo a především, co se právě teď děje. Adolf Hitler, aby zamezil jakýmkoli pochybnostem, zda je opravdu živ a zdráv, promluví prostřednictvím rádia k národu.
Závěr
Důsledky pokusu o převrat byly strašlivé. V průběhu následujících dnů, týdnů a měsíců bylo popraveno takřka 5 000 lidí. Heinrich Himmler zavedl tzv. Sippenhaft. Podle tohoto zákona mohli být pronásledování a souzeni i rodinní příslušníci vzbouřenců.
Na frontě spáchal sebevraždu generál Henning von Tresckow. Polní maršál Erwin Rommel byl k sebevraždě donucen. Polní maršál Erwin von Witzleben byl popraven. Ani horlivý Friedrich Fromm trestu neunikl. Za účast při přípravě převratu byl zatčen, vyhozen z armády a v březnu 1945 ve vězení popraven.
Soudce Rolanda Freislera, který předsedal soudnímu tribunálu, dohnala spravedlnost v únoru 1945. Zemřel během spojeneckého bombardování Berlína. Když byl vyhlášen poplach a všichni se utíkali schovat do krytů, Freisler se ze své kanceláře snažil zachránit co nejvíce spisů. Tím ztratil drahocenný čas. Na město již dopadaly bomby, jedna z nich trefila i budovu soudu a na Rolanda Freislera spadl sloup. Byl na místě mrtev. Smrt tohoto šílence a fanatika oslavovali i mnozí nacisté a považovali ji za boží soud.
„Je takřka jisté, že náš plán selže. Ale jak by historie jednou soudila německý národ, kdyby ani hrstka mužů nenašla odvahu skoncovat s tímto zločincem?“
Generál Henning von Tresckow
Muž, který se o atentát pokusil v březnu 1943 a jeden z organizátorů Valkýry.
Prameny:
- Ian Kershaw - Příběh Operace Valkýra
- Peter Hoffmann - Claus Schenk von Stauffenberg