Článek
Co je to krevní tlak
Jak si představit krevní tlak? Ve své podstatě je to tlak, kterým krev působí na stěny cév. Úzce souvisí s činností srdce. Tlak si zároveň můžeme představit jako sílu, s níž srdce pumpuje krev do těla, přičemž cévy této síle kladou odpor. Krevní tlak měříme tlakoměrem, jenž nám ukáže dvě hodnoty – tlak systolický a diastolický. Systolický tlak bývá vyšší číslo a říká, pod jakým tlakem se srdce stahuje vypuzuje krev do tepen. Diastolický je menší číslo a udává tlak ve chvíli, kdy se srdce uvolní mezi dvěma stahy.
Normální tlak nabývá hodnoty 120/75. Ten hraniční se pohybuje okolo 140/90. Pokud je vyšší než tato hodnota, hovoříme již o vyšším krevním tlaku. Záleží ale také na věku osoby, které tlak měříme. S rostoucím věkem tlak tak nějak přirozeně vzrůstá, protože cévy přestávají být pružné. To ale neznamená, že pacienta s hypertenzí necháme chodit po světě po patřičné léčby. Neléčený vysoký krevní tlak totiž vede ke vzniku mozkové mrtvice či infarktu myokardu. Je proto v zájmu každého, kdo hypertenzí trpí, aby užíval lékařem předepsané léky a upravil svůj denní režim i jídelníček.
Nebezpečná sůl i cukr
Obecně se tak nějaké ví, že člověk s vysokým krevním tlakem by neměl příliš solit. Pozor je třeba si dávat na sůl přidávanou v průmyslově zpracovávaných potravinách. Ta v nich působí nejen jako dochucovadlo, ale také jako konzervant. Navíc sůl není nikterak drahá a přitom zvýší hmotnost produktu. I to je možná důvodem pro to, že je jí ve zpracovaných potravinách více než dost.
Podobně jako sůl ale na tělo působí i zbytečně moc cukru. Úplně se ho vzdát je nesmysl, protože i cukr náš organismu potřebuje. Ale všeho s mírou. Jeden nealkoholický slazený nápoj o objemu asi půl litru dokáže způsobit průměrný 15bodový nárůst systolického tlaku a 9bodový nárůst diastolického tlaku.
Spánková apnoe
Ke zvýšení krevního tlaku bohužel přispívá i spánková apnoe. Jedná se o poměrně závažnou poruchu spánku, kdy člověk během spaní opakovaně přestává dýchat. To vede k častému buzení a nekvalitnímu spaní. Nejčastějším příznakem je velmi hlasité chrápání v noci, denní únava, problémy s pozorností a nedostatkem energie. Spánková apnoe častěji postihuje muže, objevuje se u osob s nepravidelným spánkovým režimem (noční služby) nebo u kuřáků.
Nedostatek draslíku
Také nedostatek draslíku může vést ke zvýšení krevního tlaku. Je to prvek, který náš organismus ke své činnosti nutně potřebuje. Podílí se na udržování rovnováhy minerálu v tělních tekutinách, má vliv na činnost svalů a funkci některých enzymů a také reguluje krevní tlak a srdeční tep. Takže když v těle chybí, nastane problém. Za hypertenzí se totiž často schovává dlouhodobá nerovnováha mezi příjmem soli a draslíku. Stačí, když budete hodně solit, ale draslíku do sebe dostanete o poznání méně. Proto je třeba draslík pravidelně doplňovat. Najdete ho v kakau, sójových produktech, luštěninách, ve vlašských ořeších, v mléčných výrobcích, ovoci, zelenině, bramborách i v černé kávě.