Článek
Nelze samozřejmě začít jinde než u definice bio potraviny. Obecně se jedná o produkt ekologického zemědělství, které využívá metod a postupů definovaných příslušným zákonem. Nejdůležitější je, že zapovězeno je používání umělých hnojiv, pesticidů, geneticky modifikovaných organismů apod. Mohlo by se tedy zdát, že při naplnění všech těchto podmínek musí být bio potraviny nutně zdravější. Skutečnost je ale trochu složitější, jak už to u komplexních problémů bývá.
Více vitamínů ano či ne?
Pokud máte stejně jako asi polovina ostatních spotřebitelů pocit, že prostřednictvím bio potravin přijmete do svého těla více vitamínů a minerálů, budete asi zklamaní. Řada výzkumů potvrzuje to, co říká přirozená botanická logika. Rostlinám je jedno, odkud si živiny berou, a pranic nedbají na to, zda jde o umělé hnojivo nebo ne. Obsah vitaminů a minerálů je tedy u bio potravin rostlinného původu stejný jako u těch obyčejných.
Ani studie, které se zaměřovaly přímo na sledování zdraví konzumentů bio potravin a lidí, kteří je naopak nekonzumují vůbec, neprokázaly žádný rozdíl. V jednom parametru, kterým byl výskyt rakoviny prsu u žen, byly výsledky dokonce horší u příznivkyň bio potravin. To však může odrážet i další vlivy týkající se životního stylu apod.
Opět se tedy zdá, že bio potraviny nemají žádné velké výhody a připlácet si za ně se jeví jako zbytečné. To by ale bylo asi trochu zkratkovité a předčasné tvrzení. Vyšší cena, která je logickým důsledkem přísnějších pravidel pro pěstování a chov, se možná přece jen vyplatí.
Co v bio potravinách (naštěstí) chybí
Způsob pěstování, resp. chovu zvířat pro produkci bio potravin znamená, že rostliny nebo zvířata mají v tělech méně pesticidů či antibiotik, růstových hormonů apod. Jejich vliv na lidské zdraví sice není většinou detailně popsán a prokázán, lze ale očekávat, že nebude nulový. Právě toto je nejsilnější stránka bio potravin a něco, co stojí za zvážení při rozhodování o jejich koupi.
I zde je ale přesto opět možné kontrovat a říct, že chybějící postřiky proti plísním sice zamezí vpravení některých chemických látek do těla, současně ale zvyšují pravděpodobnost vzniku plísní, skrze něž se nám do těla dostávají některé nebezpečné toxiny. Stejně tak mluvíme o tom, že škodlivých látek se nám do těla dostane méně, ne že se nám do těla při konzumaci biopotravin nedostanou vůbec. I na biopotraviny prší stejné deště jako na ty obyčejné, berou si stejnou podzemní vodu atd.
A pokud chceme mít hlavu zamotanou ještě více, můžeme se začít ptát, jak moc ovlivní naše zdraví i nákupní chování, resp. cena bio potravin. Je lepší sníst jednu bio okurku a vpravit do sebe méně potenciálně škodlivých látek, anebo si za stejnou cenu koupit dvě obyčejné okurky a dát tělu více vitamínů za cenu určitého příjmu látek škodlivých? Pravda je taková, že to nikdo s určitostí neví. Neznámých je až příliš a skutečně spolehlivých dat málo.
Rozhodovat se srdcem? Proč ne?
Jednou z největších výhod vědy je to, že se nebojí říct slovo nevím. A právě zde je to plně na místě. Zatím prostě nejsme schopni rozhodnout, zda jsou bio potraviny skutečně zdravější než ty obyčejné. Vitamínů ale rozhodně více nemají.
Co dělat, když zatím takto tápeme ve tmě? Proč se nerozhodovat srdcem? Možná, že biopotraviny nejsou primárně o našem zdraví, ale prostě o šetrnějším a uctivějším chování k přírodě, byť z větší části té domestikované. Rozhodněte sami.
Zdroje
1) Is organic better?
2) Kdo s koho: bio versus nebio. Co je zdravější?
3) Obrana bio potravin. Víc vitaminů nemají, méně jedu ano