Článek
Etická nemonogamie je poměrně novým pojem zastřešující několik typů zvláštního přístupu k partnerskému vztahu, který není uzavřen jen mezi dvěma partnery. Tento typ partnerského vztahu umožňuje provozovat intimní nebo jiné činnosti, které jsou pro soužití dvou lidí typické. Obecně etická nemonogamie legalizuje nevěru a vztahuje se především na vyšší počet souběžných sexuálních partnerů, může však definovat také vztahy, které nejsou přímo sexuálně zaměřené, ale za normálních okolností by je bylo možné za nevěru považovat. Tento typ vztahu však rozhodně není pro každého a předtím, než se jej rozhodnete provozovat, byste si měli rozmyslet, zda jste schopni vše, co obnáší tolerovat.
Typy etické nemonogamie
Některé typy etické nemonogamie jsou známy již řadu desetiletí (či století) a jsou provozovány jako tradiční rodinné schéma, jež bylo tolerováno společností především v dobách, kdy bylo potřeba zajistit pokračování rodu nebo zvýšit porodnost. V současnosti se velmi často setkáváme například s pojmem otevřeného manželství, kdy se partneři rozhodnou, že rozšíří počet svých sexuálních partnerů na základě společné dohody. Zde jsou typy etické nemonogamie, s nimiž se obvykle setkáváme.
Polygamie a polyandrie
Jedním ze základních typů etické nemonogamie jsou polygamie nebo polyandrie, tedy vztah, kdy má jeden člověk více sexuálních partnerů, s nimiž žije v rovnocenném vztahu/svazku – ten může být buď na straně muže (polygamie) nebo na straně ženy (polyandrie) a v podstatě nepovoluje partnerům nebo partnerkám jednoho člověka další vztahy. Tento typ etické nemonogamie je z historického hlediska nejčastější, jelikož jeho cílem bylo plození potomstva v případech značného nepoměru zastoupení pohlaví ve společnosti (časté války) nebo ve snaze o zachování kvalitní rodové linie. Polygamii nebo polyandrii provozovali především vysoce postavení členové společnosti, v dnešní době je však ve své původní podobě, kdy se jednalo o legální svazek, moderní společností kriminalizována a zavrhována.
Polyamorie
Variací na předchozí variantu v moderní době je tzv. polyamorie, tedy provozování několika romantických vztahů současně bez toho, aby měl člověk jeden hlavní partnerský vztah (přítele/přítelkyni, partnera/partnerku, manžela/manželku). U polyamorie jsou všechny vztahy rovnocenné a je jím věnována stejná pozornost. Navíc jednotlivý partneři o sobě vědí a souhlasí s takovým typem vztahu, kdy žádný z nich není preferován. Tito partneři se však zpravidla mezi sebou nestýkají a nenavazují vztahy na formální či neformální bázi.
Polyvěrnost
Na rozdíl od polyamorie je polyvěrnost o něco otevřenější a volnější – jedná se v podstatě o partnerský vztah mezi více lidmi, kdy ve skupině, kdy sexuální aktivity jsou různým způsobem kombinovány a provozovány buď mezi všemi členy této skupiny zároveň nebo v rámci různých podvztahů. Skupinu může tvořit libovolné množství osob s jednoduchou nebo složitou vztahovou sítí, kdy ne všichni mohou být považování za partnera všech.
Otevřené manželství
Tento typ nemonogamního vztahu se obvykle objevuje až po určité době prožité v monogamním partnerství a bývá důsledkem odcizení nebo změny zájmů. Ačkoliv otevřené manželství zpravidla navrhuje jeden z partnerů, není výjimkou, že vyplyne z tužeb obou z nich. K otevřenému manželství přistupují partneři, kteří chtějí legitimně trávit čas intimními aktivitami, jež jsou obvykle omezeny pouze na životního partnera, s dalšími lidmi, ale nejsou ochotni se vzdát hlavního legalizovaného vztahu. Ten je udržován na základě specifických dohod o společném trávení času a podmínek pro fungování s jinými partnery.
Téměř monogamní vztah
Obdobou otevřeného manželství je téměř monogamní vztah, který může být uzavřen mezi manžely i nesezdanými partnery. V takovém vztahu převážný čas tráví partneři spolu a sdílí vše jako ve vztahu monogamním, mají však nárok sporadicky se intimně sblížit s jinými lidmi. Tento akt je pak ze strany druhého partnera bez problémů tolerován.
Vztahová anarchie
Tento typ etické nemonogamie je velmi zvláštní, jelikož je založen na shodném vnímání všech vztahů. Partnerský vztah je považován za jeden z mnoha a nemá své specifické postavení.
Jak se vyrovnat s etickou nemonogamií
Nejste-li člověk přímo vyznávající tento typ vztahů a dostanete se do situace, kdy váš partner takový život vyznává nebo požaduje, je nutné si rozmyslet, zda jste schopni se s ním smířit. Monogamie je stále preferovaným partnerským vztahem, jehož jednoznačnými výhodami je především jistota s ohledem na zdravotní aspekty i podporu ze strany partnera. Etická nemonogamie s sebou totiž může nést rizika spojená například se sexuálně přenosnými chorobami, ale také s finančním zázemím či sdílením pozitivních i negativních životních zkušeností. V případě, že si nejste jisti, že budete schopni tento typ vztahu unést, raději se mu vyhněte.
Závěr
Jako etická nemonogamie je označováno několik typů partnerských/romantických vztahů, které nejsou založeny na základních principech monogamie a pokud by nebyly provozovány na základě jasného souhlasu partnerů, byly by považovány za nevěru. Provozování takového vztahu může mít velký vliv na psychiku člověka a pokud není tímto způsobem orientován nebo založen, nemusí jeho náročnost unést.
Zdroje:
1. Can Ethical Non-Monogamy Work for You?
2. Ethical Non-Monogamy: Basics & Rules for ENM Relationships
3. Beyond Monogamy: An Introduction to Ethical Non-Monogamous Relationships