Hlavní obsah
Lidé a společnost

Ghosting: Všechno vypadá krásně a pak přijde ticho

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Sound On (pexels)

Ticho a mlčení.

Ghosting je relativně nový termín vycházející z anglického slova duch, který označuje situaci ve vztahu, kdy dojde k náhlému ukončení kontaktu bez jakéhokoliv vysvětlení. Jde o poměrně běžný jev, se kterým se setkalo zhruba 25 % lidí.

Článek

Termín ghosting se nejčastěji používá v souvislosti s romantickými vztahy, kdy se jeden z partnerů zkrátka zničehonic odmlčí. V romantických vztazích k němu dochází nejspíš také nejčastěji, avšak určitě ne jen v nich. Ghosting se může objevit v naprosto jakémkoliv vztahu - mezi přáteli, kolegy, nebo třeba rodinou.

Většinou se má za to, že ghosting je jevem moderní doby, který se objevil s příchodem technologií a sociálních sítí. Pravdou ale je, že lidé náhle mizeli a odcházeli ze života svých blízkých i dříve. Internet to jen usnadnil. Virtuálně se ghostingu dopouštějí i lidé, kteří by si to v reálném světě třeba nedovolili.

Někdy přijde okamžitě, jindy nastupuje pomalu

A jak ghosting vlastně poznat? Když se někdo zničehonic kompletně odmlčí, je to asi jasné. Nicméně někdy ghosting nastupuje pomalu, nenápadně, a vy ho můžete odhalit jen prostřednictvím nenápadných vodítek. Těmi může být třeba neochota sdílet s vámi jakékoliv osobnější věci, problém s přijímáním závazků, ignorování zpráv a telefonátů nebo nezájem o vaše rozhovory. Typickým prvním ukazatelem ghostingu je, že jste se snažili opakovaně někoho kontaktovat, ale dotyčný nikdy neodpověděl.

Co se týče sociálních sítí, může dojít i k tomu, že si vás daná osoba odebere z přátel, přestane vás sledovat, nebo si vás zablokuje. V extrémnějších případech si může svůj účet na síti dokonce smazat, čímž zamezí dalšímu kontaktu úplně. V reálném světě to vypadá vlastně podobně. Užijete si pár hezkých schůzek a vy máte pocit, že je všechno fajn. Další rande už ale nepřijde a vy nemáte tušení proč.

Existují dva hlavní důvody, proč se lidé rozhodnou pro ghosting

Důvody, které přivedou člověka ke ghostingu, mohou být opravdu různé. Obecně však existují dva nejčastější. Jeden z nich je, že je to jednodušší než konfrontace. Místo toho, aby musel člověk řešit nějakou nastálou situaci či problém, rozcházet se, nebo rozebírat své pocity, tak se zkrátka odmlčí. Z krátkodobého hlediska je to prostě snazší.

Druhý častý důvod se týká spíše internetové komunikace. Když někdo hledá vztah na internetu, zejména ten romantický, může nabýt dojmu, že má neomezené možnosti. Internet je totiž plný lidí. Plnější než bar, kde jsou možnosti výběru, koho oslovit, poměrně omezené. Člověk si tak může psát s více lidmi najednou a hlavou se mu mohou honit myšlenky typu: „Jo, nejsi špatnej, ale nebude tenhle lepší?“ Člověk, který byl „vyghostovaný“, je pak prostě ten, který mezi ostatními neuspěl.

Mezi další důvody patří i záměrná manipulace

Jak už jsme ale zmínili, příčiny ghostingu rozhodně nejsou pouze dvě. Člověk se k němu může uchýlit i z dalších důvodů - například ze strachu. Může se třeba bát, jak druhá strana zareaguje na rozchod. Nebo se sám bojí odmítnutí. Aby tomu předešel, tak se prostě raději odmlčí. Ačkoliv, když se nad tím zamyslíte, v podstatě jde stále o to, že je to jednodušší způsob než konfrontace.

Většinou je tedy ghosting jakýmsi pasivně-agresivním způsobem, jak ukončit vztah. Avšak v některých případech může jít také o záměrnou manipulaci či formu emocionálního zneužívání. Ghosting může totiž v lidech, kteří byli odříznuti, vyvolat silné negativní pocity, což si tito manipulátoři dobře uvědomují. Vědí, že když se pak znovu ozvou, může to v některých případech u druhé strany vyvolat pocity radosti či úlevy, kterých umějí využít.

Ghosting může na člověku zanechat opravdové následky

Ať už je cílem ghostingu ukončení vztahu bez konfrontace, nebo účelná manipulace, jedno je jisté - na „vyghostovaném“ člověku se to může vážně podepsat. Pravda, někteří lidé přistupují k faktu, že byli odříznuti, poměrně lhostejně. Jiné to však může silně zasáhnout. Takoví lidé pak přemýšlí, co udělali špatně, což může vést k pocitu špatného svědomí a nízkého sebevědomí. Častý je také pocit odmítnutí, viny, smutku, hanby a někdy i vzteku. Smířit se s ukončením vztahu, který nebyl řádně uzavřený, nemusí být zkrátka vůbec jednoduché.

Co si z toho celého odnést? Pokud chcete nějaký vztah ukončit, udělejte to správně. Řekněte dotyčnému upřímně, co cítíte. Zpráva jako: „Rád jsem tě poznal, ale abych byl upřímný, zrovna teď se na randění necítím.“ bude určitě lepší než ignorování. Nikdy totiž nevíte, jak se ghosting na druhém člověku podepíše.

Zdroje:

1) What Is Ghosting? When a Friend or Romantic Interest Disappears Without Explanation

2) Ghosting. What Is Ghosting?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz