Hlavní obsah
Finance

Investice s vyššími výnosy než v bance: Kolik můžete vydělat s ETF?

Foto: Cottonbro studio (Pexels)

Pojem ETF není doposud v povědomí běžné veřejnosti znám tak, jak je tomu třeba u akcií. Přesto se vám investování do tohoto segmentu může vyplatit. O co se jedná?

Článek

Česky se nazývají burzovně obchodované fondy, anglicky pak exchange-traded fund, z čehož je odvozena právě zkratka ETF. Jinak se pro ně rovněž používají označení jako iShare, SPDR nebo indexová akcie.

Patří mezi snadno dostupné investiční nástroje kapitálového trhu, které vytvářejí a spravují specializované finanční instituce, v čemž se podobají právě v úvodu vzpomenutým akciím. Investování probíhá podle přesného algoritmu, na rozdíl od podílového fondu tedy nejsou ETF řízeny manažery, což bývá finančně náročnější.

Coby tento algoritmus slouží index, respektive přesné kopírování složení vybraného indexu podle známého složení aktiv v indexu. Emitent tedy podkladová aktiva nakoupí a vydá na ně své vlastní akcie. Emitují je zpravidla velké společnosti. Investor se následně stává spoluvlastníkem fondu, nikoli přímým majitelem aktiv.

Proč se vyplatí investovat do ETF

Ke klíčovým výhodám patří především vysoké výnosy, což lze doložit historickým vývojem. Pohybují se kolem 10 % za rok. Stejně tak je pro investora výhodná možnost diverzifikace portfolia. Prakticky si ETF je možno představit jako jakousi kolekci, která sestává z mnoha desítek firem.

Stejně tak je zásadní předností vyšší likvidita a obchovatelnost na burze. Investoři mohou nakupovat a prodávat fondové podíly během obchodního dne, jedná se tedy zároveň o nástroj velmi flexibilní.

Obchodovat lze na burzách zahraničních, a to v dolarech nebo v eurech. Vůbec poprvé se také ETF objevily na americké burze AMEX v roce 1993. To však může být nevýhodou, jelikož obchodovat v českých korunách jednoduše není možné a existuje zde tak měnové riziko.

Rovněž lze za benefit považovat to, že obchodování zůstává transparentní díky snadno pochopitelné konstrukci. ETF vykazují i nižší poplatky než akcie podílových fondů. K výhodám investování do ETF jednoznačně patří i nízké náklady, které vyplývají z podstaty toho, že se jedná o pasivně spravované aktivum.

Počítat ale musíte s tím, že ETF lze koupit pouze prostřednictvím brokera, který si účtuje poplatek za každý zrealizovaný obchodní příkaz investora. Obrátit se můžete v tomto směru i na svou banku, například systém George České spořitelny umožňuje obchodování s akciemi, certifikáty a ETF.

Jak investovat do ETF

Argumentem, který jednoznačně hovoří pro investování do těchto nástrojů, je jednoduchost. Prakticky pouze nakoupíte a nemusíte se už o nic dalšího starat. Vůbec nejjednodušší je investovat prostřednictvím speciálních platforem, jako je například tuzemské Portu nebo Fondee.

Investor se může rozhodnout pro investování do široké škály aktiv, jako jsou:

  • akciové indexy
  • ekonomické sektory
  • geografické oblasti
  • komodity (speciální označení ETC)
  • měny

Typickým podkladovým aktivem, který ETF kopíruje, však především bývá akciový index. Mezi nejznámější indexy v tomto oboru se řadí především S&P 500, který obsahuje 500 největších firem na amerických burzách. Dále se jedná o NASDAQ, který sdružuje americké, převážně technologické společnosti.

Stejně tak se v této sféře využívá i MSCI World Index, který sleduje výkonnost globálních akciových trhů. Index slouží jako měřítko pro globálně orientované fondy. Světový index MSCI počítá americká banka Morgan Stanley.

Kolik můžete vydělat s ETF

S ETF lze obchodovat prostřednictvím tzv. finanční páky, která se stará o zvýšení ziskovosti kapitálu. Jejím principem je použití malého objemu vlastního kapitálu doplněného podstatně větším objemem cizího kapitálu na financování investice.

Na druhou stranu je však analogicky shodně nutné počítat i se ztrátou. V případě ETF tak platí, že produkt se může zhodnocovat i znehodnocovat 2× až 3× ve srovnání s vývojem hodnoty podkladového aktiva.

Jak je to s výkonností konkrétních indexů? V případě S&P 500 lze říci, že od roku 1956 do roku 2019 se indexový výnos pohyboval okolo 8 %. Index Nasdaq 100 zahrnující stovku největších nefinančních akcií převážně technologických firem, letos vrostl o více než 50 % a pohybuje se teď kolem úrovně 17 000 bodů. Přestože tak jeho vývoj doprovázejí vzestupy i pády, v dlouhodobém měřítku odráží setrvalý růst.

V MSCI World Index dominují nejvýznamnější technologické společnosti globálního trhu, jako je Apple, Microsoft a Amazon. Což se odráží i ve výkonnosti. Za posledních 10 let činil průměrný anualizovaný výnos 9,86 % a za posledních 5 let 8,88 %.

Zdroje

https://www.investopedia.com/terms/e/etf.asp

https://www.justetf.com/en/market-overview/the-best-etfs.html

https://investor.vanguard.com/investment-products/etfs

https://www.lynxbroker.cz/investovani/burzovni-trhy/etf/obchodovani-etf/obchodovani-etf-pruvodce/

https://www.csas.cz/cs/blog/investovani/investicni-jednohubka-etf

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz