Článek
Pokud se člověk dostane do tísnivé situace, obvykle se u něj dostaví tzv. stresová reakce, která ovlivní jeho celkový stav. Stres je tedy stav organismu ovlivňující ho jako celek a připravuje tělo na chvíli, kdy bude muset rychle utíkat. Pro lidský organismus ovšem stres představuje zátěž, která v menší míře může být pro tělo prospěšná, pokud se ale dostavuje příliš často nebo s výraznou intenzitou, mívá na organizmus negativní vliv, a to nejen po psychické, ale také po emocionální a fyzické stránce.
Způsob, jakým lidé na stres reagují, ale také jak jsou citliví na nepříjemné situace, může být velmi rozdílný. A typ stresu může být také různý. Někteří lidé trpí také tzv. anticipačním stresem, tedy stresem, který je způsobený něčím, co očekávají v budoucnosti. Tento typ stresu může být velmi nebezpečný, jelikož má často charakter stresu chronického, a tedy s dlouhodobým působením.
Druhy stresu a jejich vliv na člověka
Základní druhy stresu navazují na to, jakým způsobem stresová reakce v organismu vzniká – obecně se tak rozlišuje akutní, epizodický akutní a chronický. Akutní stres přichází se situací, kterou člověk z nějakého důvodu vyhodnotí jako nebezpečnou. Tento typ stresu bývá standardně nejméně nebezpečný, jelikož se objeví nahodile a po kompenzaci ohrožení odezní. Veliké riziko v souvislosti s tímto typem stresu vzniká při vysoké intenzitě (obvykle navázané na život ohrožující situace).
Epizodický akutní stres představuje stres vyplývající z opakujících se situací – obvykle je spojen s pracovním nebo rodinným životem a bývá rizikovější, jelikož způsobuje stresovou reakci pravidelně. Nejnebezpečnější pro mentální i fyzické pak bývá chronický stres, který neumožňuje dostatečný odpočinek mezi jednotlivými epizodami. Anticipační stres může mít podobu všech z uvedených typů a způsobuje v těle stejné reakce, a tedy i zátěž, přestože se člověk v nebezpečné situaci nenachází.
Jak vzniká anticipační stres
Citlivost na stres je odlišná s ohledem na to, jaké převládající charakterové rysy a vlastnosti člověk má. Lidé myslící převážně racionálně vykazují větší odolnost jak vůči anticipačnímu, tak vůči běžnému stresu, naopak lidé neurotičtější musí počítat s výraznějším rizikem mentálních i emočních problémů. Mají také větší odezvu na stres anticipační, tedy spustí se u nich stresová reakce ještě dříve, než k problémové situaci dojde.
Anticipační stres je často spojen s očekávanou náročnou situací a trpí jím mnoho lidí i v případě, že se jedná o vyrovnané osoby s racionálním přístupem k životu. Často k němu dochází před důležitou zkouškou nebo při zásadním životním rozhodnutí. Problémový však může být epizodní anticipační stres, který má mnoho lidí při vysoké pracovní zátěži – často si jej lidé způsobují sami neustálým vytvářením seznamu úkolů a jeho procházením. Na rozdíl od běžného stresu, s anticipačním stresem je možné velmi dobře pracovat a lze se ho poměrně úspěšně zbavit. Člověk se tak vyvaruje potenciálním rizikům, která mohou mít velmi negativní vliv na jeho zdraví.
Jak bojovat s anticipačním stresem
U akutního anticipačního stresu reakce obvykle odezní ve chvíli, kdy je očekávaná stresová situace překonána. S epizodním a chronickým anticipačním stresem je třeba bojovat vhodným způsobem. Prvním krokem v tomto případě bývá změna přístupu, kdy je potřeba od konstantního strachu z výsledku přejít k plánování – pokud má člověk záložní plán, jak stresovou situaci správně vyřešit, obvykle se uklidní a funkční stav spojený se stresovou situací pomine.
Další způsoby, jak s anticipačním stresem bojovat, zahrnují klasické postupy, které pomáhají i při stresu chronickém. Jedná se o vhodné stravování, spánkovou hygienu, odpoutávání se od stresové situace, trávení času s přáteli či věnování se koníčkům. Obecně je tak vhodné se stresu vyhýbat a předcházet mu, a hlavně se snažit mu nepodléhat.
Závěr
Anticipační stres představuje stres, který vzniká v případě, že si člověk představuje negativní situace, do kterých se může dostat. Problémem anticipačního stresu jsou stejné fyziologické projevy jako u stresu normálního. Pokud s ním člověk správně nepracuje, může mít pro něj epizodní či chronický anticipační stres velmi nepříjemné následky projevující se mentálními či emočními, ale také fyzickými problémy.
Zdroje:
1. Are Your To-Do Lists Torturing You?
2. Implementing biofeedback as a proactive coping strategy: Psychological and physiological effects on anticipatory stress
3. Personality traits affect anticipatory stress vulnerability and coping effectiveness in occupational critical care situations
4. Stress