Článek
Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR svolal akci, která si klade za cíl upozornit na situaci v zemědělství. Stovky traktorů a další zemědělské techniky tak mají zablokovat pražskou magistrálu a omezit tímto krokem dopravu v metropoli.
V čele protestů stojí bývalý šéf Agrární komory Zdeněk Jandejsek, dále odborový předák Bohumír Dufek a další lidé, které Deník N označil za představitele dezinformační scény. Od protestů se naopak distancovaly velké oborové organizace jako Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství.
Podle Zdeňka Jandejska protesty konkrétně míří proti snížení dotací v ČR, ale také proti Green Dealu a snižování produkce potravin v EU. Současně se vymezil proti tomu, že zemědělci svou protestní akcí pouze chtějí dělat problémy běžným obyvatelům hlavního města.
Kdo vlastně je jeden z klíčových mužů kontroverzně vnímané protestní akce? Zdeněk Jandejsek je český zemědělský inženýr a podnikatel, předseda představenstva akciové společnosti Rabbit CZ, od března 2017 do června 2020 prezident Agrární komory ČR. V minulosti navíc působil i coby předseda Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků.
Podle dostupných informací svoje podnikání Zdeněk Jandejsek odstartoval ještě v éře socialismu. Spojován je se jménem někdejšího šéfa agrokombinátu Slušovice Františka Čuby, který byl napojen na nejvyšší špičky komunistického aparátu včetně obávané StB.
Kdo je mluvčí protestů, který zablokuje Prahu
Samotný Jandejsek pochází podle dostupných informací ze selského rodu a ve volném čase se věnuje chovu dostihových koní. Desítky let je také spjat se sektorem zemědělství i profesně. Nejprve vystudoval Provozně ekonomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Praze. Na téže škole si posléze v roce 1980 doplnil pedagogické minimum a v roce 1996 získal i titul kandidáta věd.
Svoje profesní působení započal v letech 1978 až 1983 na Státním statku Vlašim. Ještě před revolucí, konkrétně mezi lety 1981 až 1989, pracoval i ve Státním statku Dolní Kralovice. Po změně politických poměrů v Česku začal podnikat a založil vlastní společnost Rabbit, a. s. Ta se od svého počátku zaměřuje na zpracování králičího masa.
Dnes se jedná o holding, který disponuje vlastními zpracovatelskými závody a více než 100 vlastních maloobchodních prodejen. Tato značka je druhým největším producentem a zpracovatelem masa v České republice. Současně se tato firma řadí mezi nejúspěšnější zemědělské a potravinářské podniky s vysoce rozvinutou rostlinnou a zejména živočišnou výrobou.
V současné době se Ing. Zdeněk Jandejsek, Csc. profiluje coby expert na zemědělství a potravinovou bezpečnost. V roce 2001 zvítězil v soutěži Podnikatel roku, o 5 let později byl též mezi finalisty soutěže Manažer roku.
Jandeskův Rabbit natahuje ruku a žije z dotací
Zdeněk Jandejsek je znám svými nekompromisními názory. Ještě coby prezident Agrární komory ČR vystupoval například pro omezení zahraničních dovozů levnějších potravin ze zahraničí a bojoval za vyšší podporu státu intenzivní živočišné výrobě a citlivým komoditám. Z té ale nakonec vystoupil pro údajný nedostatečný tlak na vládu.
V minulosti také pro podcast Agenda pod hlavičkou Seznam Zprávy dále kritizoval vznik farem, které nebudou nic pěstovat, ale pouze se stanou subjekty pobírajícími dotace - Sám však dotace ve velkém čerpá, dotaci ve výši 25 milionů korun přitom v minulosti získal také Jandejskův podnik Rabbit, a. s.
Vyplynulo to z informací o příjemcích dotací na webu Státního zemědělského intervenčního fondu. Začalo se o nich hovořit v okamžiku, kdy vláda na jaře roku 2023 v rámci úsporných opatření zasáhla právě do dotačního programu a rozhodla se podporu od roku 2024 zrušit. Agrární komora ČR nebo Zemědělský svaz ČR následně tento krok ostře kritizovaly.
Jandejskovi tak bývá vytýkáno především to, že patří mezi „potravinářské oligarchy“, kteří veřejnost straší líčením budoucnosti potravinářství a zemědělství v těch nejtemnějších barvách. Důsledkem toho je nedávná inflace v sektoru potravin tažená růstem prodejních cen zemědělských plodin. V případě pokračování stávajícího vývoje může následovat také výrazné zvýšení cen a také nedostatek potravin.
Zástupcům velkých tuzemských podniků vadí především podpora malých farmářů, která vytváří tlak na ceny, a také pokusy „sáhnout“ právě velkým hráčům tuzemského potravinového trhu na systematické udílení dotací.
Právě Jandejskův koncern složený z 16 dalších firem patří mezi největší zemědělce, a tedy i jejich největší příjemce, a to přestože podle výroční zprávy za rok 2022 obratů přes 10 miliard korun, podle transparentních statistik serveru Hlídač státu 21 navázaných společností na Zdeňka Jandejska obdrželo 1672 dotací v celkové hodnotě 2 266 114 387 Kč. Samotný šéf společnosti Rabbit, a. s. se však na dané téma vyjádřil v tom smyslu, že bez této podpory nelze v současné době podnikat.
A tak chce ještě víc, a je ochoten kvůli tomu terorizovat své spoluobčany. To všechno v době, kdy vláda v důsledku daňového balíčku ruší benefity studentům i rodinám s dětmi. Jeho honbu za mamonem je však nutné důrazně odmítnout a vláda by měla naopak auditovat a omezit ty, kteří koušou ruku, která je krmí.
Zdroje
1) Tragédie agrolobby, jde jenom o dotace
2) Vzniknou farmy, které nic nepěstují
3) Zdeněk Jandejsek
4) Kdo je Zdeněk Jandejsek
5) Výroční zpráva RABBIT Trhový Štěpánov a.s. za rok 2022 obsahující výši dotací holdingu (obchodní rejstřík)
6) Součet veřejných podpor společností navázaných na Zdeňka Jandejská na Hlídači státu