Článek
Alkohol je po chemické stránce ethanol či ethylakohol. V Česku je klasifikován jako tzv. legální droga. Jeho prodej není zakázán, ale je regulován. Konzumace je dovolena osobám starším 18 let. Po požití se projevuje u uživatele opilost. V nižších dávkách působí stimulačně, v těch vyšších tlumivě.
Podle projektu Alkohol škodí, což je národní web pro podporu omezení konzumace alkoholu, za kterým stojí Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti, vykazuje alkohol jak krátkodobé, tak i dlouhodobé účinky na zdraví. A to na to duševní, ale i fyzické.
Uvádí se, že již hranice 3 ‰ představuje závažnou intoxikaci, která může způsobit ztrátu vědomí s hrozící zástavou dechu a oběhu s následnou smrtí. To lze považovat za nejnebezpečnější ze spektra tzv. akutních účinků. K těm méně závažným lze zařadit poruchu rovnováhy, svalového napětí, zpomalení reakcí, nevolnost a zvracení.
Národní zdravotnický portál rovněž varuje před kombinováním alkoholu a medikamentů. Může totiž snižovat účinnost léčivého přípravku. Například při míchání s léky pro diabetiky se může účinek těchto přípravků snížit, což může vyvolat nebezpečné kolísání hladiny cukru v krvi. Dokáže dále působit proti účinkům antiretrovirálních preparátů užívaných při léčbě onemocnění HIV/AIDS.
Požívání alkoholu může poškodit srdce i trávení
Závažnou komplikací je rozvoj tělesné i psychické závislosti. K rizikovým faktorům podílejícím se na vzniku alkoholismu se řadí zejména genetika, vliv prostředí a psychické kondice, ale i prožité trauma. Lze ovšem říci, že „imunní“ nemusí být vůči rozvoji závislosti v konečném důsledku nikdo. Dlouhodobá konzumace alkoholu pak má závažné dopady na celkový stav jedince.
Do kategorie fyzických důsledků rozvíjejících se vlivem jeho chronického užívání pak zejména patří nemocnění jater. Takový typ konzumace může nevratně poškodit tento orgán a zdevastovat jeho funkčnost. Zvyšuje také riziko zánětu jater, jejich zjizvení až cirhózu a celou řadu dalších onemocnění. Potíže s játry se mimo jiné projevují průjmy, ranním zvracením a zažívacími obtížemi.
Dále to mohou být choroby srdce. Konzumace více než jednoho alkoholického nápoje denně u žen nebo více než dvou nápojů denně u mužů konkrétně zvyšuje riziko infarktu, selhání srdce a ischemické choroby srdeční. Alkohol na srdeční sval působí podle odborníků doslova toxicky. Srdce přestane mít schopnost se správně stahovat neboli vypuzovat krev do těla a hrozí i rozvoj tzv. alkoholické kardiomyopatie. Projevit se tak může i vysoký krevní tlak nebo srdeční arytmie.
Stejně tak hrozí problémy s trávicí soustavou. To může čítat poměrně obsáhlou škálu různých neduhů, jako jsou poruchy trávení, průjmy či záněty žaludku až vředy z důvodu zvýšené tvorby žaludeční kyseliny.
Hrozbu představuje též zvýšené riziko výskytu rakoviny. Ačkoli se zatím toto nebezpečí podceňuje, uvádí se, že pití alkoholu může způsobovat nejméně sedm typů nádorových onemocnění: rakovinu úst, jícnu, hrdla (hltanu a hrtanu), jater, tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom) a prsu, jak zjistil vědecký tým z Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny ve Francii. Ročně tato látka způsobí asi 740 tisíc případů a za škodlivé považují vědci v současné době i mírné pití.
Alkohol má vliv na psychické zdraví i plodnost
Ruku v ruce s užíváním alkoholu kráčí taktéž rozvoj duševních obtíží, a to různého charakteru, jako jsou deprese a poškození kognitivních funkcí, což především zahrnuje problémy s pamětí, koncentrací a rozhodováním. Projevit se při dlouhodobém pití mohou i úzkosti a psychózy.
Užívání této drogy má totiž doslova devastující vliv i na náš mozek. Zjevné nepříznivé změny se přitom podle odborníků manifestují už při mírné konzumaci, jak zjistila Studie využívající data z UK Biobank. Silná konzumace je pak přímo spojována s atrofií mozku, ztrátou neuronů a horší integritou bílé hmoty.
V zásadě samostatnou kapitolu představuje vliv na plodnost, a to u mužů i u žen. Tímto tématem se zaobírali například vědci z americké univerzity v Louisville. Těm se podařilo prokázat, že už i pouhé tři skleničky vína mohou snížit šanci na otěhotnění o 44 %. Popíjení však nikterak nesvědčí ani mužům. Náruživí konzumenti ethanolu mají nižší hladinu testosteronu, což se promítá do množství, ale i pohyblivosti spermií. V krajním případě může výrazné holdování alkoholu dokonce způsobit impotenci.
Tento výčet nejrůznějších komplikací přitom rozhodně není kompletní. Podle studie, na níž se podíleli vědci z univerzity v Oxfordu společně s experty z Pekingské univerzity a Čínské akademie lékařských věd alkohol dokáže zvýšit riziko rozvoje až 60 nemocí. Jeho pití je dokonce jedním z nejrizikovějších faktorů špatného zdraví, popsali odborníci. Za pravdu těmto závěrům dává i Světová zdravotnická organizace, která se kloní ke stanovisku, že stanovit bezrizikové množství jednoduše nelze a je nutné se mu vyhnout zcela.