Hlavní obsah

Nepít je normální: Alkoholem v rodině zakládáte dětem na deprese i vlastní závislost

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: cottonbro studio (Pexels)

Hádající rodiče jsou pro dítě problém.

Česko patří v oblasti konzumace alkoholu tradičně na špici. Její důsledky jsou přitom mnohem širší, než si připouštíme. Jaký vliv má na rodinu a na děti? Proč bychom neměli toto chování normalizovat?

Článek

Alkohol je podle odborníků vůbec nejrozšířenější drogou. Její problém spočívá zejména v široké společenské toleranci vůči jejímu užívání. Řada lidí si jednoduše neumí představit, že by se bez alkoholu bavila a doprovází je ve volném čase.

Alkoholismus patří přitom odborníci klasifikují jako chorobu, která má negativní vliv nejen na jednotlivce, ale i jeho okolí včetně celé rodinné jednotky. A to zejména na její nejzranitelnější členy, jimiž jsou děti. Rodič závislý na alkoholu v krajním případě může i selhat ve své rodičovské úloze. Což přináší pro jeho potomka širokou škálu kognitivních, behaviorálních, psychosociálních a emocionálních důsledků. Může to být zanedbávání potřeb dětí, psychické vydírání a nátlak nebo i fyzické týrání.

A to má jednoznačně negativní vliv na zdravý vývoj osobnosti. Prokazatelně dochází například ke zpomalení vývoji řeči. Odborníci v této souvislosti dokonce hovoří o „ukradeném“ dětství. Což se s dítětem vyrůstajícím v tomto prostředí prakticky nese až do dospělosti. Typický je život doslova se zmítající v extrémech, neschopnost se uvolnit, přílišná sebekritika, neustálá staženost a naprosté nezvládání emocí, což je charakteristicky především smutek, strach a hněv.

Rozvinout se může i úzkost, deprese, antisociální chování, obtíže ve vztazích, problémy s chováním atd. Některé z těchto projevů jsou však, jak připouštějí odborné analýzy, bezpochyby důsledkem celkově deformovaného prostředí, v němž převládají jevy jako chudoba, vzájemné vztahové konflikty a celková dysfunkce rodinné struktury jako takové.

Češi pijí přes míru, považují to za normální

Až dosud byla řeč zejména o užívání alkoholu ve smyslu sociálně patologického chování. Že to se naprosté většiny lidí nemůže týkat? To je zásadní omyl. Klíčový problém spočívá v tom, že závislostní onemocnění má řadu typů a fází. Přechod od rekreačního užívání alkoholu k závislosti je kontinuální.

Jak zjistil server Seznam zprávy, který se pokusil vytvořit určitý „profil“ průměrného pijana, ve skutečnosti se v těchto případech nejedná o osoby na okraji společnosti ohrožené například chudobou. Problém s nadměrným pitím alkoholu může mít i ten, do koho bychom to ve skutečnosti takříkajíc „neřekli“. Nadměrné pití jednoduše nemusí být jakkoli poznat. Což podle psychologů souvisí s tím, že inteligentní a úspěšní lidé jej dokáží naopak paradoxně poměrně dovedně skrývat.

Podle osloveného adiktologa Aleše Kudy se na hranici rizikového nebo problémového pití nachází v tuzemsku asi 1 300 000 lidí, což dotčený odborník označil za alarmující. Denně pije alkohol 200 000 Čechů, měsíčně pak 4 000 000 ve věku 15 až 64 let, konstatuje agentura NMS Market Research, která se zaobírá marketingovými výzkumy.

Lékaři se přitom shodují, že žádná dávka alkoholu není prospěšná, potenciální zdravotní přínosy jsou ve srovnání s destruktivním vlivem marginální. Tato látka konkrétně vyvolává poškození vnitřních orgánů, především pak jater. Alkohol je spojován i s dalšími chorobami, jako je rakovina prsu, rakovina jícnu, žaludku, slinivky nebo diabetes. Omlouvat si jakkoli pití proto není na místě.

Alkohol není prospěšný, vedeme k němu přitom i děti

Jak uvádí adiktoložka Kristýna Fišerová z Národní linky pro odvykání, u řady studií na téma prospěšnost alkoholu se zpětně odhalily metodické chyby. Obligátní sklenka červeného vína tak určitě žádným přínosem není. Přitom Polovina Čechů vnímá právě pivo nebo víno u večeře jako zdraví prospěšné, uvádí dále výzkum ze série V kontextu z dílny NMS Market Research.

Podle Národního zdravotnického informačního portálu je první věk, kdy se Češi setkají s alkoholem, pouhých 12 let. Alarmující je, že k první sklence se pak ponejvíce dostanou právě v rodinách. Dnes už přitom odborníci nezpochybňují také genetické předpoklady pro rozvoj závislosti, což potvrdil také výzkum realizovaný na Texas University.

Ve vzniku závislosti se uplatňují jednak vlivy biologické, ale i sociogenní. Tedy to, že pití alkoholu je běžné, glorifikované nebo společenským tlakem vynucené. Obecně lze tvrdit, že čím výraznější dispozice člověk má, čím mladší začne pravidelně alkohol konzumovat a čím dříve jej bude užívat jako drogu, tím rychlejší nástup závislosti ho čeká.

Co z toho vyplývá? Nepít je normální, jak v roce 2019 přímočaře shrnovala i kampaň, kterou připravil připravil Úřad vlády s Ministerstvem zdravotnictví ve spolupráci s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. V této souvislosti navíc VZP uvedla, že roční náklady zdravotních pojišťoven na léčbu uživatelů alkoholu se v ČR pohybují ve výši 13 miliard korun. Hrdost na pivo ve smyslu národního dědictví tak není na místě a definitivním vyškrnutím alkoholu ze svého života ulevíte sobě, své rodině i společnosti.

Zdroje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz