Článek
V noci na 15. srpna 1977 zachytil radioteleskop Big Ears patřící univerzitě v americkém Ohiu signál, do jehož analýzy se následující den pustil doktor Jerry Ehman. Ten se podílel na projektu SETI (Searching for Extraterrestrial Intelligence, neboli hledání mimozemské inteligence) a hned mu bylo jasné, že tentokrát je v datech něco skutečně jedinečného.
Šlo o to, že záznam byl vysílán na frekvenci, která odpovídá tzv. vodíkové čáře, tedy frekvenci nejrozšířenějšího prvku ve vesmíru, konkrétně 1420 MHz. Již dlouho předtím si výzkumníci říkali, že právě tato frekvence by mohla být využita pro mezihvězdnou komunikaci. Signál vycházel z okolí dvojhvězdy Chi-1 Sagitarii, kterou byste na obloze našli v souhvězdí Střelce. Její vzdálenost od Země je asi 220 světelných let a signál měl takové parametry, že jej Ehman nemohl rychle vysvětlit žádným přírodním fenoménem. Právě proto si jej zakroužkoval a označil slovíčkem Wow!. Podle toho dostal signál své jméno. Někdy se tento signál označuje jako 6EQUJ5, je to kvůli tomu, že takto vypadal převedený do písmenného kódu, který výzkumníci využívali.
Co za signálem stálo
Poté, co výzkumníci vyloučili, že by signál pocházel z pozemského zdroje nebo od některé družice na oběžné dráze, zkusili jej zachytit znovu. Již nikdy se to ale nepodařilo. To je samozřejmě matoucí jak v případě, že hledáte komunikující mimozemskou civilizaci, tak v případě, že studujete přírodní fenomény. Snahy o znovunalezení signálu ztroskotaly na konci 80. let i v polovině let 90.
Vysvětlení pak nebylo stále známo i přesto, že se o to pokusili vědci v desítkách a stovkách svých studií. Wow! signál tak stále mohl být považován za projev nějaké mimozemské civilizace. Bylo to o to nadějnější, že ve 21. století objevili výzkumníci v evropském katalogu Gaia hvězdu velmi podobnou Slunci, u níž by mohla existovat planeta podobná té naší s vhodnými podmínkami pro vznik života. Na obloze se tato hvězda nachází prakticky na stejném místě jako původně uvažovaná dvojhvězda, je však mnohem dále. Její vzdálenost od Země je asi 1800 světelných let. Jiní vědci se zase zaměřili na případné přírodní fenomény a navrhovali, že za Wow! signálem by mohla stát například kometa.
Skutečná podstata Wow! signálu
Na vysvětlení skutečné podstaty záhadného Wow! signálu jsme si ale museli počkat až do docela nedávné doby. Vědci si totiž uvědomili, že Wow! signál je vlastně hodně podobný signálům, které vysílají oblaka studeného vodíku z mezihvězdného prostoru. Rozdíl byl v tom, že Wow! signál byl mnohem silnější. Co když tedy původní vodíkový signál něco zesílilo?
To něco mohl být tzv. magnetar, tedy neutronová hvězda s extrémně silným magnetickým polem. A právě výtrysk energie z tohoto objektu, který narazil na vodíkový oblak mohl signál natolik zesílit, že výsledkem byl netradiční Wow! signál. Jak je možné, že toto vysvětlení nenapadlo nikoho v době, kdy byl signál původně zachycen? Důvod je nejspíš ten, že magnetary jako kosmické objekty byly objeveny až v roce 1992. A pak, stejně jako vždy, je prostě potřeba dobrý nápad.
Bude tedy třeba pátrat dál. Pravda je ale taková, že hledání mimozemské civilizace je příslovečným hledáním jehly v kupce sena. Proti nám nestojí jen ohromné prostorové měřítko, ale také měřítko časové. Vesmír existuje nějakých 14 miliard let, lidstvo je ale schopné naslouchat radiovým signálům teprve nějakých 50-60 let. Mimozemský signál se musí „trefit“ nejen do Země jako takové, ale navíc právě teď. A to opravdu není snadné…
Zdroje
1) Mysterious ‚Wow!‘ Radio Signal Might Finally Have an Explanation—and No, It’s Not Aliens
2) Infamous ‚Wow! signal‘ that hinted at aliens may actually be an exceptionally rare cosmic event
3) Nejslavnější mimozemský signál Wow! zřejmě vyšel od hvězdy podobné Slunci