Hlavní obsah
Názory a úvahy

Uniklé soubory z Putinovy továrny na troly: jak Rusko manipulovalo s evropskými volbami

Foto: Pixabay

Trolové útočí

Na začátku září podnikla americká FBI akci proti dvěma ruským občanům snažícím se ovlivňovat kampaň před prezidentskými volbami. Ze zabavených materiálů je však patrné i to, jak Rusko ovlivňovalo volby evropské.

Článek

Využívání internetového prostoru pro útoky na základní pilíře západní společnosti je něco, v čem Rusko dosáhlo naprostého mistrovství. Hned na začátku je na místě si přiznat, že Západ na ně prozatím nenašel protizbraň. Je přitom jasné, že škody, které nám Rusko tímto způsobuje jsou obrovské. Nelze je snadno vyčíslit penězi, nebo zničenými zařízeními jako v klasické válce, přesto nejsou o nic menší, spíše naopak.

Ovlivňování evropských voleb

Jedním z dokumentů, které FBI zadržela, je detailní popis plánů na ovlivňování evropského veřejného mínění. Dokument má 277 stránek a je úzce spojen se společností Social Design Agency. Jedná se o ruskou IT společnost fungující jako globální centrum pro šíření dezinformačních kampaní. Tato společnost je podle FBI řízena přímo Sergejem Kirijenkem. Jedná se o bývalého předsedu ruské vlády a jednoho z nejbližších poradců prezidenta Putina.

Dokument popisuje, že hlavním cílem je posunout západní veřejné mínění v otázce podpory Ukrajiny a sankční politiky vůči Rusku. V tomto ohledu jsou zadržené materiály poměrně optimistické a vyjadřují přesvědčení, že k postupným změnám nálad v Evropě a ve Spojených Státech skutečně dochází.

Dokument je v mnoha ohledech velmi konkrétní a jsou v něm přesně nadefinovány instrukce pro psaní komentářů na sociálních sítích. Typickým příkladem je následující instrukce pro psaní komentářů v německém online prostředí:

„Napište komentář jako německá žena ve věku 38 let, která věří, že Německo ztrácí hlavní zdroje své prosperity, tedy průmysl a silnou ekonomiku. Je třeba zastavit pomoc Ukrajině a vrátit se k nákupu levných ruských energií.“

S malou obměnou jsou potom velmi podobné instrukce psány pro americké či třeba polské prostředí. V Polsku mají být zdůrazňovány vysoké ceny potravin, ve Spojených Státech je zase hlavním narativem utrácení peněz daňových poplatníků. Příspěvky a komentáře mají vždy zdůrazňovat, že pisatelka miluje svoji zemi a leží ji na srdci především osud jejích lidí.

Posuny v evropském veřejném mínění se samozřejmě měly propast i do výsledků evropských voleb. To se koneckonců také stalo. V Evropském parlamentu posílily krajně pravicové a populistické strany. Právě odklon od globálního přístupu a podpora nacionalismu v jednotlivých zemích je to, o co se Rusko snaží především.

Další prvky dezinformačních kampaní

Prostředkem k dosažení ruských cílů nejsou samozřejmě jen komentáře a posty na sociálních sítích, ale také videa, obrázkové memy, fotomontáže, upravená videa apod. Využívány jsou také články a další obsah, které mají budit dojem, že pocházejí od renomovaných médií a zpravodajských agentur jako Reuters, Bild, Der Spiegel, Le Monde apod.

V dokumentu je také uvedeno, že za zvláště zranitelné je považováno Německo, které je na ruském plynu a dalších komoditách závislé více než například Francie. Identifikovány byly také finanční toky k některým šiřitelům tohoto obsahu, kteří byli a jsou placeni především prostřednictvím kryptoměn jako je Bitcoin.

Ruské snahy samozřejmě neskončily s proběhlými evropskými volbami. Kampaň položená na těchto základech probíhá již celé roky a nadále pokračuje. V dokumentech je explicitně uvedeno, že pokračujícím cílem je eskalovat existující vnitřní konflikty v jednotlivých zemích, přímo vytvářet konflikty nové skrze přesně mířené příspěvky komentáře či falešné články a v neposlední využívat influencery. Stále je nutné mít na mysli potřebu destabilizovat sociální situaci a ze vzniklého chaosu a konfliktů následně těžit.

Česko není výjimkou

Výše uvedené samozřejmě platí i pro české prostředí. Analýzy online prostoru například před prezidentskými volbami jasně ukázaly, že zdroje napojené na Rusko podporovaly v prvním kole Jaroslava Baštu, v druhém potom Andreje Babiše. Nešlo a nejde o to, že by byl Andrej Babiš vyloženě proruský, z pohledu Putinova režimu však představuje mnohem přijatelnější variantu. Jeho populistický styl politiky ho nutí slibovat omezení pomoci Ukrajině a celkovou větší vstřícnost vůči Rusku. Dlouhodobě je podpora směřována k subjektům jako je SPD, Stačilo! apod.

Stejná situace je v současnosti s americkými prezidentskými volbami. Pokud Donald Trump sebejistě prohlašuje, že válku vyřeší za jediný den, Rusko moc dobře ví, že jde o nesmyl. V současně však díky tomu získává na Donalda Trumpa účinnou páku, neboť ten bude muset přistupovat na ruské požadavky, aby alespoň zdánlivě svá předvolební prohlášení naplňoval. Právě proto je pro Rusko daleko přijatelnější variantou než Kamala Harris, která sice neslibuje, že válku ukončí během obědové pauzy, ale zato má naprosto jasno v tom, jak má válka skončit, tedy tak, aby se agresorovi jeho porušování mezinárodního práva nevyplatilo.

Závěr

Popsaná strategie ruského působení bude aktuální i v následujících měsících a letech. Díky využití AI bude dokonce ještě intenzivnější. Je proto zcela zásadní, aby západní společnost skutečně pochopila cíle a metody Ruska. Jedině tak bude schopná nenechat se ovlivňovat nepřátelskou zahraniční mocností.

Zdroje

FBI dossier reveals Putin’s secret psychological warfare in Europe

Leaked Files from Putin’s Troll Factory: How Russia Manipulated European Elections

Analytik: Dřív byly trollí farmy fyzické třeba v Petrohradě. Dnes fungují autonomně pomocí AI

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz