Hlavní obsah

Když si otevřete v telefonu kalendář z října 1582, zjistíte, že některé dny historie vymazala

Foto: Freepik / premium license

Na sociálních sítích se šíří trend, kdy lidé hledají na svých telefonech kalendář z roku 1582. A to konkrétně říjen, aby zjistili, že některé dny z tohoto měsíce zkrátka už neexistují. Pamatujete si ještě ze školy na dějepis?

Článek

Zkuste si v chytrém telefonu otevřít kalendář a přepnout ho na říjen roku 1582. Zjistíte podivnou věc. Některé dny v tomto měsíci jednoduše neexistují. Po čtvrtku 4. října totiž nenásleduje pátek 5. října, jak by se dalo čekat, ale rovnou pátek 15. října. Deset dní jako by zmizelo v propadlišti dějin. Co se tehdy stalo?

Jak se ztratilo deset dní?

Vše souvisí s tím, jak lidstvo v historii vnímalo a počítalo čas. Po staletí se v Evropě používal tzv. juliánský kalendář, zavedený už v roce 45 př. n. l. samotným Juliem Caesarem. Ten počítal s rokem dlouhým 365,25 dne, a proto každé čtyři roky přidával přestupný den. Jenže skutečný sluneční rok má asi 365,2422 dne, a ten drobný rozdíl se za staletí nasčítal. Výsledkem bylo, že jarní rovnodennost, podle níž se počítá třeba datum Velikonoc, se pomalu vzdalovala od svého původního data.

V roce 1582 se papež Řehoř XIII. rozhodl sjednat nápravu a představil nový gregoriánský kalendář, který používáme dodnes. A aby se kalendář opět sladil s ročními obdobími tak, jak bylo potřeba, muselo se těch deset dnů jednoduše přeskočit. A tak v některých zemích lidé šli 4. října spát a probudili se do 15. října. Čistá prázdnota.

Některé země tento krok odkládaly

Zajímavé je, že ne všechny země nový kalendář přijaly ihned. Katolické státy tak učinily už v roce 1582, ale například protestantské země, včetně některých německých států nebo Anglie, přechod dlouho odkládaly. Anglie a její kolonie, a to včetně dnešní Ameriky, přešly až v roce 1752. A musely přeskakovat už 11 dnů. Rusko změnu provedlo až po bolševické revoluci v roce 1918. A Řecko? To přešlo některé dny dokonce až v roce 1923.

Jak si asi dovedete představit, taková manipulace s časem dala vzniknout i mnoha konspiračním teoriím. Někteří lidé se dodnes domnívají, že ony chybějící dny skrývají tajemství, které mělo být z historie záměrně vymazáno. Ve skutečnosti šlo ale jen o praktické opatření, jak napravit drobnou astronomickou nepřesnost. Alespoň můžeme doufat. Dodnes totiž někteří mluví o dávném období jako o magickém. Zkrátka pár dní, které vlastně nikdy nebyly.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz