Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Už za necelé dva roky se dozvíte, kolik berou vaši kolegové

Foto: Freepik (premium license)

Kolikrát už jste si říkali, že by vás zajímalo, kolik bere ten kolega, který chodí věčně pozdě, ani zdaleka nezvládá tolik práce jako vy, a ještě sedí na obědě hodinu? Těšte se, budete mít příležitost. A řadě firem se to líbit nebude.

Článek

V českých firmách je to klasika - nebo je to snad naší náturou? Bavit se o penězích, to se nehodí. Buď netoužíte lidem sdělovat, že máte hluboko do kapsy, nebo se bojíte, že by vám záviděli. Máme naučeno, že úspěchy se neodpouští. Jenže v pracovním prostředí tomu bude za chvíli jinak.

Nabízí se novým zájemcům více?

„Je to pravda, co vám budu povídat. Když se mi teď hlásí nový člověk, často si řekne o mnohem víc peněz. A já vím, že ho potřebuju, rozpočet na to je. Kolikrát se stane, že má nástupní mzdu vyšší než ten, kdo je u nás spoustu let,“ řekla Magda C., která pracuje pro personální oddělení zahraniční společnosti s pobočkou v Praze.

„Kdyby si to mezi sebou zaměstnanci říkali, byl by tlak zvýšit mzdu i těm stávajícím. Tam se to často hýbe jen o pár procent ročně,“ dodala. A tak to bude.

Prozradíte tajemství?

Už brzy totiž začne platit směrnice, která by měla snížit nerovnosti v odměňování mužů a žen. Zákoník práce už dříve sice nedovoloval zaměstnavatelům, aby svým zaměstnancům zakazovali o mzdě hovořit, na druhou stranu si to ale často nechávali ve smlouvách a zaměstnanci takové „tajemství“ dodržovali.

Posílí to boj za rovné odměňování? Nebo se jen těšíte na to, až se dozvíte, kolik bere kolega?

Členské státy budou muset například přijmout nezbytná opatření, aby měli zaměstnavatelé platové struktury, žadatelé o zaměstnání také budou mít možnost požádat o informace o počáteční mzdě či platu nebo jeho rozpětí. Samozřejmostí by se měla stát genederově neutrální kritéria, pracovníci budou mít právo písemně požadovat a přijímat informace o jejich individuální mzdové úrovni. A to není ani zdaleka všechno. Otázkou je, zda to bude pro pracovní trh dobré nebo to do firem zpočátku přinese velké nepříjemnosti. Na druhou stranu mají společnosti dostatek času se na to připravit. Zaměstnavatelé mají rozhodně o čem přemýšlet.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz