Článek
Když jsem nastupovala do porodnice, věděla jsem, že nebudu kojit. Za prvé jsem k tomu nikdy nenašla vztah, ale za druhé mi to už u prvního syna nešlo. Už na porodním boxu jsem tak odmítla přiložení na prso a hlásila, že kojit nebudu.
Věděla jsem, že nebudu kojit
Překvapivě to nikoho nevzrušovalo, jen kývli, že zajistí dokrm. Nechápu sice, proč si v takovém případě, kdy vím, že dítě bude na umělém mléku, nemůžu přinést vlastní nebo vzít lahvičky, cokoliv - ale to je věc druhá.
Naběhla za mnou tehdy krátce po porodu sestra z pediatrie a ujišťovala mě, že moje rozhodnutí respektují, měla by však jeden návrh. Ačkoliv se mi u prvního dítěte nepovedlo rozkojit, může se stát, že se mi přesto začne tvořit mléko a dostanu do prsou nepříjemný zánět. Navrhovala prášky na zastavení laktace, už nevím, jak se jmenovaly.
Podivný recept
Nadšeně jsem souhlasila, porod mi stačil, ještě zánět do toho. Přinesla mi je, vzala jsem si je a ona ještě dodává - že ale jako porodnice mi takové léky dát nesmí, tak abych počítala s tím, že až půjdu domů, musím tady skočit do lékárny a na recept, který oni mi vystaví, tyto prášky vyzvednout a přinést jim je zpátky. Takový recept totiž mohou vystavit až ve chvíli, kdy mě oficiálně pustí v nemocnici.
„To pak pošleme tatínkovi na mobil a on to vyzvedne, až si pro vás pojede,“ mrkla na mě. Víc jsem se neptala, protože jsem byla po porodu unavená. A víte co? Ono to tak vážně bylo. V den, kdy jsme se domluvili na odchodu, jsem nadiktovala číslo a partnerovi přišel e-recept, aby vyzvednul dané léky. Čekali jsem doplatek několik tisíc, protože proč by mi ty prášky jinak nedali normálně v porodnici? Ne, byly bez doplatku. Přinesl je, sestra si pro balení přispěchala a zavelila, že teď už tedy můžeme domů. Do teď nám to s partnerem leží v hlavě a absolutně nechápeme, co je to za systém. Proč to tahle je? Proč mi dají v porodnici léky, které pak musím vracet?
Zdroj: autorka vycházela z rozhovoru s Adélou B.