Hlavní obsah
Názory a úvahy

Česká televize propaguje odpudivou totalitní agitku Studna z majora Zemana jako běžný horor

Foto: Wikimedia Commons - Národní divadlo, licence CC BY-SA 4.0

Vladimír Brabec - skvělý herec a dabér s nepříjemným škraloupem

Rád občas navštěvuji iVysílání České televize, kde jsou nejen pořady, které nestihnu v reálném čase, ale i výběr archivních titulů, od hraných filmů po dokumenty. Základní nabídka na homepage je přehledná a pokaždé si z ní lze něco zajímavého vybrat.

Článek

Před pár dny jsem byl ale v naprostém šoku: jeden z oddílů domovské stránky nese název Nepouštějte si před spaním a nabízí odkazy na několik strašidelných snímků. Vedle absolutních klasik české kinematografie, Herzova Spalovače mrtvol a Švankmajerova Zániku domu Usherů a filmu Terezy Nvotové Světlonoc je tu taky Studna, šestadvacátý díl seriálu Třicet případů majora Zemana.

Rozumím tomu, proč jej Česká televize teď vytahuje - konkurenční platforma Voyo uvedla šestidílný seriál na stejné téma, nicméně v modu „jak to bylo doopravdy“. Mohlo by to mít jistou logiku, jenomže oponovat je více než nutné: Česká televize si nemá co hrát na konkurenční boj, je to instituce placená občany (proti čemuž z principu vůbec nic nemám a platím si ji ochotně) a závody ve sledovanosti má nechat komerčním stanicím.

Samozřejmě nechci tvrdit, že se má seriál o majoru Zemanovi a podobné propagandistické zhůvěřilosti zavřít do trezoru a nikoho do něj nepustit. Ale propagovat je, vytahovat je do nabídky toho nejzajímavějšího, co iVysílání nabízí? To je trochu silná káva. A zařazovat Studnu na roveň zmíněných perel československého filmu skutečně hraničí s drzostí.

Nejhorší na tom všem je, že na rozdíl od průhledných seriálů typu Okresu na severu nebo Muže na radnici, kde byla ideologie naprosto prvoplánová, je vlastně Třicet případů majora Zemana, pokud nepočítáme pár otevřeně politicky exponovaných dílů, vlastně natočen chytře, aby nepůsobil jako primární agitka. Jenomže ona agitace se objevuje úplně všude, a může být stokrát převlečena za „obyčejnou detektivku“ nebo „obyčejný horor“. Dokonce je vlastně o to horší.

Nezapomínejme, že Studna je příběh z roku 1969, je Zemanovým prvním případem po osmašedesátém roce, kdy byl „zlými reformisty“ odstrčen do pozice řadového policajta, a on se vyřešením případu opět dostane do vyšší hierarchie pražské kriminálky. A také si připomeňme, že na několika místech je - jakoby „mezi řečí“ (to komunističtí scenáristé vždycky uměli brilantně) - zmíněno právě nedávné a „naštěstí“ opět znormalizované politické dění. Typická podprahová agitace.

Na to, že u Zemana „o nic nejde“ a jedná se vlastně o „obyčejné detektivky“, se poukazovalo už když v devadesátých letech přes protesty části diváků televize seriál poprvé opakovala - samozřejmě s pozitivním ohlasem buď „přátel starých pořádků“, nebo prostě těch, jimž agitační podstata seriálu nedocházela, a kteří na hrdinného majora koukají se stejným zalíbením, jako na čestnou ženu za pultem Aničku Holubovou nebo - z ještě staršího období - revizora pražských tramvají Gustava Anděla.

Nelze prostě nepřipomínat, že všechny tyhle škváry svým pozlátkem nebo přihlašováním se k „úplně obyčejným žánrům“ jako je detektivka, rodinný seriál nebo filmová komedie, jsou daleko škodlivější, než otevřené propagační filmy - na ty by se ostatně dnes už nikdo nedíval. Ale lakování totalitní minulosti narůžovo, to je přesně to, co způsobuje u rádobypamětníků zapomnětlivost, a u mladších iluze, které s realitou nemají nic společného.

Zdroje a další info:

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/

https://www.ceskatelevize.cz/porady/16717484796-studna/

https://cs.wikipedia.org/wiki/30_p%C5%99%C3%ADpad%C5%AF_majora_Zemana

https://cs.wikipedia.org/wiki/Studna_(30_p%C5%99%C3%ADpad%C5%AF_majora_Zemana)

https://www.csfd.cz/film/1477992-studna/prehled/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz