Článek
O tom, čemu zde vězni byli vystaveni, jsem od mnoha zázrakem přeživších slýchávala vyprávět přímo na jeho půdě. Jejich úděsné vzpomínky dokreslují soudní spisy, uložené ve Vídni, které jsem měla možnost studovat. Vztahují se k procesu se dvěma příslušníky SS, kteří zde sloužili. Otto Grafem a Franzem Wunschem. Časem poznamenané dokumenty mj. obsahují četné výpovědi někdejších vězňů, svědků obžaloby.
Nejlépe vybavený obchodní dům v Evropě
V diskusi pod jedním z mých příspěvků, uveřejněných na Médium.cz, diskutující vyjádřil pochybnost nad pasáží, vztahující se k pěveckému vystoupení dvou vězeňkyň, které na ně byly krásně vystrojeny a nalíčeny. Nezdálo se mu, že by to v koncentráku bylo možné.
Bylo a dělo se to. Kápové v sukních měly dostatek prostředků, jak vězeňkyně zpívat přinutit a ke spokojenosti příslušníků SS je vyšňořit. Široký výběr všeho možného nabízela Kanada.
Z výpovědí svědků vyplynulo, že někdy v ní sloužilo šest, jindy osm příslušníků SS. Wykleb, Graf, Kubasch, Kühleman, Wunsch… Střídali se v pravidelných směnách. Pro vězeňkyně žádná změna. Nic k lepšímu ani k horšímu. Všichni dozorci byli stejně krutí. Před žádným si nebyly jisty životem.
Do Kanady vězni odnášeli všechno, co si lidé na cestu do lágru vzali s sebou. Však se jí za to dostalo ironického označení: nejlépe vybavený obchodní dům v Evropě. Nebylo divu. Právě tady se hromadilo oblečení, kufry, osobní věci, kartáčky na zuby, brýle, boty, dětské bačkůrky, prádlo, potraviny, koberce, nejrůznější nádobí… Všeho požehnaně! Výběr obrovský. Kvalita vesměs slušná, nezřídka špičková.
Mezi věcmi bylo možné občas najít peníze, šperky, diamanty zašité v podšívkách kabátů a sak. Páraly se pod přísným dohledem dozorců, aby se odkryly i ty nejrafinovanější skrýše. Pro jejich původní majitele představovaly cestu ke svobodě. Bláhově si namlouvali, že se díky svému majetku vykoupí.
V obrovském množství zavazadel bývalo také jídlo. Přáním vězňů, většinou nesplnitelným, bylo dostat se na práce právě do Kanady. Lepší podmínky dávaly naději na přežití. Pokud se jim jídlo podařilo nepozorovaně sebrat, našli si cestu, jak ho z Kanady propašovat do tábora. Jak se najíst. Jak pomoct stejně hladovějícím.
Hromady kabátů, sak, kalhot, košilí, halenek… Ti, jejichž životní pouť skončila v plynové komoře, je už nepotřebovali. To, co po nich zůstalo, se Německu náramně hodilo. Vězeňkyně věci v Kanadě vytřídily, zabalily. Nachystaly k odeslání. Denně do říše odjížděly vlaky plné svršků. Pozvednout a udržet morálku civilního obyvatelstva, na nějž důsledky války také dopadaly.
Německá důslednost v praxi
Přísun „zboží“ do Kanady nabyl obrovských rozměrů. Čtvrtek 2. dubna 1942. Přijíždí třetí transport svobodných Židovek ze Slovenska. Je jich 965. Následujícího dne dorazil další. Už čtvrtý. Čítá 997 opět neprovdaných židovských žen a dívek.
Pátý, šestý, sedmý… Dne 23. dubna přijel osmý. Do 29. dubna bylo do Osvětimi nezákonně deportováno 3749 mladých Židů a 6051 Židovek. Řetěz vlaků roste do obludných rozměrů. Na 400 slovenských Židů se sem dostalo z Lublinu. Konvoj přijel 30. června 1942. Za nimi další tisícovka osob včetně 200 slovenských Židů. Několik žen je posláno do ženského tábora, zbytek končí zplynován v Březovém lese. Následují transporty z nacisty ovládaných zemí. Přijíždějí ve dne v noci. Z Francie, od července 1942 z Holandska, od srpna z Belgie a Jugoslávie.
Čísla hrozivě stoupají. Pro velení lágru jen pouhá statistika, svědčící o výkonnosti promyšleného systému vraždění. O vysokém nasazení esesáků. Velitel si může odškrtnout další položku.
Transporty napěchované lidmi, jejichž osud je zpečetěn, neberou konce. Z organizačních a kapacitních důvodů přijíždějí postupně. Vše je s německou důsledností předem naplánováno. Přesně načasováno.
„Ordnung muss sein!“
„Pořádek musí být!“
Nově příchozím se naskytne bezútěšný obraz. Řady baráků bez oken, obehnaných ostnatým drátem, připevněným k betonovým sloupům. Naklánějí se dovnitř, podobné stvolům obrovských květin z jiného světa. Netečně pozorují plochu rozpínající se do všech stran. V každém rohu strážní věže vybavené kulomety a světlomety. Odpovědí na pokus o útěk jsou kulky.
Zdroj: Prozess Otto Graf und Franz Wunsch (Hauptverhandlung von 25. 4. – 27. 6. 1972); Verfilmungsbuch IV, Film – Nr.: 1092-1118; Sign. - Nr.: V441/1-31 bis V569/1-5; Dokumentationsarchiv des österreichischen Widerstandes (DÖW); http://www.osvetim-auschwitz.estranky.cz/clanky/AuschwitzII.html; Štědrý den roku 1944. Vězněné Židovky a esesáci na „speciální akci“ - Médium.cz