Článek
Kdo je ten, kdo přichází po smrti? Koroner v Česku v roce 2025
Již od počátku světa je smrt součástí života, ale málokdo přemýšlí o tom, co se děje ve chvíli, kdy někdo zemře doma, na ulici nebo třeba v lese.
Právě tehdy na scénu přichází koroner.
Ne, není to postava z amerických kriminálek, ale skutečný zdravotnický pracovník s velmi důležitou rolí – a v Česku je jeho práce rok od roku významnější.
Koroner je lékař, který má za úkol provést odbornou prohlídku těla zemřelého mimo zdravotnické zařízení. Určuje předběžnou příčinu a dobu smrti, rozhoduje, zda je nutná pitva, a v případě nejasností komunikuje s policií. Není to patologie na pitevně – ale terénní profese, která spojuje medicínu s organizačním přehledem a někdy i se silným žaludkem.
Koroner provádí prohlídku těla zemřelého, zpracovává List o prohlídce zemřelého dle Vyhlášky 297/2012 Sb.
Kdo koronera volá?
V okamžiku, kdy záchranáři či policie zjistí, že osoba je bez známek života a nejedná se o úmrtí v nemocnici, přichází na řadu výjezd koronera. Jeho úkolem je nejen prohlídku provést, ale také zajistit potřebnou dokumentaci. V některých případech je navíc klíčovým článkem při určování, zda šlo o přirozenou smrt, nehodu, nebo něco závažnějšího.
Kdo to celé platí?
V České republice je služba koronerů od roku 2012 upravena zákonem o zdravotních službách. Funguje však především díky krajům, které službu zajišťují – buď vlastními prostředky, nebo prostřednictvím smluv s nemocnicemi, záchrannými službami či specializovanými firmami (například 1. koronerská s.r.o.).
Výjezdy financují částečně zdravotní pojišťovny a částečně samotné kraje. Například v Moravskoslezském kraji se za jeden výjezd platí okolo 2000 Kč – kraj hradí zhruba 1200, zbytek pojišťovna.
Nedostatek? Bohužel ano
Přestože se může zdát, že jde o samozřejmost, pravdou je, že koronerů je stále nedostatek. Ne všude je služba dostupná 24/7 a čekání na prohlídku těla může v některých regionech trvat i několik hodin. Například kamarád v Moravskoslezském kraji čekal na koronera s mrtvým rodinným příslušníkem skoro 4 hodiny.
Pro pozůstalé je to velmi náročná situace a pro stát a kraje výzva – jak zajistit důstojné, rychlé a odborné řešení jedné z nejcitlivějších životních událostí.
Proč je služba důležitá?
Bez koronera by bylo obtížné zajistit objektivní určení příčin smrti mimo nemocniční zařízení. Zároveň je to pojistka proti chybám či dokonce zločinům, které by mohly být jinak přehlédnuty. V době stárnoucí populace a narůstajícího počtu osamocených seniorů se navíc koroner stává čím dál důležitější součástí systému.
V roce 2025 už většina krajů službu koronera systematicky zajišťuje, ale stále je co zlepšovat. Koroner není nikdo, koho byste chtěli často potkávat – ale je dobré vědět, že tu je. Pro případ, kdy život skončí nečekaně a mimo nemocnici.
Prameny:
https://www.zzshmp.cz/prednemocnicni-pece/koroner/?
https://1koronerska.cz/koroner/o-nas/
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/regiony/koroner-je-nedostatkove-zbozi-ceka-se-na-nej-i-vice-nez-sest-hodin-114612
https://www.odpovedi.cz/otazky/jaka-je-vlastne-uloha-koronera
https://zachrannasluzba.cz/system-zzs-v-cr/