Článek
Jak byste naložili s půjčkou 80 tisíc korun?
Fin-tech společnost FlexiFin provedla průzkum opakovaným dotazováním tisícovky. Průzkum zastupoval všechny kraje a věkové kategorie. Cílem bylo zjistit, jak by Češi naložili s rychlou půjčkou 80 tisíc korun a jak se v přístupu k penězům liší mladší a starší generace.
Co z průzkumu vyšlo? Podívejme se do oficiální zprávy, kterou ve FlexiFin nedávno vydali.
Odpovídali byste stejně jako většina, nebo jste spíš tou menšinovou skupinou? Podívejte se.
Mladí volí investice do budoucnosti
Více než třetina (34,7 %) mladých do 30 let by rychlou půjčku využila na sebevzdělávací kurzy. U lidí nad 30 let by takto investovalo jen 16,3 % dotázaných, u seniorů dokonce pouhých 7,5 %.
Čtvrtina mladých (25,9 %) by peníze vložila do podnikání, oproti 5,5 % starších třiceti let.
Na koupi dopravního prostředku by půjčku využilo 23,1 % mladých, ale jen desetina starších.
Připomeňte si, jak poznat půjčku, která vám neublíží!
Starší generace sází na jistotu domova
Pětina Čechů nad 30 let (20,8 %) by půjčku rovnou odmítla. U seniorů nad 60 let by to byla dokonce čtvrtina dotázaných. Pokud by si starší generace půjčila, ve 42,5 % případů by peníze investovala do zvelebení domácnosti. Mladí by na bydlení použili půjčku ve 40,8 % případů.
Představy o spokojeném životě se liší
Mladí do 30 let nejčastěji (27,9 %) uvedli jako ideální čistý měsíční příjem 50 tisíc korun. Stejnou částku by uvítala i necelá čtvrtina (23,6 %) starších 30 let. Pětině starších by stačilo 30 tisíc měsíčně, u seniorů by tuto částku preferovalo dokonce 41,6 % dotázaných.
Pro srovnání: průměrná (hrubá) mzda ve třetím čtvrtletí 2024 dosáhla 45 412 korun.
Víte, kdy půjčka dává smysl?
Kontrola bonity: mladí jsou zodpovědnější
Pravidelnou kontrolu dlužnických registrů provádí 13,6 % mladých do 30 let, ale jen 6,6 % seniorů. Třetina mladých (34,7 %) je přesvědčena o řádném splácení svých závazků, u starších 30 let má takovou jistotu 31,9 % dotázaných.
„Mladší lidé dokážou půjčené peníze využít často uvážlivěji než starší. Je to velmi příjemné zjištění,“ uvedl Roman Bulguris, generální ředitel společnosti FlexiFin, která průzkum provedla na reprezentativním vzorku tisíce respondentů napříč Českou republikou.
Že by se přece jen blýskalo na lepší časy a novou a odpovědnější generací? To ukáží až další roky. Zatím je ve skupině mladých situace „horší než lepší“.
Zpracováno na základě tiskové zprávy společnosti FlexiFin.