Článek
Kvantové počítání, často zastíněné zprávami kolem umělé inteligence či blockchainu, vychází z principů kvantové mechaniky a lze je ilustrovat na známém experimentu Schrödingerovy kočky: kočka je zavřená v krabici s radioaktivním atomem, který má 50% šanci, že se rozpadne a kočku otráví. Dokud se do krabice nepodíváme, nevíme, zda se atom rozpadl nebo ne – podle kvantové mechaniky je kočka „živá i mrtvá zároveň“. Kvantové počítače fungují podobně. Existují v několika stavech současně a až měření určí, který stav je správný. To jim umožňuje řešit složité úkoly extrémně rychle a efektivně.
Stejně jako pozorovatel stanoví osud kočky, naše společná rozhodnutí určí, zda kvantové počítání zůstane nevyužitým potenciálem, nebo se stane klíčovým nástrojem pro řešení (nejen) evropských environmentálních výzev. Zatímco globální konkurenti do ní už masivně investují, Evropa opět riskuje, že zaspí a zůstane pozadu. Nedávná zpráva špičkového ekonoma Draghiho o budoucnosti evropské konkurenceschopnosti na to upozorňuje a konstatuje, že většina významných investic do kvantových technologií probíhá mimo Evropu.
Revoluce v bateriích a udržitelné dopravě
V čem je její potenciál pro zlepšení čistých technologií? Tato technologie může pomoci při řešení složitých chemických výzev, například těch, které brání pokroku ve vývoji baterií, zeleného vodíku a dalších klíčových technologií. Kvantové počítače totiž dokážou simulovat chemické reakce a molekulární struktury mnohem rychleji a přesněji než tradiční počítače.
Týká se to například i baterií klíčových pro elektrická vozidla. V následujících letech se má množství energie v lithium-iontových bateriích zvýšit jen mírně. Kvantové počítače by však mohly tuto hustotu zdvojnásobit, což by znamenalo revoluci v ukládání energie pro elektrická vozidla, výrazné zlepšení jejich výkonu a urychlení přechodu k udržitelné dopravě. Díky jejich schopnosti provádět složité výpočty v řádu sekund místo let bychom tak mohli pokroků v těchto klíčových technologiích dosáhnout mnohem rychleji.
Reálné přínosy pro Evropany
Rok 2025 představuje století od prvního rozvoje kvantové mechaniky, která vznikla právě v Evropě. A Evropa si nemůže dovolit vlnu kvantového počítání propásnout. Skutečný úspěch kvantových počítačů však nebude měřen pouze technologickým pokrokem, ale především jeho schopností přinášet reálné udržitelné přínosy pro všechny Evropany.
Podle nedávných údajů Eurostatu si v Unii stále více uvědomujeme nutnost efektivní klimatické akce a aktivně ji podporujeme. Podpora občanů pro zelené a udržitelné politiky se projevila i v nedávných volbách. Evropané už nepožadují pouze závazky, ale konkrétní inovace, které mohou být rychle a udržitelně realizovány.
Tlak na pokročilá řešení u čistých technologií, včetně kvantového počítání, přesně odpovídá těmto požadavkům. I proto navrhla Evropská lidová strana (EPP) „Kvantovou strategii pro klima“, jejíž cílem je zapojit klíčové aktéry – vlády, akademickou sféru, průmyslové lídry a výzkumné instituce – do koordinovaného úsilí o urychlení komercializace a aplikace kvantového počítání. Tato integrace, podporovaná i komisařem Wopkem Hoekstrou v čele klimatické politiky, není jen přínosná, ale přímo nezbytná pro efektivní využití kvantové fyziky při řešení výzev dnešních.
Musíme být rozhodní a strategičtí, abychom zajistili, že kvantové počítače nezůstanou nevyužitým potenciálem, ale stanou se klíčovým pilířem evropského závazku k udržitelné a konkurenceschopné budoucnosti. Při dalších krocích je nezbytné pamatovat na poučení ze Schrödingerovy kočky: stejně jako naše pozorování může ovlivnit stav kvantových systémů, naše politická rozhodnutí mohou určit dopad kvantového počítání na zelenou budoucnost Evropy. Tento okamžik není jen příležitostí, je výzvou k akci.
Autoři: Luděk Niedermayer a Lídia Pereira, místopředsedkyně klubu Evropské lidové strany