Článek
Každý z nás minimálně jednou za život řeší něčí pohřeb. V tom lepším případě si nebožtík na pohřeb ještě za života spořil, v tom druhém pak padne úhrada na nás. A není žádným tajemstvím, že se nejedná o levnou záležitost – počítat je třeba s částkami v řádu desetitisíců, v případě honosnějšího hrobu či velkého počtu hostů na karu i v řádu statisíců.
Nespoléhejte na první pohřební službu
Zařizovat pohřeb je náročné a každý chce mít vše co nejrychleji vyřešené. I v tomto bolestném období je však vhodné nespoléhat na první pohřební službu či ústav, ale poptat cenu u více poskytovatelů těchto služeb. Orientační cenu můžete mnohdy zjistit i na webových stránkách pohřebních ústavů, případně ji můžete poptat telefonicky, není proto třeba navštěvovat tyto instituce osobně. Možná zjistíte, že ceny jsou velmi rozdílné.
Věděli jste, že pohřeb nemusí probíhat jen v obřadní síni či kostele, ale u některých pohřebních ústavů lze objednat i tzv. open air obřad, který probíhá na oblíbeném místě zesnulého?
Co je třeba vědět
Cena pohřbu se bude odvíjet od toho, zda budete požadovat pouze kremaci bez obřadu, nebo zda budete chtít obřad buď s následnou kremací, či s uložením do země. Při obřadu může hovořit řečník, kterého si buď obstaráte sami mezi svými blízkými, nebo vám jej za úhradu domluví pohřební ústav. Dále závisí na zvolené rakvi, urně, květinové výzdobě i tom, zda již máte rodinný hrob / hrobku, nebo budete vše zřizovat nové.
Rozpočet je ovlivněn také tím, zda budete tisknout parte a v jakém počtu, a samozřejmě také náklady na kar neboli smuteční hostinu.
Rozsah obřadu byste neměli volit jen podle rozpočtu, ale zejména dle přání zesnulého. Pohřební ústav proto vybírejte kromě ceny také dle toho, zda je schopen respektovat přání a potřeby pozůstalých.
Cena pohřbu záleží na více faktorech
Jak už bylo zmíněno výše, cena pohřbu je závislá na řadě faktorů. Obecně platí:
- Nejlevnější variantou je zpopelnění zemřelého bez obřadu, zde se standardně cena pohybuje mezi 15–20 tisíci korun.
- Některé pohřební ústavy nabízejí i tzv. ekonomické varianty obřadního rozloučení, při kterém je při obřadu používána látková květinová výzdoba, jež se používá opakovaně, cena se pak pohybuje kolem 20 tisíc korun.
- Nejdražší variantou bývá uložení zemřelého do země, kdy je třeba zakoupit kvalitní rakev, případně i pronajmout hrobové místo a nechat zhotovit hrob/hrobku. Zde pak záleží na ceně rakve (luxusní mohou být i za sto tisíc korun), provedení hrobu/hrobky, ceně za náhrobní kámen atd. Samotný obřad s uložením do již existujícího hrobu vychází cca na 25–60 tisíc korun.
Ceny za jednotlivé položky se pohybují následovně:
- Tisk parte: záleží na počtu kusů a provedení (barevné/černobílé), cca 4–15 Kč/výtisk.
- Smuteční obřad s následnou kremací: 15–40 tisíc korun.
- Smuteční obřad s následným uložením do hrobu: 25–60 tisíc korun.
- Rakev: obyčejná v řádech několika tisíc, luxusní v řádech desítek tisíc.
- Urna: 2–4 tisíce korun.
- Květinová výzdoba v obřadní síni: dle požadavků pozůstalých, standardně 1–6 tisíc korun.
- Úprava zesnulého: 1–2 tisíce korun.
- Zpopelnění v krematoriu: 3–5 tisíc korun.
- Pronájem urnového hrobu: 200–500 korun za rok (dle lokality).
- Pronájem hrobového místa: 400–800 korun za rok (dle lokality).
- Výkop hrobu: v závislosti na velikosti a lokalitě, cca 5–15 tisíc korun.
K tomu je možné objednat si také nadstandardní služby, jako je řečník (cca 600–1000 korun), sestavení smutečního videa z obřadu aj.
Pokud budete po obřadu pořádat smuteční hostinu neboli kar, je třeba připočítat ještě případný pronájem prostor a občerstvení. Zde záleží, zda si občerstvení zajistíte sami, objednáte raut, nebo se sejdete například v restauraci – obecně počítejte s náklady cca 500–1000 Kč na osobu.
Nárok na pohřebné
Spolu s pohřbem je často spojován také nárok na pohřebné od státu. O tento příspěvek, který je stanoven v částce 5 000 Kč, je možné žádat na místně příslušném kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR či online prostřednictvím Identity občana, avšak nárok na něj vzniká jen osobě, která vypravila pohřeb:
- dítěti, které bylo ke dni smrti nezaopatřeným dítětem, jestliže toto dítě mělo na území České republiky trvalý pobyt (podle § 3 odst. 1, 2 nebo 5 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů);
- osobě, která byla ke dni smrti rodičem nezaopatřeného dítěte, jestliže tato osoba měla na území České republiky trvalý pobyt (podle § 3 odst. 1, 2 nebo 5 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů);
- plodu po potratu nebo po umělém přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů.
Nárok na dávku má jen jedna osoba, vzniká dnem vypravení pohřbu a jeho úhrady a zaniká uplynutím 1 roku od vzniku nároku na dávku.
Zdroje: mpsv.cz, porovnej24.cz, pohreb.cz