Článek
Většina lidí u nás sbírá poštovní známky, pohlednice, ubrousky, sýrové etikety, žvýkačkové obaly, čokoládové obaly, čajové obaly a visačky, pivní suvenýry, kapesní kalendáříky, zápalkové nálepky, odznaky, přívěsky na klíče, obrázkové magnety na ledničky, nášivky, autogramy…Někteří extravagantní sběratelé ale shromažďují i další, často velmi netradiční předměty.
Panoptikum sběratelských kuriozit
Miloš Kubišta z Plzně například sbíral několik desítek let pytlíky na zvracení („sáčky na nevolnost“) pro pasažéry v letadlech. Do své sbírky jich získal více než 1600, především z Číny a Japonska. Nejraději se probíral sáčky s obrázky – například s logy leteckých společností nebo s květinami. Pytlíky na zvracení si vystavil v rodinném domku, ve speciálně vyčleněné místnosti – připíchnuté na stěnách.
Info o sbírce Miloše Kubišty na iDNES.cz
Info o sbírce Miloše Kubišty na AHAonline.cz
Pytlík na zvracení Mr. Beana:
Mostecký novorenesanční „všeumělec“, Jiří Maria Sieber, (deratizér, zámečník, realitní makléř, ředitel muzea, spisovatel, nakladatel, herec…) sbírá klystýry (sloužící k výplachu tlustého střeva). Má jich už více než 350 (z toho 150 různorodých a dalších přibližně 200 identických: „Ale každý měl v zadku někdo jiný,“ dodává s úsměvem). Jeho sbírka je největší na světě. Za kuriozitu považuje například růžové klystýry pro holčičky z doby Rakousko-Uherska nebo podobné modré klystýry pro chlapečky.
Info o sbírce klystýrů na iDNES
Pavel Hanzel, z Orlové – Lutyně, sbírá Pexesa. Má jich více než 7000 druhů, včetně například exotických pexes s Vinnetouem, Old Shaterhandem, Nšo-či… . Ve sbírce má i pexesa čokoládová, unikátní pexesa paličkovaná…
František Daněk z Dvořiště na Pelhřimovsku sbírá izolátory (už jich vlastní 6519) a bleskojistky. Zajímavost: v Itálii ho při shánění nových exotických přírůstků do sbírky honili po opuštěné stavbě karabiniéři (nakonec ho ale nezatkli a neuvěznili :o)
Info o sbírce izolátorů a bleskojistek na iDNES
Karel Palán sbírá služební hodinky železničních zaměstnanců a také ciferníky s emblémy lokomotiv. Služební hodinky kdysi dostávali všichni strojvedoucí, aby měli dokonalý přehled o čase.
Podrobnosti o sbírce služebních hodinek železničních zaměstnanců na webu Klubu sběratelů kuriozit
Otto Landgraf sbírá funkční šicí stroje určené pro děti. Vzhledem k tomu, že jsou děti hravé a všechno si chtějí vyzkoušet, bývají šicí stroje určené pro děti většinou nekompletní a vyžadují opravy (vzácné jsou prý ty, ve kterých se zachovala jehla).
Podrobnosti o sbírce šicích strojů pro děti na webu Klubu sběratelů kuriozit
Miloš Vrbka z Terezína sbírá automobily – trabanty. Ve své sbírce má například i trabanty se stahovacími střechami - kabriolety nebo kuriózního křížence trabanta a velorexu. Nejvzácnější bakelitový „vůz, který nerezaví“ v jeho sbírce původně patřil zpěvačce a šansoniérce, Ljubě Hermanové.
Info o sbírce trabantů na webu TN.Nova.cz
Info o sbírce trabantů na webu Denik.cz
Čeští sběratelé ale pečlivě shromažďují a třídí ale i
- jehly na opravy rybářských sítí (s velkými otvory)
- náprstky
- pudřenky
- kartáčky na zuby
- kalíšky na vajíčka
- louskáčky na ořechy
- vývrtky na víno
- lopatičky na dorty
- zouváky na boty
- armádní bodáky – bajonety
- hornické a speleologické kahany
- trezory
- kuchyňská kamna
- hrotů hromosvodů
- a kuriózní sbírkou je i seskupení nejrůznějších prezervativů (například s různými vůněmi nebo ve tvaru postaviček).
Česká republika je zkrátka sběratelskou velmocí :-)
P. S. Sbíráte také něco zajímavého?
…
O zvláštních oborech sběratelství informují webové stránky Českého klubu sběratelů kuriozit: ODKAZ
…
Přečtěte si také další články autora:
...
Všechny články autora (nejenom o sběratelství) si můžete přečíst zde