Hlavní obsah
Cestování

Welcome to Cairo! Kdo neviděl Káhiru, nepoznal svět

Foto: Martin Skalský

Chaos i krása, minulosti současnost, to je Káhira, Matka měst, jež po tisíce let utvářela historii.

„Vítejte v Káhiře!“ pronese s úsměvem číšník v prosté kavárně v přízemí činžáku na rohu ulic, jakých jsou po celém Egyptě nesčetné tisíce, když na dřevěný stolek vystrčený na chodník postaví kávu.

Článek

Začít den bez šálku či dvou silného nápoje si tady lze těžko představit.

Slunce pouští do zaprášených ulic zlatavé ranní paprsky, otevírají obchody a miliony lidí se dávají do pohybu za svými denními úkoly. Kolony troubících aut, jež neustaly ani v noci, se zahušťují, a přecházení silnic vyžaduje značnou míru zkušenosti či odvahy. „Welcome to Cairo!“ zdraví mě pouliční prodavači sušených datlí, čerstvého ovoce, mangového džusu, obchodníci s košilemi a opasky, i vykukové, již zatahují turisty do obchodů s předraženými suvenýry a falešným papyrem.

Coby jedno z nejstarších a nejkrásnějších měst Evropy považují Prahu za Matku měst. Řím, to je Věčné město, přeživší pád Římské říše. Jeruzalém uctívají jako Svaté město hned tří náboženství. Káhira je Matkou světa – ležící na rozhraní kultur Afriky, Asie a Evropy, po staletí utvářela dějiny.

V pozdím středověku narazila Evropa poprvé na meze růstu. Zemědělství přestávalo být schopné nasytit populaci, k tomu se přidala neúroda, propukaly hladomory, a nakonec přišla morová rána. O vládu nad katolickou církví se přeli dva až tři papeži, Židé prchali před pogromy. Kontinent pustošila lidová povstání, náboženské spory a války. Život lidí ovládal strach a pověry (1). Káhira byla tou dobou multikulturním městem, kde spolu žili v míru muslimové, křesťané i židé, kde se rozvíjela se věda, lékařství, astronomie i písařství, a budovaly se nejen mešity, ale i školy a nemocnice (2).

Kamenná brána al-Futuh s baculatými věžemi poutníka ohromí, než ho nechá vstoupit do Kasby, středověkého bludiště křivolakých uliček s paláci velmožů, studnicemi v kulatých altánech s velkými okny, hamamy, madrasami a bimaristany, se stovkami a tisíci obchodů a dílen. Některé uličky končí uprostřed dvorků s prádlem sušícím se na šňůrách, jiné spojují ulice zlatníků s čtvrtěmi kovotepců, hrnčířů či uhlířů. Průchody jsou mnohdy tak úzké, že se v nich sotva vyhnou dva chodci. Těsně míjejí zamřížovaná okna zatažená závěsy a vchody do koloniálů a pekáren chlebových placek baladi, skládaných po desítkách na bambusové rošty, jež si za chvíli vyhodí na hlavu malý kluk, nasedne na kolo a vydá se placky rozvážet po městě. Schodiště stoupající zadními dvorky vycházejí na ploché střechy, nad nimiž se tyčí věže mešit zdobené složitými ornamenty.

Na jižním okraji vypustí poutníka z Kasby brána Zuweila s ostrými špicemi štíhlých věží. Odtud se až k Citadele rozkládá Město mrtvých, kde bydlí nejchudší z nejchudších v maličkých domcích bez vody a elektřiny, postavených na rozhlehlých hřbitovech přímo mezi hroby. Ještě dál pak Město odpadků, jejichž statisíce obyvatel se živí zpracováním toho, co obří město vyvrhuje.

V zelené oáze parku nad branou al-Barqiyya lze spatřit asi největší koncentraci nevěst na světě: nechávají se tu fotit na pozadí panoramat s věží mešity Al-Azhar, v jejímž areálu působí od roku 988 nejstarší nepřetržitě fungující vysoká škola světa. Káhira však není jen klenotem islámu. Čtvrť Al-Qadima ukrývá pradávné kostely, vymalované orientálními vzory a zdobené barevnými mozaikami. Koptové, potomci starých Egypťanů, přijali křesťanství dávno před příchodem Arabů. Poutníci se sem chodí modlit k dříve vyschlé studni, již Panna Marie naplnila vodou při útěku nehostinnou pouští.

Jedno z mála útočišť před neustávajícím mumrajem poskytuje mohutná řeka. Proud Nilu, jenž umožnil tisíce let slávy faraonů blahodárnými záplavami, teď unáší do ticha a svěžího vánku dřevěné rybářské bárky přestavěné na výletní plachetnice.

Vítejte v Káhiře!“, usměje se číšník a položí na vodní dýmku, nacpanou tabákem s mátovou přichutí, žhavé uhlíky. Stejně jako nemůže den začít bez šálku kávy, jsou i za hluboké noci kavárny plné lidí. Matka měst nikdy nespí, zatímco každý kámen vydechuje příběhy tisíců let civilizací, jež tudy prošly.

Další čtení od stejného autora

Více informací

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz