Článek
Jsem tady už potřetí a tentokrát se nenechávám odbýt. „Chci, abyste mě vyslechli.“ Pláty vlnitého plechu je vidět i zvnitřku budovy, neboť místnosti nemají strop. Co chvíli se ozve nepříjemné zaskřípání, jak vrány přistávající na střeše škrábou o plech svými pařáty.
Během hodiny se podaří shromáždit obecní komisi, která má rozsoudit můj případ. Tři ženy a dva muži sedí na jedné straně masivního psacího stolu, já na druhé, všichni na rozlámaných plastových židlích. Jinak není v místnosti nic. Zamřížovanými okny bez výplní dovnitř proudí osvěžující vánek.
Stalo se to takhle: u truhláře Iddyho jsem si objednal postel z masivního dřeva. Slíbil, že bude překrásná. Vysoustružené nohy, čelo s vyřezávanými motivy květin. Zaplatil jsem půlku ceny. Vyrobí ji do dvou týdnů. Na venkově totiž nejsou obchody, velká část věcí se vytváří rukama: oblečení, nábytek, dveře, nádobí, dokonce i cihly. V každé ulici je nějaká dílna.
Za týden jdu kolem truhlárny a ptám se Iddyho na svou postel. „Objednal jsem nejlepší dřevo, dorazí každým dnem.“ Po dalších dvou dnech se vymlouvá: „V lesech prší, musíme čekat.“ „Přivezli ho, ale někdo ho ukradl.“ Po dvou týdnech nemůžu Iddyho v dílně vůbec najít. „Jsem v nemocnici.“ „Umřela mi teta.“ „Moje žena rodí,“ píše mi Iddy každý týden novou srdceryvnou esemesku.
Postel jsem z něj vymámil po dvou měsících a nemohu uvěřit vlastním očím. Dřevo zčernalé hnilobou a plné rozpraskaných suků. V čele, které mělo být chloubou díla, nakřivo vypižlané šišaté půlměsíce. „Buď přivezeš pořádnou postel, nebo už nic nezaplatím,“ vyprovodil jsem truhláře z domu.
Zanedlouho přinesl obecní posel obsílku s razítkem a termínem projednání sporu. Dostavil jsem se, jenže truhlář nikde. Tak jednání zrušili a po týdnu přinesli další dopis, jako by mě chtěli potrápit. A pak ještě jednou „Mzungu je tady, ale nemluví svahilsky. Je tu někde tlumočník?“ domlouvá se obecní výbor při třetím pokusu. Po dvou hodinách konečně seženou truhláře a jednání může začít.
Hlavní slovo si bere dáma se závojem, z níž se vyklube Iddyho teta. „Mzungu má peníze, tak ať platí. Běloši mají špatná srdce. Všichni jsme viděli, jak krásná je to postel. Jak mohl tomu nebohému chlapci upřít odměnu? Vyhnal ho z domu jako psa!“ hřímá. Mám nepříjemný pocit, že rozhodnuto bylo dávno před tím, než se výbor sešel. Usvědčili mě a odsoudili, jako by mě neviděli ani neslyšeli.
Jdu do banky pro peníze a hned se vracím na výbor. Komise stále sedí za stolem. „Nemohli jsme jinak. Omlouváme se. Snad to pochopíš,“ říká mi šeptem předseda. „Je to nespravedlnost!“ chce se mi na ně zařvat. V návalu vzteku mám chuť naložit škaredou postel na káru a vyhodit ji na schodech výboru. Jenže tak otevřený vzdor proti autoritám by nepochybně zahájil mé vystěhování z městečka.
Asi opravdu nemohli jinak. Tanzanie trpěla osmdesát let jako kolonie nejprve Německa, pak Británie. Bílí okupanti přišli s rasismem, zabrali půdu, nařídili daně a nucené práce. Měli úřady, právo i soudy, avšak místní lidé se spravedlnosti nikdy nedočkali. Kdo a kde si mohl stěžovat? V roce 1889 Němci v Pangani oběsili plantážníka Abuširiho, jenž vedl vzpouru proti útlaku. Po povstání Maji-Maji v letech 1905-1907 rozpoutali genocidu, povraždili na tři sta tisíc lidí a jejich lebky odvlekli do Německa. Nikdo nespočítá, kolik nevinných lidí odsoudily za dlouhých osm dekád okupační soudy.
Můžu se snad divit, že Tanzánci stále prožívají křivdu? Bydlím v domě po koloniálním úředníkovi, tak proč by měli věřit, že mám dobré srdce? Mzungu přijel a zas odjede, ale obyvatelé městečka žijí pospolu celé věky. Tak jsem obecní výbor pochopil a se škaredou postelí se smířil. Koneckonců, spí se na ní výborně a šumění oceánu s noční brízou nakonec odnesou hořkost prožitého bezpráví.
Více informací:
- Clarifying German colonial-era atrocities in Tanzania (Martina Schwikowski, Deutsche Welle, 03/22/2023)
- A History of the Arab Rebellion in East Africa (Geschichte des Araberaufstandes in Ost-Afrika): An Account of the „Abushiri Rebellion“ in Tanzania and its Aftermath, 1888-1891 (John East, Academia, 2021)
- Sunset of British empire in Africa: Political myths and historical facts (David Whitehouse, the Africa Report, 5. 1. 2024)
Další články stejného autora: