Hlavní obsah
Práce a vzdělání

A zase po těch dětech někdo chce, aby se na přijímačky dobře připravily

Foto: Freepik

Přijímačky nanečisto rodiče vyplašily, a přitom úplně zbytečně.

Článek

Ano, souhlasím s tím, aby existovaly jednotné přijímací zkoušky. Konečně je žákům základních škol nastaveno zrcadlo a oni mají možnost objektivně porovnat, jak jsou na tom ve srovnání s ostatními dětmi z různých koutů České republiky. Toto pomyslné zrcadlo nejen odráží kvalitu a stav výuky na jednotlivých základních školách, ale také ukazuje, jak se daný žák důsledně připravoval mimo školu. Stejně tak odhalí, zda zvládá i něco víc než jen naučenou látku z konkrétního předmětu.

Přijímačky nanečisto rodiče vyplašily

Aby nebyl žák hned takzvaně hozen do ledové vody, slouží k přípravě přijímačky nanečisto – možnost, jak zažít atmosféru testů, připravit se na nervozitu, a hlavně s dostatečným předstihem zjistit, jak na tom konkrétní dítě je. Tyto zkušební přijímačky už proběhly a prý rodiče vyplašily – podle mého názoru ale zcela zbytečně.

Na bodech až tak nezáleží

Pravdou je, že každá škola má určitý bodový limit, kterého musí uchazeč dosáhnout. Kdo se přes něj přehoupne, ale stále nemá jisté přijetí. O tom, zda bude takzvaně „nad čarou“, nebo „pod čarou“, rozhodují výsledky všech ostatních dětí. De facto může být jedno, jestli konkrétní žák získá 30, nebo 70 bodů – důležité je, kolik bodů dosáhnou ostatní.

U extrémně těžkých přijímaček může klidně nastat situace, že se na danou školu dostanou uchazeči s bodovým rozptylem 20–40 bodů. Naopak u extrémně lehkých zkoušek se mohou dostat žáci v rozmezí 60–80 bodů. Vždy to ale znamená totéž: podle kapacity dané třídy je vybráno například 20 či 30 nejlepších dětí.

Na školu spoléhat nelze

Pochopitelně se objevují hlasy, že na přípravu ve škole se moc spoléhat nedá. Jednak proto, že ne všechnu látku obsaženou v přijímačkách se podaří probrat nebo dostatečně procvičit, a také proto, že řada rodičů svým dětem platí soukromá doučování a přípravné kurzy, aby zvýšili jejich šance.

Otázkou je, zda za tento stav může Cermat, škola nebo někdo jiný. Je snadné ukázat na údajného viníka, ale málokdo si uvědomí, že hlavním původcem současného stavu jsou opravdu rodiče. Ne Cermat s jednotnými testy, ani škola se svým vzdělávacím plánem a osnovami. Jen a pouze rodiče.

Bude to stále stejné

Co se stane, když se budou děti klidně i celý rok intenzivně připravovat na jednotné přijímačky v rámci školní výuky? Zase se najdou desítky rodičů, kteří nad rámec školní přípravy zaplatí kurzy a doučování, aby jejich dítě bylo o krok napřed.

Když se zruší jednotné přijímačky a školy budou mít vlastní přijímací zkoušky, dojde k tomu samému. Opět se najde mnoho rodičů, kteří raději investují do soukromého mimoškolního vzdělání, aby svým dětem zvýšili šanci na přijetí na vysněnou školu.

Jsou jen dvě řešení

Ve skutečnosti existují pouze dvě řešení. První je zcela utopické, druhé zase pro mnohé neakceptovatelné. Za utopii považuji myšlenku, že by se celorepublikově všichni rodiče domluvili, že dětem nebudou platit žádná doučování ani přípravné kurzy a nechají je spoléhat se jen na to, co se naučí ve škole nebo procvičí formou domácích úkolů. Že je to nerealizovatelné, musí uznat i největší optimista.

A to neakceptovatelné řešení? Holt zvolit méně prestižní školu. Na prestižní pražské gymnázium je potřeba klidně i více než 88 bodů. Oproti tomu v Kadani či ve Varnsdorfu stačí 12 bodů z češtiny a matematiky. Možnosti tedy existují, ale který rodič na něco podobného dobrovolně kývne, že?

Anketa

Souhlasíte s jednotnými přijímačkami na střední školy?
Ano, souhlasím
66,8 %
Nevím
1,9 %
Ne, nesouhlasím
31,3 %
Celkem hlasovalo 211 čtenářů.

Zdroj:

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-prijimacky-nanecisto-rodice-vyplasily-ale-vysledky-nemusi-brat-vazne-40508183

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/skoly-minimalni-pocty-bodu-pro-prijeti-mapa/r~53ebcc1ce3c111ef80bfac1f6b220ee8/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz