Článek
Laacher See, ukrytá v Německu v oblasti Eifel, naposledy vybuchla před zhruba 13 000 lety. Výbuch, který tehdy otřásl Evropou, zanechal kráter o průměru více než dvou kilometrů a vychrlil do atmosféry stovky kubických kilometrů lávy, popela a jedovatých plynů. Ovlivnil tehdejší klima natolik, že někteří vědci spekulují o jeho přímém podílu na zániku posledních zbytků mamutů v Evropě a zásadním posunu života pravěkých lidských kultur.
Dnes, když stojíte na břehu jezera a sledujete, jak se voda klidně vlní pod lehkým vánkem, je těžké uvěřit, že pod hladinou stále doutná síla schopná změnit svět. Přesto geologové varují: sopka je aktivní. Spí, ale spánek sopky není nikdy věčný.
Co by se stalo, kdyby Laacher See explodovala dnes?
Představte si ráno, kdy se svět změní během několika minut.
Nejdříve by to bylo jen tiché zachvění. Možná slabé otřesy, které by v západním Německu shodily skleničky ze stolů a rozechvěly okenní tabulky. Pak by přišla exploze – výbuch tisíckrát silnější než výbuch bomby v Hirošimě – a gigantický oblak popela by se začal hrnout vzhůru.
Televize a rádia by přerušily vysílání: „Laacher See explodovala.“ Sociální sítě by se zaplavily prvními snímky tmavnoucí oblohy a běžícími lidmi. Meteorologové by s hrůzou ukazovali animace: popelový mrak se žene východním směrem – k českým hranicím.
Během několika hodin by temnota pohltila západní Čechy. Karlovy Vary, Plzeň, Praha – všechna tato města by se ponořila do šerého příšeří. Drobný popel, jemný jako mouka, by začal padat na střechy, ulice, řeky a pole. Vzduch by byl těžký, pálil by v očích a dráždil plíce. Lidé by si na tváře spěšně nasazovali roušky a respirátory – ale ani to by nebylo dost.
Venkov by trpěl ještě hůř. Úroda by zmizela pod nánosy šedého jedu. Krávy, ovce i koně by se dusili popelem. Studny by byly kontaminované. Zásobování by zkolabovalo – popel by ucpal motory aut, zničil silnice a znemožnil přepravu potravin.
Letadla by byla okamžitě uzemněna. Evropa by přestala létat. Letiště v Praze, Vídni, Berlíně – všechna by osiřela, zatímco nad hlavami by se rozprostírala smrtící šedá klenba.
Klimatický otřes: Evropa na pokraji nové doby ledové
Následky by však byly ještě děsivější než samotný první úder.
Popel a oxidy síry by vytvořily v atmosféře obří clonu, která by odrazila sluneční světlo zpět do vesmíru. Globální teplota by prudce poklesla. Některé odhady naznačují, že průměrné teploty v Evropě by mohly klesnout až o 3 až 5 stupňů během několika měsíců.
V České republice by léto připomínalo spíše studené, vlhké jaro. Deště by se měnily v kyselé lijáky, ničící i to málo úrody, které by snad přežilo první fázi katastrofy. Lesy by chřadly pod kombinací chladu a popela. Zvířata by masově migrovala – nebo hynula.
Nastala by ekologická apokalypsa. Pylová sezóna by byla zničena, opylovači jako včely by zmizeli. Stromy by hynuly v řetězové reakci, prameny by vysychaly.
Společenský rozpad: Ceny potravin, hlad, nepokoje
Ekonomika by během měsíců zkolabovala. Nedostatek potravin by vedl k černému trhu. Zásoby by mizely během dnů. Na venkově by začaly vznikat improvizované trhy a barikády. Velká města by se potýkala s výpadky elektřiny, s uzavíráním škol, úřadů, nemocnic.
Psychologický tlak by byl nezměrný. Neustálé šero, strach o přežití, pocit, že se svět stal cizím a nepřátelským místem. Deprese, úzkosti, zoufalství by explodovaly.
Vládní opatření by byla tvrdá: zákaz cestování, přídělový systém, zákaz vycházení při zvýšených koncentracích popela. Ale ani to by nemohlo plně zastavit rozklad důvěry a pořádku.
Je to reálné?
Geologové se shodují: Laacher See je aktivní sopka. Přestože v současnosti nejeví bezprostřední známky erupce, její podzemní systém je stále pod tlakem. Z geologického hlediska je 13 000 let pouhým okamžikem.
Pravděpodobnost velké erupce během příštího století se odhaduje na 0,1 až 1 %. To se může zdát málo – ale je to dost na to, aby se s tím počítalo. Sopky tohoto typu totiž mohou přejít ze zdánlivého klidu do explozivního běsnění během několika málo let, někdy dokonce měsíců.
Laacher See je tichá hrozba. Spí pod hladinou klidného jezera. Ale jednou, možná za našeho života, se probudí.
A Evropa, jak ji známe, už nebude nikdy stejná.
Seznam použitých zdrojů:
1. ScienceDirect: Laacher See tephra discovered in the Bohemian Forest, Germany
Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1871101418301043
2. ScienceDirect: Evolution and environmental impacts of the eruption of Laacher See
Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1040618299000178
3. Copernicus Publications: Simulation of ash clouds after a Laacher See-type eruption
Dostupné z: https://cp.copernicus.org/articles/17/633/2021/
4. Wired: Laacher See: The caldera in the middle of Europe
Dostupné z: https://www.wired.com/2010/02/laacher-see-the-caldera-in-the-middle-of-europe/