Článek
Je noc. Středověká ulice tonoucí v temnotě, jen sem tam mihotavé světlo lucerny. V dálce se ozývají kroky patrolujících stráží a někde na střeše se mihne silueta. Tichá, ladná, s očima svítícíma jako uhlíky. Černá kočka. Dnes by vám možná přišla roztomilá – ale v Evropě 13. století? Znamení zla. Předzvěst neštěstí. Posel samotného ďábla.
A pak se z Říma ozvalo slovo Boží. Nebo spíš slovo papežovo.
Vox in Rama: začátek kočičí apokalypsy
Píše se rok 1233 a papež Řehoř IX. vydává bulu Vox in Rama. Nejde o obyčejný církevní dokument – je to mrazivé obvinění. Popisuje tajné obřady heretiků, zejména katarů, v nichž se údajně uctívá černý kocour. Tito „ďáblovi následovníci“ prý líbají zvíře pod ocasem, přijímají jeho požehnání a zavrhují Krista. Pokud byste to četli dnes, asi byste nad tím mávli rukou. Jenže v době, kdy byla církev neochvějnou autoritou a svět byl prostoupený vírou i strachem, měly takové výroky sílu zapalovat hranice.
A nejen pro lidi.
Kočky měly ve starověku respekt. V Egyptě byly božstvy, v antice váženými společníky. Ale s příchodem křesťanství a hlavně v pozdním středověku se jejich obraz mění. Kočka – samostatná, noční a nepolapitelná – přesně neseděla do obrazu poslušnosti a pokory, který církev hlásala. A pokud byla černá? O to hůř.
Po Vox in Rama se v Evropě šíří nová vlna pověr. Černé kočky jsou označovány za čarodějnické familiáry, sluhy pekla. V některých městech jsou pořádány hromadné „čistky“ – kočky jsou upalovány na náměstích, věšeny za ocas nebo pohřbívány zaživa. Ne proto, že by škodily. Ale protože byly.
Dnešní člověk by mohl kroutit hlavou. Ale tehdy se málokdo odvážil zpochybnit papeže. A už vůbec ne v otázce, co je a co není posedlé ďáblem.
Ďábelská ironie: jak kočky mohly zachránit Evropu
A pak, o sto let později, přichází rána, kterou si Evropa bude pamatovat navždy. Černá smrt. Dýmějový mor. Mezi lety 1347 a 1351 umírá podle odhadů 25 až 50 milionů lidí – třetina populace kontinentu.
A právě tady začíná jedna z nejzajímavějších historických spekulací: pomohla církevní démonizace koček rozšíření moru?
Kočky byly přirozenými predátory krys – a právě krysy (konkrétně blechy na nich) přenášely bakterii Yersinia pestis, původce moru. Bez dostatečného počtu koček se krysy množí neomezeně. Šíří se ve městech, přístavech, sýpkách – a s nimi i nemoc. Pokud by kočky nebyly vyhlazovány, mohla být pandemie slabší? Méně smrtelná?
Není na to jasná odpověď. Ale historici jako Donald Engels nebo autoři článků v odborných portálech spekulují, že to není až tak přitažené za vlasy. Už tehdy totiž byla příroda v křehké rovnováze – a lidé ji nevědomky narušili ze strachu z něčeho, čemu ani nerozuměli.
Nebezpečí iracionality
Tohle není jen příběh o kočkách. Je to příběh o tom, jak mocná může být víra – a jak nebezpečná, když se opírá o strach místo rozumu.
Papež Řehoř IX. nikdy oficiálně „neexkomunikoval“ kočky, jak se někdy s nadsázkou říká. Ale svou bulou položil základy pro staletí pronásledování. V 15. a 16. století už kočky symbolizovaly čarodějnictví zcela otevřeně – s nimi byly popravovány ženy, které je vlastnily. Dnes tomu říkáme hon na čarodějnice. Ale tehdy to byla realita.
A tahle realita zanechala stopy – nejen v archivech, ale i v našem kulturním podvědomí. Černá kočka dodnes v některých kulturách nosí smůlu. V útulcích po celém světě bývají černé kočky adoptovány nejméně. A Halloween bez siluety černé kočky? Nemyslitelné.
Až příště uvidíte černou kočku přeběhnout silnici, nepovažujte to za smůlu. Považujte to za připomínku. Varování, že iracionální strach může mít velmi reálné důsledky. A že lidská tendence hledat viníka – ať už je jím žena, jinověrec, nebo nevinné zvíře – je nebezpečně silná.
Černé kočky možná byly vnímány jako stín pekla. Ale skutečné peklo si Evropa způsobila sama. A nejděsivější na tom všem je, že to začalo jen několika slovy z papežské pečeti.
A zvíře, které mohlo pomoci zachránit životy, místo toho skončilo na hranici.
Použité zdroje:
1. History for Atheists. Cats, the Black Death and a Pope. Dostupné z: https://historyforatheists.com/2017/04/cats-the-black-death-and-a-pope/VědaŽivě.cz+4History for Atheists+4Epochaplus+4
2. Museum Hack. Did Pope Gregory IX Order A Medieval Purge of Black Cats That Led to the Black Death?. Dostupné z: https://museumhack.com/black-cats-black-death/Reddit+3Museum Hack+3HISTORY+3
3. Snopes. Did Mass Cat Killings Help Spread the Black Death in the Middle Ages?. Dostupné z: https://www.snopes.com/news/2023/11/08/cats-mass-killings-plague/Snopes