Hlavní obsah
Lidé a společnost

Češky odhodlané pomoci dětem v Africe. Příběhy, které dodávají inspiraci i naději

Foto: se svolením Báry

Muži pečou kozu pro dělníky, co vrtají studnu. Všemu přihlíží dcera Báry. Češky, která se rozhodla svým sousedům i své rodině pomoci permanentním zdrojem pitné vody.

Studentky gymnázia inspirované ředitelkou staví studnu v Africe. Česká antropoložka pomáhá uchránit před rakovinou a rituálním mrzačením africké albíny. Češka z Afriky hledá pomoc pro děti ze své země… Pomoc v Africe není trend, je to možnost.

Článek

Studentky z Gymnázia Josefa Božka v Českém Těšíně zaujala aktivita ředitelky české školy a její rodiny, která spolupracuje s tanzanskou Tumaini Primary školou v regionu Tanga. Sponzoruje vzdělávání masajského dítěte v tamní škole. Dozvěděly se o tom, jak složitý přístup k vodě mají masajské komunity v období sucha, a rozhodly se jim pomoci. Možná si řeknete, že takových projektů je spousta, Afrika daleko a mladí by měli dělat něco smysluplného… a to je právě ono. Dělají! Nějak už mě nebaví poslouchat o tom, jak je současná mladá generace marná, stará se jen sama a o sebe a věčně kvůli něčemu kňourá. Protože to není pravda. A holky z Těšína jsou jedním z důkazů. Peníze necpou do kafíček a pudříků, ale do lidí a zvířat, co trpí žízní. Paráda.

Foto: se svolením Znesnáze

Studentky gymnázia se nechaly inspirovat ředitelkou české školy.

Gymplačky pro pramen života

Tak nazvaly svůj projekt, jehož cílem je vybrat peníze na studnu pro bomu. Tedy osadu, kde zmiňovaný chlapec vyrůstá. Vědí o firmě, která studnu dokáže vyvrtat, uhradily už zhotovení projektu, průzkum a měření předpokládané hloubky výskytu vody. Spojily se s Češkou, která má zkušenost s vyvrtáním studny v této lokalitě. Jak už tady zaznělo, jde o studentky, a tak potřebují se svým pomáháním pomoci finančně. Rozhodly se proto založit sbírku na dárcovské platformě Znesnáze, kde žádají chápavou veřejnost o finanční dary, které jim pomůžou dotáhnout plán do zdárného konce.

Foto: se svolením Znesnáze

Gymnazistky už se pustily do práce s hledáním firmy na stavbu studny.

Voda pro Masaje má cenu zlata

To největší sucho zažívají obyvatelé oblasti oblasti Tanga od dubna do října. Za celý rok naprší průměrně něco málo přes 500 mm srážek, říjen je ale nekritičtější. Co bylo zelené, uschlo, nebo to snědli lidé a dobytek. Půda je vyprahlá a tůňky, ze kterých ženy nosí vodu, vyschly. Musí proto hluboko do buše, aby měly z čeho vařit, v čem prát, čím napojit svoje děti, dobytek nebo se umýt. Masajové si nestěžují na nedostatek, naopak s vděčností vítají hojnost. Ve chvíli, kdy zaprší, říkají, že jim z nebe padá štěstí. Jedna z vlastností, kterou se od nás lidí, co žijeme v blahobytu, citelně liší.

Dobytek svou cestu za vodou často nepřežije

Když je sucho největší, muži vedou svá stáda hluboko do buše, aby se napásla a napojila. Vycházejí kolem třetí hodiny ráno, aby se vyhnuli těm nejpekelnějším teplotám. Riziko smrti po cestě hrozí zejména telatům. Vracívají se kolem poledne. Když nestihnou cestu zpět a jsou nuceni v buši přespat, stádo obvykle napadnou hladové hyeny. Ačkoli hyeně stačí k obživě bohatě jedna kráva, zardousí jich většinou hned několik. Mladí pastevci jsou v tomto období zvyklí být živí hlavně z kravského mléka. Pokud přijdou o krávu, přicházejí o svůj zdroj obživy. Jejich maso jedí jen při slavnostních příležitostech, s největším hladem opečou na otevřeném ohni kozu. Denně jedí kukuřici s mlékem nebo rýži se zeleninou a fazole, podle míry úrody a zásob. Život těchto lidí je velmi skromný a studna s pitnou vodou by jim ho změnila od základu.

Foto: se svolením Znesnáze

Dobytek svou každodenní cestu za vodou ve vysokých teplotách mnohdy nepřežije. Zejména pak telata.

Tento příběh je jak přes kopírák s tím, který už jsem vám před časem představovala skrze povídání s Bárou Formanovou. Češkou, která v Africe žije a skutečně se jí tam díky dárcům na Znesnáze podařilo před časem studnu postavit. Byl to pro mě takový malý zázrak, hrozně jsem jí v úsilí fandila a nadále sleduju její facebook, kde život „české masajky“ dokumentuje. Podobný osud má i další česká Afričanka Penny Daniel, která dnes usiluje o pomoc dětem ve své rodné zemi nebo česká antropoložka Kateřina Mildnerová, o které jsem psala už dva články a díky vám, čtenářům, se podařilo dosáhnout obrovských změn k lepšímu i v případě afrických albínů. Ti trpí nejen kvůli rakovině kůže, ale hlavně pro útoky mačetou v rukách překupníků, co prodávají jejich končetiny zámožným mužům, včetně politiků.

Češky pro Afriku

Příběhy Češek, které pomáhají v Africe, kolem mě „procházejí“ nečekaně často. Nechci se jimi nechat fascinovat sama, proto je vždy posílám směrem k vám. Třeba inspirují další mladé lidi, kteří se rozhodnou odložit tanečky na TikToku nebo makeup tutoriál na youtube a budou se zajímat třeba právě o žíznící masajské děti. A místo nákupu dalšího předraženého makeupu známého influencera zaplatí projektový plán na výstavbu studny pro ně. Já nevím jak vy, ale já jim hrozně fandím!

Foto: se svolením Znesnáze

Malí Masajové. Obyčejný život v neobyčejných podmínkách.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz