Článek
Happening #jsemlaskavec osmým rokem motivuje děti ve věku od tří let, aby si vyzkoušely, jaké to je dělat dobro a rozdávat radost kolem sebe. Na základě zpětné vazby od učitelů a vychovatelů se totiž potvrdilo, že „procvičování“ laskavosti pomáhá zlepšovat spolupráci, vztahy i náladu v kolektivu. V posledním 7. ročníku celorepublikového happeningu #jsemlaskavec konalo laskavé skutky přes 26 000 dětí z téměř devíti stovek týmů. Během prvních pár dní od spuštění letošního ročníku už je přihlášená více než stovka týmů.
Co se v mládí naučíš, v životě jako když najdeš. Ohýbej proutek, dokud je mlád… Rčení známe od babiček nespočet, a něco na nich bude
Zapojit se do happeningu není těžké. Prvním krokem je vytvoření týmu, který může čítat maximálně třicet členů. Společně si zvolte dobrý skutek, nebo vymyslete svůj vlastní originální laskavý čin, který zrealizujte nejpozději do 13. 11. 2024, tedy na Světový den laskavosti. Ten byl vyhlášený na konferenci Světového hnutí dobrosrdečnosti v Singapuru v roce 2000. Má nás inspirovat k větší laskavosti, učit překonávat hranice své kultury, rasy i náboženství a spojovat národy k vytvoření lepšího světa. Základ spočívá v tom začít sám u sebe.
“Připravili jsme drobné občerstvení pro kuchařky, které nám vaří obědy každý den. “
„Uspořádali jsme sbírku výtvarných a psacích potřeb pro Klokánek.“
„Děti ve školní družině vyrobily ptačí krmítka z kokosových ořechů a poté je umístily ve školní zahradě a v zámeckém parku.“
„Z těsta jsme vyrobili láskyplné knoflíky pro štěstí, kterými jsme obdarovali obyvatele Domova seniorů.“
„Zorganizovali jsme Den pro Kačenku – sbírku spojenou s jarmarkem a rodinným během pro podporu holčičky s dětskou mozkovou obrnou.“
„Připravili jsme pamlsky pro kočky z útulku.“
„Rozdávali jsme pytlíček čaje kolemjdoucím, jen tak pro radost.“
Jen několik příkladů toho, jak se školáci a předškoláci snaží dělat dobré skutky a více si všímat svého okolí. Radost to ve výsledku přináší i jim samotným.
Vést děti k laskavosti, všímavosti a pomoci je možné i v rámci výuky ve školách a školkách. Nadace Lilie a Karla Janečkových k tomu připravila i řadu edukačních materiálů ke stažení, které jsou rozdělené podle věku dětí a můžou dobře posloužit progresivním pedagogům v nenásilné výchově originální cestou.
Další z možností je účast ve zmiňovaném osmém ročníku projektu #jsemlaskavec, do kterého je možné přihlásit kolektiv do 13. listopadu. Vedle dobrého pocitu a inspirace do dalších let čeká účastníky i řada hezkých cen. Tím úplně první a hlavním krokem k laskavosti je začít doma. A to se dá pozvolna například „jen“ konverzací u stolu. Neptejte se dětí na to, jaký byl jejich den, ale vyzvěte je k popisu laskavých věcí, které ten den udělaly. Ať už někomu pomohly, něco někam odnesly nebo se jen na ostatní usmívaly. To může vést k velmi zajímavému rozhovoru, který dá šanci posílit důraz kladený na laskavost, soucit a empatii. Společně pak můžete naplánovat nějaký hezký dobrý skutek například směrem k osamělému sousedovi ve vašem okolí nebo odvezením jídla do blízkého zvířecího útulku. Tou nejlepší cestou je vždy dobrý vzor. A ten mají děti od narození zejména ve svých rodičích. Laskavost se točí v kruhu a ten má svůj začátek…