Článek
Po malých a středních hrách tu pro vás mám finální výběr dárků pod stromeček, v jehož rámci se podíváme na desítku velkých her, které dorazily v průběhu letošního roku a rozhodně stojí za pozornost. Najít v něm můžete různé tituly, všechny však spojuje vysoká míra kvality, jíž oplývají.
Duna: Válka o Arrakis – Epická bitva o pouštní svět
Počet hráčů: 1-4
Herní doba: 120 minut
Věk: 14+
Planeta Arrakis, známá též jako Duna, byla vždy drsným místem. Impozantní strategie Duna: Válka o Arrakis ji udělá ještě drsnější. Hráči se tu ujmou dvou znepřátelených rodů, jež povedou do boje ve jménu své věci na obří mapě, kterou budou kontrolovat za pomoci unikátních jednotek. Primárním herním prvkem jsou zde kostky, s nimiž následně definujete to, jaké akce budete moci udělat. Neschází tu ovšem ani karty, které taktéž formují tempo partie.
Duna: Válka o Arrakis je výbornou alternativou ke kvalitní deskovce Válka o prsten, která naopak cílí na svět Pána prstenů. Jestliže člověk má rád Dunu a chce v daném univerzu prožít impozantní strategii, je tohle prakticky sázka na jistotu. Její hraní vám zabere řadu hodin a navíc má velmi pěkné figurky, což osobně považuji jakožto fanoušek barvení za velké plus.
Voidfall – Velkolepá strategie
Počet hráčů: 1 - 4
Herní doba: 45 minut
Věk: 12+
4X strategie na PC představují oblíbený žánr. Voidfall vás nechá užít si tento formát na vašem stole, kde se ujmete jedné z unikátních herních frakcí a dáte se do boje o některý z vesmírů, jež vám tahle záležitost nabídne. Těšit se můžete na vesmírné bitvy a budování napříč systémy, čímž vytvoříte ekonomiku schopnou financovat dlouhodobé konflikty s ostatními hráči. Když vás pak omrzí střety, je tu ještě výborně zpracovaná kooperace, kterou si vychutnáte.
Voidfall je náročnou strategií patřící do kategorie kousků pro opravdu náročné hráče, což je způsobeno řadou faktorů. Unikátnost frakcí, příprava i práce s „AI“ v rámci kooperace mají své kouzlo. Rozhodně si ji ale vychutnáte více, když máte nějakou herní zkušenost, než pokud nemáte příliš nahráno. Pro nováčky podle mého tento kus bezpochyby určen není.
Warhammer Age of Sigmar: Skaventide - Střet o světů
Počet hráčů: 2+
Herní doba: 45 - 90 minut
Věk: 12+
Patříte mezi milovníky figurek a holdujete krabicím, které vám nabídnou opravdu hodně možností po stránce strategie? Warhammer Age of Sigmar: Skaventide by mohl uspokojit všechny vaše tužby. Jedná se totiž o pořádně nadupanou startovací krabici nabízející svému vlastníkovi dvě frakce, s nimiž je možné pustit se do bitev, jež si žádají veškerý váš um. Figury si však musíte sami sestavit. Po stránce strategických možností je to ale top.
Osobně jsem s Warhammer Age of Sigmar: Skaventide strávil opravdu hodně času. Vlastně více než měsíc, během něhož jsem nejen připravoval celý box na hraní, ale také velmi aktivně hrál. Každá bitva byla ve své podstatě něčím unikátním, co mě motivovalo k dalšímu hraní. Když pak seženete další frakce, celková škála možností se ještě navýší, takže dostanete stovky hodin kvalitní zábavy, na kterou se dobře kouká. K hraní ale potřebujete znát anglický jazyk.
Cyberpunk 2077: Gangy Night City – Výborná bitva o ulice neusínající metropole
Počet hráčů: 1 - 4
Herní doba: 120 minut
Věk: 14+
Tohle město nikdy nespí a gangy v něm také ne. Cyberpunk 2077: Gangy Night City je strategií, ve které se ujmete některého z gangů a dáte se do práce na svém vzestupu, jenž vám má zajistit na konci dne ovládnutí města. Formát frakcí, práce s územím i zvolené téma považuji za nadmíru povedené. Hratelnost mi pak hodně sedla, takže jsem k dnešnímu dni už absolvoval boj v ulicích Night City tolikrát, že na mě nikdy nezapomenou.
Celková náročnost Cyberpunk 2077: Gangy Night City není nikterak vysoká. Zkrátka máte gang, s nímž pracujete v ulicích města ve snaze držet je pod palcem, zatímco svět kolem vás vám neustále staví do cesty nějaké výzvy testující vaši schopnost na ně reagovat. Hodně se mi pak líbí skutečnost, že vám tvůrci skrze dostupnou expanzi nabízejí možnost zakomponovat i Pustinu, kde čekají další drsní hráči.
Darwinovy cesty – I komplexita dokáže zaujmout
Počet hráčů: 1 - 4
Herní doba: 90 minut
Věk: 14+
Většina zde prezentovaných her je relativně jednoduchá. Ano, relativně, protože i když jsou v jistém ohledu náročné, dá se do nich rychle dostat. Darwinovy cesty jsou v tomto ohledu odlišné, protože se jedná o skutečně náročný titul, v němž zamíříte po stopách Darwina. Během partie budete cestovat po moři, objevovat ostrovy a také dělat bezpočet různorodých akcí. Formát je to poutavý, avšak rozhodně nikoliv přístupný.
Darwinovy cesty jsou zkrátka jednou z těch náročnějších her, které sice dokáží otestovat vaši mysl, avšak když na to máte mozkové buňky, nabídnou vám neskutečný zážitek. A právě to byl jedním z primárních důvodů, proč jsem se je nakonec rozhodl zařadit do tohoto seznamu, protože si myslím, že svět si zaslouží vědět i o těchto záležitostech.
Warhammer Underworlds: Embergard – Bitva o padlé město
Počet hráčů: 2+
Herní doba: 45 - 90 minut
Věk: 12+
V tomto speciálu můžete najít už jednu hru ze světa Warhammeru. Ta je však orientovaná spíše na větší formát bojů. Pokud fandíte spíše menším střetům, je tu pro vás Warhammer Underworlds: Embergard. Tahle tahovka, odehrávající se na hexových polích, vám dává do rukou dva znepřátelené oddíly, které se do sebe dokáží s plnou vervou pustit za pomoci karet a kostek, jež často definují vítěze relativně rychlých zápasů.
Stejně jako v případě Warhammer Age of Sigmar: Skaventide mi Warhammer Underworlds: Embergard hodně sedl svým formátem. Možná vyhovoval mým touhám více, protože stojí v některých ohledech na přístupnější myšlence. Jeho rozšíření je pak velmi snadné, jelikož v nabídce různých frakcí je možné nalézt skutečně pestrou škálu uskupení, která jsou připravená bojovat ve jménu vaší věci. Za mě je to pecka, k níž se vždy rád vracím. Angličtina je však nutná.
Minos: Úsvit doby bronzové – Promakaná strategie
Počet hráčů: 1 - 4
Herní doba: 90 - 180 minut
Věk: 14+
Máte rádi dobu bronzovou a strategie? Tak to by právě vás mohl zaujmout Minos: Úsvit doby bronzové. Stanete se v něm totiž vládci, kteří se snaží získat moc nad zbytkem společnosti. V rámci této snahy budete budovat města, zabírat území a na konci dne také vyhánět Mořské národy, které nemá nikdo rád. Celek stojí na kostkách, kterými určujete to, jaké akce budete provádět a jaká bude jejich intenzita.
Na hře Minos: Úsvit doby bronzové mě nadchlo to, jakým způsobem jsou zpracovány jednotlivé komponenty. Reálně se jedná o nádhernou strategii, která nejenže dobře vypadá, ale také se perfektně hraje, což dokážu ocenit. Celková přístupnost mi pak přišla střední, díky čemuž jsem se rozhodl ji zařadit do tohoto seznamu.
Příval temnoty 2: Plameny pekelné - Kosení nekonečných hord
Počet hráčů: 1–6
Herní doba: 120 minut
Věk: 14+
Kosení nepřátelských hord mělo v Diablu vždy něco do sebe. Přenést to na stůl se snažilo mnoho tvůrců. Reálně to však opravdu poctivě dělá až desková hra Příval temnoty. V ní se totiž ujmete dobrodruhů, kteří musejí čelit pekelným stvůrám, nemrtvým a také řadě dalších netvorů toužících po krvi. Stejně jako v jiných titulech orientovaných na řež putujete úrovněmi, plníte úkoly a bojujete za pomoci kostek s netvory, jichž jsou tu vyloženě hordy.
Důvodů, proč sáhnout právě po Přívalu temnoty, je hodně. Figurky hrdinů jsou tu navrženy skutečně mistrovsky, takže si člověk hraní opravdu vychutná. Když jsou nabarvené, je to ještě intenzivnější. Hratelnost samotná pak stojí na velmi slušných základech, takže o zábavu po většinu času není napříč scénáři nouze.
Pochmurný kraj – Temné příběhy plné strategie
Počet hráčů: 1–4
Herní doba: 45 - 90 minut
Věk: 14+
Snaha prezentovat skrze deskové hry ponuré příběhy je častá, jen málokdy se ale zdaří. Pochmurný kraj, představující adaptaci komiksů, ovšem ukazuje, že když chcete, jste schopni vytvořit velmi specifický titul, který nemá konkurenci. V této asymetrické záležitosti pomalu objevujete celek za pomoci absolvování jednotlivých scénářů stojících na taktickém formátu. Prim tu hraje vizuální zpracování a také to, jak jsou navrženi aktéři tohoto temného dobrodružství.
Jsou hry, u nichž máte jasno o jejich kvalitách po první partii. Pochmurný kraj do této kategorie patří. Po odehrání první partie si nejenže hru zamilujete, ale chcete víc, protože vám je schopná nabídnout mnohonásobně více, než prezentuje první partička. A to je vlastně na ní super, protože vás jen tak neomrzí. Celková obtížnost je zpočátku střední, ale jak už to tak občas bývá, stoupá s novými prvky.
Cyclades: Legendární edice – Řecké báje a pověsti na vašem stole
Počet hráčů: 2 - 6
Herní doba: 60 - 90 minut
Věk: 14+
Pro fanoušky mýtů a bájí toho nevychází úplně málo. Cyclades: Legendární edice je však jedinečná v tom, že se jedná o velkou strategii, v níž se v čele národů snažíte ovládnout stejnojmenné souostroví. Jednotlivé frakce však nejsou unikátní. Namísto toho se snažíte pracovat s bohy, kteří vám dávají specifické akce, jimiž formujete podobu partie a také herního světa. Na hráče tu čekají války, budování a také přivolávání děsivých monster z mýtů.
Cyclades: Legendární edice mě ihned po první partii zaujala natolik, že jsem ani na moment nepřemýšlel nad tím, zda ji sem zařadit či nikoliv. Prakticky se jednalo o jasnou volbu. Dost se mi líbí nemalá míra přístupnosti, která však hledajícímu hráči dává řadu možností, jak se postavit k vývoji na herní ploše. Podle mého je to pro fandy strategií sázka na jistotu.