Článek
O tom, že je Silvestr v podstatě obyčejný den, jsem psal v tomto článku, v němž jsem se mimo jiné pozastavoval nad způsobem zábavy spojené s pyrotechnikou. Vysloužil jsem si tak mnoho negativních komentářů. Zkrátka někteří divokou oslavu posledního dne v roce milují, jiní se raději zdrží doma nebo někde v poklidu s rodinou. Někteří ale musí do práce, aby zachraňovali zdraví, životy a majetek či udržovali v chodu důležitou infrastrukturu.
U nás „jen“ tržná zranění, v Německu i mrtví
Na můj vkus je silvestrovská veselice s petardami a rachejtlemi zbytečně vyhrocená. Nestačí jen hluk, křik opilců a smrad z petard. Jedni se sice baví, jiní trnou, co se stane. Silvestr je noční můrou příslušníků IZS. Letos naštěstí nikdo v Česku na následky silvestrovského veselí nezemřel, v Německu ale přišlo o život v důsledku manipulace s pyrotechnikou pět lidí.
V Praze policisté až do půlnoci neřešili nic vážného. „Nicméně krátce po půlnoci a to během velmi krátké chvíle rapidně vzrostla oznámení na tísňovou linku 158. Ta se týkala především menších požárů a velkého množství potyček, konfliktů, a to na celém území hlavního města a dalších mnoha událostí spojených s pitím alkoholu,“ uvedla v tiskové zprávě policejní mluvčí Eva Kropáčková.
Během noci bylo v Praze ve speciálu GOLEM ošetřeno celkem 27 pacientů, z nichž 13 bylo transportováno do zdravotnického zařízení. Nejzávažnější případ představoval úraz hlavy, který si vyžádal napojení pacienta na umělou plicní ventilaci a následný transport do traumacentra.
Rušno bylo i ve zbytku republiky. Hasičská služba ČR v postu na síti X uvádí, že služba na přelomu starého a nového roku patří k těm náročnějším, a ani včerejší noc nebyla výjimkou. Vyráželi k 827 událostem, z toho řešili 357 požárů, což je vůbec největší počet za posledních 7 let, přičemž častým důvodem byla pyrotechnika.
Služba na přelomu starého a nového roku patří k těm náročnějším, a ani včerejší noc nebyla výjimkou: pic.twitter.com/g7hp2KpoZk
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) January 1, 2025
K závažnému zranění v souvislosti se špatnou manipulací s pyrotechnikou vyráželi záchranáři v Mostu. Muž skončil s těžkým poraněním v ústeckém tramacentru v umělém spánku a následky si podle iDnes ponese celý život. Muž přišel o prsty a část dlaně. Záchranáři pak evidují další případy poraněných rukou, popálenin či tržných zranění kvůli pyrotechnice.
Opravdu mají dospělí zapotřebí střílet rachejtle?
Potřebujeme takového Silvestra? Je nutné zatěžovat záchranáře primitivní hlučnou zábavou? A má takový průběh noci něco společného se zábavou?
U nás na maloměstě se v ulici odpalovalo už od odpoledne. Nejšílenější byla skupinka lidí, mezi nimiž byla mladá maminka s kočárkem. Ohňostroj měli sice hezký, ale nevím, jak mohli malé dítě vystavovat takovému hluku. O dvě hodiny později projížděla stejným místem za někým sanitka.
Regulace odpalování pyrotechniky je podle mne na místě už řadu let. Jak se ale ukazuje na případech z Německa, kde smrtelná a vážná zranění způsobila buď podomácku vyráběná pyrotechnika a nebo dovezená, lidé zřejmě budou riskovat i nadále tak, jako třeba riskují nebezpečnou jízdou na silnicích.
Zábava by se samozřejmě neměla jakkoliv zakazovat nebo regulovat. Ale všeho by mělo být s mírou, a pokud takový koníček zatěžuje nebo obtěžuje jiné a vede k ošklivým zraněním, měli by se notoričtí odpalovači pyrotechniky zamyslet nad tím, zda přeci jen nejde o zábavu tak trochu dětinskou.