Článek
Tři muži z gruzínské vesnice Lia přesně takové předměty objevili. Neutekli, ale naopak se zaradovali, že nemusí rozdělávat oheň. Bylo to špatné rozhodnutí.
Pozůstatek z éry SSSR
Ještě v době Sovětského svazu vznikly v 80. letech minulého století plány na vybudování přehrady Hudoni na kavkazské řece Enguri. Vodní dílo mělo navazovat na již existující Ingurskou přehradu, jenže krátce po započetí prací došlo k rozpadu SSSR a vyhlášení gruzínské nezávislosti, a tak byla stavba zastavena. Vzhledem k odlehlosti místa byla na několika stanovištích postavena řada rádiových stanic napájených osmi kusy radioizotopových termoelektrických generátorů (RTG), které pohánělo radioaktivní stroncium-90.
Po rozhodnutí o zrušení stavby přehrady byly stanice demontovány, ale ze zcela nepochopitelných důvodů došlo ke ztracení všech šesti RTG. Dva kusy se našly v roce 1998, další dva o rok později. V obou těchto případech nedošlo k žádné újmě na zdraví a zdroje byly bezpečně uskladněny. Ve volné přírodě tak zůstaly dva kusy o váze zhruba 10 kg. A ty náhodně objevila skupina sběračů dřeva.
Jak se zahřát v chladném lese
Byla tuhá kavkazská zima se spoustou sněhu. Tři muži z vesnice Lia se 2. prosince 2001 vydali autem na sběr dřeva do místních hlubokých lesů. Dojeli po téměř neprůjezdné a evidentně dlouho nepoužívané lesní cestě až na vyvýšeninu s výhledem na Ingurskou přehradu.
Kolem šesté hodiny večer spatřili dva nijak neoznačené kovové cylindry ve tvaru válce, v okruhu zhruba jednoho metru kolem nich nebyl žádný sníh a ze země vycházela pára. Jeden ze sběračů se předmět pokusil zvednout, ale opařil si ruku.
Většina lidí by asi od takto zvláštních a evidentně nebezpečných předmětů rychle odjela a nahlásila je úřadům. Muži však usoudili, že je již pozdě se vracet z lesa do vesnice a že jim předměty poskytnou teplo k přenocování. Opatrně oba kusy přemístili pod skalní výběžek, kde kousek od radioaktivního materiálu začali večeřet a popíjet vodku.
Alkoholu nevypili moc, ale brzy se udělalo všem mužům zle. Zvraceli tak silně, že celou noc nespali. Zřejmě usoudili, že snědli něco špatného. Ve skutečnosti se však jednalo o první příznaky akutního radiačního syndromu. Aby se udrželi v teple, přemístili si válce ještě blíže k sobě.
Další den už nezvraceli, ale cítili se vyčerpaní. Dva sběrači si při nakládání dřeva na korbu vozu improvizovaně umístili teplé válce na záda. Když svou práci dodělali, ponechali radioaktivní materiál na místě a odjeli.
Následky byly pro jednoho z mužů fatální
Následující dny se všichni tři muži postupně dostali do nemocnice, ale o zdroji tepla lékařům nepověděli, protože si stavy nevolnosti s ním zkrátka nespojovali. Až když si muži, kteří měli radioaktivní materiál u zad, začali stěžovat na svědění zad, padlo podezření na akutní radiační syndrom. Tehdy se o cylindrech zmínili.
Lékaři zalarmovali příslušné úřady a vláda požádala Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (IAEA) o pomoc s léčbou všech tří mužů, protože jejich stav se neustále zhoršoval.
Pacienti byli v protokolech zapsáni jako 1-DN (měl cylindr na zádech při nakládání dřeva a spal u něj nejblíže), 2-MG (měl cylindr na zádech při nakládání dřeva) a 3-MB (cylindru se při nálezu dotkl). 3-MB byl po krátkém pobytu v nemocnici propuštěn.
Pacienta 2-MG převezli do specializovaného centra v Paříži. Navzdory těžkým popáleninám na zádech přežil. Musel absolvovat několik transplantací kůže. Z nemocnice byl propuštěn po více než rok dlouhém pobytu v březnu 2003.
Nejvíce postižený muž označený jako 1-DN měl rozsáhlé popáleniny na zádech, které se nehojily, utrpěl poškození srdce a selhávaly mu orgány. Na léčení byl převezen do Moskvy. Po několika měsících se muži vytvořil na zádech velký vřed. I přes operace a opakované podávání antibiotik se jeho stav zhoršoval. Vše navíc komplikovala tuberkulóza. Muž nakonec 13. května 2004 zemřel.
Vyšetřování ukázalo na šlendriánství
Gruzínské úřady po nahlášení případu okamžitě zahájily rozsáhlé vyšetřování a dekontaminační operaci v oblasti u přehrady. IAEA koordinovala dekontaminační práce v místech nálezu zdrojů radiace, viz video níže.
Závěrečná zpráva IAEA uvádí, že hlavní příčinou incidentu, který se do dějin vepsal jako „Radiologická nehoda u Lia“, bylo nedbalé opuštění neoznačeného a nebezpečného materiálu, o kterém nálezce nemohl předpokládat, že je zdraví a život ohrožující.
Doplňující zdroje: amusingplanet.com, youtube.com